جلب مشارکت مردم لازمه توسعه اقتصادی است

گناباد- ایرنا- دبیر نهاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی جلب مشارکت مردم و خیران را لازمه توسعه و رونق اقتصادی این استان دانست و گفت: با اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی بستر این مهم فراهم شده است.

علی اکبر  لبافی شنبه شب در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی گناباد افزود: تجربیات مختلف توسعه و رونق اقتصادی و اشتغالزایی بعد از انقلاب مانند مشاغل خانگی، تسهیلات مشاغل خرد و بنگاه‌های زود بازده و کارگاه‌های تولید و اشتغال در کشور وجود داشت که به دلیل آنکه در آنها مشارکت مردم کم یا سیاست‌ها از بالا به پایین و از سوی دولت و مسوولان اعمال می‌شد، نتایج کافی نداشت.

وی اظهار داشت: از طرفی بسیاری از قوانین شامل تامین اجتماعی و مالیات موانع توسعه اقتصادی هستند ولی در اجرای طرح ابتکاری استاندار خراسان رضوی موسوم به مثلث توسعه اقتصادی و با مشارکت معین‌های اقتصادی و مسوولان ذیربط و ائمه جمعه و دستگاه قضایی به دنبال تلطیف این قوانین و جلب مشارکت مردم برای اشتغال و کارآفرینی هستیم.

وی فعالیت بیش از یکصد معین اقتصادی در مناطق شهری و روستایی خراسان رضوی را یادآور شد و گفت: در مناطقی که معین‌ها موفق نبودند با مشارکت دیگر معین‌های اقتصادی طرح هر روستا یک معین یا هر تعاونگر یک روستا در ۷۰ روستای استان در دست اجراست.

لبافی افزود: مردم می‌توانند با مراجعه به سایت نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان از اطلاعات مربوط به الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، معین ها، رقم سرمایه گذاری ها و پیشرفت فیزیکی پروژه ها آگاهی یابند و  فرآیند ثبت اطلاعات پروژه های معین های اقتصاد مقاومتی در ۲ حوزه فرهنگی و اقتصادی انجام می‌شود.

دبیر نهاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی اظهار داشت: بعد از ثبت اطلاعات پروژه ها و اقدامات معین های اقتصاد مقاومتی در این سامانه، فرماندار هر شهرستان اطلاعات را تایید و به این نهاد ارجاع می‌دهد و امکان استفاده آزاد از اطلاعات پروژه های معین های اقتصاد مقاومتی برای آحاد مردم فراهم شده  و بعد از تایید اطلاعات در سامانه ثبت اطلاعات پروژه ها و اقدامات معین های اقتصاد مقاومتی، مردم می‌توانند با مراجعه به سایت نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی از اطلاعات مربوطه مطلع شوند.

وی گفت: ۶۰۰ کسب و کار کوچک و بزرگ تاکنون در سامانه نهاد اقتصاد مقاومتی وارد شده که تعدادی مربوط به گناباد است و این شهرستان در اجرای طرح‌های عمرانی عملکرد خوبی داشته است.

فرماندار گناباد هم گفت: در اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی تاکنون ۱۶ تفاهمنامه با مجموع سرمایه گذاری هفت هزار و ۳۹ میلیارد ریال با معین‌های اقتصادی این شهرستان منعقد شده که با تحقق این طرح‌ها برای یکهزار و ۲۵۰ نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

حامد قربانی افزود: از جمله این طرح‌ها می‌توان به طرح‌های توسعه و تولید شرکت‌های آراسیلیس الوند، فرآورده های دیرگداز، برش سنگ، تولید گوشت و مواد پروتئینی، تولید عکس برگردان ظروف چینی، کاشی، آجر پرسی، طرح گردشگری قنات قصبه و احداث کشتارگاه اشاره کرد که این طرح‌ها در زمان انعقاد تفاهمنامه ۵۰ تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتنتد و هم اکنون با پیشرفت  ۷۵ تا ۸۰ درصد در حال اجرا هستند.

وی اظهار داشت: فرآیند احداث راه دسترسی فرودگاه گناباد که بیش از ۳۰ سال دارای مشکل بود با مشارکت مردم در حال اجراست و باند آن تکمیل و تجهیزات راداری آن خریداری و در حال نصب است و سالن آن هم تاکنون ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که تا پایان سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

در اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی خراسان رضوی این استان به ۱۲ منطقه تقسیم و برای هر منطقه عوامل مجری توسعه با عنوان معین اقتصادی تعیین شده است و در همین راستا اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران و شرکت پارت صنعت به عنوان معین اقتصادی گناباد و بانک قرض‌الحسنه رسالت به عنوان معین اقتصادی بخش کاخک از توابع این شهرستان و شرکت پگاه گناباد به عنوان معین اقتصادی روستای روشناوند این شهرستان انتخاب شده‌اند.
۱۷۲ واحد صنعتی در بخش‌های صنایع کانی فلزی و غیرفلزی، صنایع غذایی، شیمیایی و سلولزی در شهرستان گناباد فعالیت دارند که برای راه‌اندازی آنها هزار و ۲۷۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و از این محل برای سه هزار و ۲۸۴ نفر به طور مستقیم و برای ۲ برابر این تعداد به طور غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است.
سه شهرک و ناحیه صنعتی نیز با ۴۴۷ هکتار زمین و ۵۴ واحد فعال و ۱۱ سردخانه و انبار و سیلو در شهرستان گناباد فعال است.
شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =