وعده‌های احزاب سیاسی انگلیس در آستانه انتخابات ۲۰۱۹

لندن - ایرنا - شمارش معکوس برای برگزاری انتخابات عمومی انگلیس در روز پنجشنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) شروع شده و احزاب سیاسی می‌کوشند با اعلام و انتشار برنامه‌ها و وعده‌های جذاب و مردم پسند، سمت و سوی آرا را به نفع خود تغییر دهند.

تازه ترین نظرسنجی‌ها حاکی است انگلیس با غیر قابل پیش‌بینی و پیچیده‌ترین انتخابات بعد از سال ۱۹۲۳ روبه رو است. اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رقابت حزب کارگر و حزب محافظه کار بعنوان دو حزب اصلی انگلیس بسیار نزدیک به هم بوده و هیچکدام از آنها قادر به کسب اکثریت آرا در انتخابات نخواهند بود.

ضمن اینکه شمار زیاد آرای خاکستری و متزلزل به دلیل تحولات برگزیت سبب شده است که انتخابات عمومی انگلیس همچنان پیچیده و احتمالا تا روز برگزاری انتخابات، غیرقابل پیش بینی باقی بماند.

 در انتخابات پیش‌رو موضوع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نقش تعیین کننده‌ای را آرایش جدید مجلس ایفا می کند.

حزب کارگر وعده داده است که در صورت پیروزی در سه ماه اول تصدی دولت جدید،  با هدف حفظ حقوق کارگران و حفظ عضویت در بازار واحد اروپا مذاکرات مجددی را با اتحادیه اروپا آغاز کرده و پس از شش ماه آن را به همه‌پرسی می‌گذارد. در این همه‌پرسی مردم بین خروج بر اساس موافقت نامه مورد اشاره و باقی ماندن در اتحادیه اروپا مخیر خواهند بود یکی را انتخاب کنند. جرمی کوربین وعده داده است که در این انتخابات بی طرف خواهد بود.

حزب لیبرال دموکرات در این قضیه موضع مشخص و محکم‌تری دارد. این حزب در صورت تشکیل دولت بلافاصله برگزیت را متوقف خواهد کرد. اما بسیار بعید است که این حزب بتواند هرگز اکثریت لازم برای تشکیل دولت را داشته باشد. این وعده حزب لیبرال دموکرات از آنجایی که مشروط به تشکیل دولت از طرف این حزب است، وعده‌ای غیر عادی به نظر می رسد. چرا که معمولا احزاب کوچک وعده‌هایی می‌دهند که بتوان به عنوان یک حزب مخالف در داخل پارلمان روی آنها تاثیر گذاشت.

حزب سبزها البته با قبول کردن کوچک بودن خود وعده داده است که برای برگزاری همه‌پرسی دوم تلاش خواهد کرد.

 ** سیستم خدمات درمانی

حزب کارگر در مورد سیستم درمان ملی انگلیس معروف به «ان اچ اس» گفته است که بودجه این سازمان را سالانه ۴.۳ درصد افزایش خواهد داد، معاینه سالانه دندان را برای همه شهروندان رایگان خواهد کرد و روی موضوع سلامت روانی به ویژه سلامت روانی کودکان بودجه بیشتری صرف خواهد کرد.

حزب لیبرال دموکرات وعده سالانه ۷ میلیارد پوند بودجه اضافه و همچنین پایان دادن به کمبود پزشک خانواده تا سال ۲۰۲۵ را داده است. حزب سبز نیز وعده افزایش بودجه برای ان اچ اس را داده است.

** مالیات

حزب کارگر در موضوع مالیات‌ها وعده داده است هیچ افزایش مالیاتی برای ۹۵ درصد ازمردم اتفاق نخواهد افتاد و فقط مالیات شرکت‌ها و مالیات ۵ درصد ثروتمند، بالاتر خواهد رفت. با این وجود ادعا می کنند که میزان مالیات شرکت‌ها با رسیدن به ۲۶ درصد، همچنان معادل مالیات سال ۲۰۱۰ خواهد بود. این حزب مالیات اضافی موسوم به «ویندفال» برای شرکت‌های نفتی وضع خواهد کرد. اینگونه مالیات در مواقعی وضع می شود که بخشی از اقتصاد کشور بیش از میانگین سایر بخش‌ها سودآوری داشته باشد. حزب کارگر همچنین مالیات بر خانه یا مسکن دوم افراد را ۲۰۰ درصد افزایش خواهد داد.

حزب لیبرال دموکرات در ژستی راست‌گرایانه از کاهش ۲۰ درصدی مالیات شرکت‌ها حرف زده و گفته است مالیات بر سود سرمایه را حذف خواهد کرد. حزب سبز نیز وعده یک کاسه کردن همه مالیات ها را داده است.

** اقتصاد

در اقتصاد که عرصه اصلی رقابتهای این دوره به شمار می رود، حزب کارگر وعده داده است که راه آهن، پست، اتوبوسهای شهری و برق را به مالکیت عمومی برگردانده و ملی کند. همچنین وعده داده که شبکه جدیدی برای دسترسی همه شهروندان به فیبر نوری تاسیس کند. علاوه بر آن ۴۰۰ میلیارد پوند صرف بازسازی مدارس، بیمارستان‌ها، منازل مسکونی، انرژی، ترابری، محیط زیست و مبارزه با آنچه طمع‌کاری کوتاه مدت نامیده است خواهد کرد. لیبرال دموکرات‌ها قرار است در صورت پیروزی ۱۳۰ میلیارد پوند روی انرژی‌های سیز و تاسیس بانک سرمایه گذاری برای کمک به کسب و کارهای کوچک و تشویق آنها به صنایع سبز اختصاص دهند. حزب سبز نیز توجه به کسب و کارهای کوچک را در مانیفست خود وعده داده است.

** آموزش

در زمینه آموزش، حزب کارگر وعده تاسیس کودکستان برای همه بچه ها و تربیت ۱۵۰ هزار مربی کودکستان را داده است. همچنین کاهش اندازه کلاسها به حداکثر ۳۰ نفر، غذای رایگان برای همه کودکان دبستانی، حذف شهریه دانشگاه ها و بازگردادن کمک هزینه تحصیلی از جمله وعده های انتخاباتی این حزب است. آنها همچنین گفته‌اند بر مدارس خصوصی مالیات وضع خواهند کرد.

حزب لیبرال دموکرات گفته است مهد کودک رایگان برای نگهداری از کودکان خانواده‌های شاغل از ۹ ماهگی تامین و ۲۰ هزار معلم جدید تربیت خواهد کرد. حزب سبز نیز از افزایش ۴ میلیارد پوندی بودجه مدارس سخن گفته و وعده داده است کلاسها را به زیر ۲۰ شاگرد برساند.

** خدمات اجتماعی

در زمینه خدمات اجتماعی که بیشتر به معنی رسیدگی به سالمندان و افراد معلول است حزب کارگر گفته است سازمان جدیدی به نام سازمان خدمات اجتماعی در انگلستان تاسیس خواهد کرد و نخواهد گذاشت هیچ شهروندی در کهنسالی بیش از ۱۰۰ هزار پوند از پول خود را صرف هزینه های مراقبت کند.

لیبرال دموکرات ها هم علاوه بر یک سری وعده های مبهم و کلی قول داده اند «ان اچ اس» و خدمات اجتماعی را با هم تلفیق کنند. حزب سبز نیز گفته است ۴.۵ میلیارد پوند بودجه اضافی به خدمات اجتماعی اضافه کرده و خدمات اجتماعی را برای افراد بالای 65 سال رایگان خواهد کرد.

** محیط زیست

در زمینه محیط زیست همه احزاب وعده‌ای مثبتی داده‌اند. حزب کارگر گفته است تا سال ۲۰۳۰ میزان دی‌اکسید کربن کشور را به صفر رسانده و ۲۷ میلیون خانه را به تجهیزات بهره‌وری انرژی مجهز خواهد کرد.

همچنین گفته شده با ایجاد توربین‌های بادی و انرژی خورشیدی ۹۰ درصد برق و ۵۰ درصد گرمایش از منابع تجدیدپذیر تامین خواهد شد.

حزب لیبرال دموکرات وعده داده است که میزان کربن تولیدی را تا ۲۰۴۵ صفر کرده و ۸۰ درصد برق را تا سال ۲۰۳۰ از منابع تجدید پذیر تامین کند. حزب سبز نیز از حمایت جامع از ابتکارها و نوآوری های زیست محیطی در همه بخشها سخن گفته است.

** مسکن

در زمینه مسکن حزب کارگر وعده تاسیس وزارت مسکن را داده است و توسعه مسکن ملی با ساخت سالانه ۱۵۰ هزار مسکن اجتماعی که ۱۰۰ هزار واحد آن را خانه های سازمانی یا دولتی تشکیل خواهد داد. این خانه ها استیجاری بوده و ساکنان آن اجازه خرید آنها را نخواهند داشت. این حزب همچنین وعده داده کاهش اجاره ها و پایان دادن به بی خانمانی در ۵ سال را داده است. لیبرال دموکرات ها نیز وعده داده اند تا سال ۲۰۲۴، ۳۰۰ هزار خانه که ۱۰۰ هزار آن مسکن اجتماعی خواهد بود بسازند. حزب سیز نیز قول ساخت ۱۰۰ هزار خانه در سال را داده است.

** حمل و نقل

حزب کارگر وعده داده است که راه آهن را دوباره ملی کرده، اتوبوس شهری را برای افراد زیر ۲۵ سال رایگان و روی جاده های محلی سرمایه گذاری کند. همچنین توسعه خط آهن برای شمال انگلیس و امتداد قطار پرسرعت تا اسکاتلند از برنامه های این حزب خواهد بود.

حزب کارگر می‌گوید با وضع مقررات جدید سعی خواهد کرد جلوی استثمار شدن نیروی کار مهاجر را بگیرد. آنها همچنین وعده داده‌اند قانون مهاجرت سال ۲۰۱۴ را باطل کرده و به بازداشت نامحدود مهاجران پایان دهند. در اقدامی جالب، از جمله وعده های مرتبط با مهاجرت، تاکید کرده‌اند که به شهروندان در زمینه موضوع مهاجرت و استعمار آموزش خواهند داد. آنها همچنین گفته‌اند در مورد قوانین موسوم به پروند  و  پروجکت که عمدتاً برای خبرچینی از مهاجران مسلمان به بهانه مبارزه با افراطی گرایی وضع شده اند، تجدید نظرخواهند کرد.

** سیاست خارجی

در زمینه سیاست خارجی و دفاعی همه احزاب بر این توافق دارند که برای ادامه عضویت درناتو باید هزینه دفاعی را به ۲ درصد تولید ناخالص ملی برسانند. حزب کارگر وعده داده است که در برنامه پاسداری از صلح سازمان ملل نقش بیشتری ایفا کرده و۰.۷ درصد از تولید ناخالص ملی را به کمک‌های انسان‌دوستانه بین‌المللی اختصاص دهد. این رقم برای حزب سبز ۱ درصد است.

** مانیفست حزب بوریس جانسون

 حزب محافظه کار که مانیفست خود را روز یکشنبه و دیرتر از بقیه احزاب منتشر کرده است برگزیت را همچنان اولویت خود می داند. بوریس جانسون رهبر این حزب که به طرزعجیبی موجودیت سیاسی خود  به برگزیت پیوند زده، قول داده است که قبل از کریسمس، ۲۵ دسامبر، قانون برگزیت را دوباره در دستور کار پارلمان قرار دهد.

او همچنین از افزودن ۲۰ هزار نیروی پلیس و تربیت یا جذب ۶ هزار پزشک خانواده تا سال ۲۰۲۴ سخن گفته است. همچنین کاهش میزان مهاجرت، روش امتیازی مشابه استرالیا برای جذب مهاجر ماهر و سرمایه‌گذاری روی امنیت ملی از وعده‌های حزب محافظه کار به شما می رود.

این حزب گفته است ۶.۳ میلیارد پوند روی بهره‌وری انرژی سرمایه‌گذاری کرده و مالیات‌ها را افزایش نخواهند داد. بالا بردن آستانه حداقل درآمد برای پرداخت مالیات تامین اجتماعی از وعده های بوریس جانسون است که می تواند حداکثر ۱۰۰ پوند در سال به نفع افراد باشد.

این حزب همچنین  وعده داده ۲ میلیارد پوند برای پرکردن چاله‌های خیابانی صرف کند. بودجه برای آموزش بزرگسالان و افزایش مهارت‌ها نیز از وعده های آنان است. ایجاد پارکینگ رایگان در بیمارستان‌ها برای افراد و بیماران خاص و افزودن به بودجه تحقیقاتی در زمینه بیماری فراموشی نیز از دیگر وعده های محافظه کاران به شمار می رود. این حزب همچنین قول داده است عوارض خرید ملک برای خریداران خارجی را افزایش دهد.

منع صادرات زباله پلاستیک به کشورهای جهان سوم و ساخت ۴۰ بیمارستان در مدتی بیش از ۱۰ سال از دیگر برنامه های اعلام شده حزب محافظه کار بشمار می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha