۴۶۴ هزار مهاجر افغانستان به کشورشان بازگشتند

تهران- ایرنا- سازمان بین المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل متحد (IOM) گزارش داد: در سال جاری میلادی در مجموع بیش از ۴۶۴ هزار نفر از اتباع مهاجر افغانستانی ثبت نشده از کشورهای ترکیه، ایران و پاکستان و اتحادیه اروپا به افغانستان بازگشتند.

خبرگزاری شین هوا روز یکشنبه با انتشار بخشی از این گزارش نوشت: از ابتدای سال جاری میلادی تا پایان ماه اکتبر ۴۶۴ هزار نفر از مهاجران ثبت نشده و بدون مدارک هویتی افغانستان تاکنون از کشورهای همسایه ایران و پاکستان  و همچنین ترکیه و اتحادیه اروپا به کشور خود بازگشته اند.

سازمان بین المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل در گزارش خود برآورد کرده است که  تا حدود  دو میلیون نفر تبعه افغانستان در ایران زندگی می کنند.

براساس  گزارش این سازمان مستقر در ژنو، علاوه براین تعداد ۱۵ هزار و ۵۰۰ مهاجر نیز از ابتدای سال جاری تا پایان ماه گذشته میلادی از پاکستان به افغانستان بازگشته اند.

برآورد نهاد تخصصی مهاجرت وابسته به سازمان ملل، حاکی است که ۱.۳ میلیون نفر مهاجر افغانستانی ثبت شده و بیش از یک میلیون نفر نیز بدون هویت رسمی و ثبت نشده در پاکستان زندگی می کنند.

بیکاری بالا، اقتصاد ضعیف و اوضاع نامناسب امنیتی در افغانستان در حدود دو دهه اخیر در اثر حمله نظامی ائتلاف غرب تحت رهبری آمریکا و حضور و فعالیت گروههای تروریستی دراین کشور سبب مهاجرت صدها هزار نفر از مردم افغانستان به کشورهای همسایه و دیگر کشورهای جهان شده است.

براساس این گزارش افغانستان در ۱۸ سال گذشته شاهد جنگ و ناامنی های گسترده بوده که براساس آمار رسمی در اثر آن بیش از ۳۸ هزار نفر کشته شدند. گزارش اخیر سازمان ملل که در اوایل ماه گذشته منتشر شد حاکی است در ماه های جولای تا سپتامبر سال جاری میلادی قریب به یک هزار و ۲۰۰ نفر در افغانستان کشته شدند که این رقم ۴۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =