آغاز مرمت و استحکام‌بخشی بافت تاریخی رویین اسفراین

بجنورد - ایرنا - مرمت و استحکام‌بخشی پنج باب واحد مسکونی باارزش معماری و تاریخی در روستای تاریخی و هدف گردشگری «رویین» اسفراین از روز شنبه آغاز شد.

مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی روستای تاریخی و گردشگری رویین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سه میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال اعتبار بهتازگی برای مطالعه بافت تاریخی این روستا و مرمت واحدهای مسکونی باارزش رویین ابلاغ شده که تا پایان سال شمار واحدهای مرمتی به حدود ۱۴ واحد خواهد رسید.

حامد وظیفه شناس افزود: اولویت مرمت منازل مسکونی باارزش معماری و تاریخی رویین در مرحله نخست با واحدهای دارای سکنه است که به دلیل مشکلاتی در سقف و پی،  نیازمند مرمت ضروری برای در امان ماندن از آسیب های نزولات جوی زمستانی هستند.

وی با بیان اینکه مرمت این منازل مسکونی با مشارکت مالکان منازل انجام می شود، گفت: ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه مرمت را مالکان و بقیه را پایگاه میراث فرهنگی روستای تاریخی رویین پرداخت می کند.

وظیفه شناس افزود: مرمت اضطراری این پنج واحد مسکونی در ۲ ماه انجام می شود و مشروط به مساعدت شرایط جوی،  تا پایان سال شمار واحدهای مرمت شده روستا به حدود ۱۴ واحد خواهد رسید.

مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی روستای تاریخی و گردشگری رویین گفت: این کار با  هدف استحکام بخشی و پوشش حفاظتی این واحدها انجام می شود و در مراحل بعد اقدامات بیشتری در این بناها صورت می گیرد.

وی گفت: تاکنون ۱۲۰ واحد مسکونی ارزشمند دایر و یا متروکه در روستای تاریخی رویین شناسایی شده که بیشتر آنها نیازمند مرمت هستند.

روستای تاریخی و نمونه گردگشگری رویین در ۲۷ کیلومتری شمال شهرستان اسفراین قرار دارد.

معماری پلکانی خانه های روستای رویین و واقع شدن آن در دره ای به نسبت تند در میانه بلندی های سر به فلک کشیده «آلاداغ»، چشم انداز زیبایی به این روستای گردشگری بخشیده به طوری که پشت بام هر خانه، حیاط خانه دیگری است.

طبیعت سرسبز، کوه های زیبا و مرتفع، رودخانه دایمی، چنار قدیمی ۴۵۰ ساله که در فهرست آثار طبیعی ملی ثبت شده و وجود مقبره «ملاعارف رویینی» و امامزاده «اسحاق» از جاذبه های این روستای ۵۰۰ ساله است که رویین را به تفرجگاهی زیبا و دایمی تبدیل کرده است.  

روستای تاریخی و گردشگری رویین به دلیل شهرت و قدمت در بافت چادرشب و دستبافت های سنتی به عنوان پایتخت نساجی سنتی ایران نیز معرفی شده است.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =