۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۰
کد خبرنگار: 2327
کد خبر: 83566070
۰ نفر

برچسب‌ها

یونان شرایط را برای مهاجران سخت‌تر می کند

تهران- ایرنا- دولت یونان روز شنبه اعلام کرد که قصد دارد شرایط را برای مهاجرانی که شرایط دریافت پناهندگی ندارند، سخت‌تر کند.

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، دولت یونان ضمن اعلام این خبر تأکید کرد؛ از امروز بر شمار مرزبانان خود می‌افزاید تا راه‌های ورود را به روی مهاجرانی که شرایط دریافت پناهندگی ندارند، سخت تر کند.

"کاریا یاکوس" نخست وزیر یونان که در مقابل پارلمان این کشور سخنرانی می کرد، گفت: از امروز  ۴۰۰ نگهبان برای کنترل مرز زمینی این کشور با ترکیه و ۸۰۰ نگهبان دیگر برای کنترل جزایر یونان به کار گرفته می شوند.

نخست وزیر یونان با بیان این مطلب که «مهاجرانی که ما آنها را انتخاب نمی کنیم باید هرچه سریع‌تر به کشورهایشان بازگردند» خاطرنشان کرد: ما برای همیشه در را به روی قاچاقچیان انسان و کسانی می‌بندیم که با وجود آنکه شرایط دریافت پناهندگی را ندارند، می‌خواهند وارد خاک ما بشوند.

روز گذشته دولت محافظه‌کار یونان که در ماه ژوئیه بر سر کار آمد، اعلام کرد که قصد دارد اردوگاه‌های پرجمعیت مهاجران در جزایر این کشور را تعطیل و مراکزی با کنترل سفت و سخت‌تر را جایگزین آنها کند.

هم‌اکنون بیش از ۲۷ هزار نفر در این سه اردوگاه واقع در جزایر «لسبوس»، «خیوس» و «ساموس» در شرایط بسیار بدی زندگی می کنند.

شرایط زندگی افراد ساکن در این اردوگاه‌ها به حدی وخیم است که گروه‌های مدافع حقوق بشر و شورای اروپا بارها از آن انتقاد کرده اند. ظرفیت پذیرش در این اردوگاه ها، چهار هزار و ۵۰۰ نفر است.

دولت محافظه کار جدید یونان در حالی در نظر دارد درخواست پناهندگی برای مهاجران را سخت تر کند که تصویب این قانون با عنوان "حمایت‌ های بین‌ المللی و سایر مقررات" برای اعمال محدودیت ورود مهاجران، موجب خشم بسیاری از گروه‌های حقوق بشری، سازمان‌ های امدادی و احزاب مخالف شد که ادعا می‌کنند این قانون امکان حفاظت از پناهجویان را بشدت محدود خواهد کرد.

 نخست وزیر یونان هفته گذشته اتحادیه اروپا را متهم کرد که با کشورهای واقع در مرز خارجی این اتحادیه به عنوان پارکینگ مهاجران رفتار می کند.

از سویی، سازمان بین المللی مهاجرت ماه گذشته اعلام کرد که ظرفیت اردوگاه های مهاجران در یونان در زمان حاضر تکمیل شده و حتی از حد معمول نیز گذشته است.

در جزایر مناطق شرقی دریای اژه یونان حدود ۳۵ هزار مهاجر مستقر هستند. در واقع این بالاترین آمار مهاجران در جزایر یونان پس از امضای توافق نامه میان اتحادیه اروپا و ترکیه در ماه مارس سال ۲۰۱۶ است.

سازمان های مردم نهاد، کمیسیون مهاجران اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد بارها از یونان خواسته اند که اقداماتی برای بهبود وضع محل های نگهداری پناهجویان انجام دهد؛ زیرا اکثر این گونه مکان ها حتی دارای سیستم گرمایشی و سرمایشی و سرویس های بهداشتی کافی نیستند.

جنگ های نیابتی آمریکا و برخی کشورهای غربی و عربی در کشورهای سوریه، افغانستان، عراق، یمن، لیبی و کشورهای دیگر، بسیاری از شهروندان این کشورها را بی خانمان کرد و این افراد مجبور شدند برای نجات جان خود و فرزندانشان، خانه و کاشانه را در زادگاه رها کنند و راهی کشورهای دیگر شوند. شماری از این افراد نیز در مسیر سفرهای زمینی و دریا، جان خود را از دست داده اند.  ۹۰۴۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =