کاهش ثبت نام خارجی ها در دانشگاه های هنگ کنگ

پکن- ایرنا- روزنامه ساوت چاینا هنگ کنگ نوشت استمرار ناآرامی ها و خشونت ها در منطقه باعث شده است تا شمار کمتری از دانشجویان خارجی در دانشگاه های هنگ کنگ ثبت نام کنند.

ساوت چاینا روز یکشنبه در مطلبی نوشت موضوع اعتراضات و کشیده شدن آن به دانشگاه ها در شش ماه گذشته باعث شده است تا شمار متقاضیان چینی و خارجی در دانشگاه ها کاهش یابد.

بنا به این گزارش، اعتراضات آرام چند ماه گذشته بتدریج به خشونت کشیده شده است و از یک سو آشوبگران شماری از فروشگاه ها و مکان های عمومی را تخریب کرده و به آتش کشیده اند و از طرف دیگر پلیس با سمت معترضان گاز اشک آور پرتاب کرده و از گلوله های مشقی و ماشین های آب پاش برای متفرق کردن آنها استفاده کرده است.

همین مسایل موجب شده است تا شماری از دانشجویان چینی بتدریج هنگ کنگ را ترک کنند و شمار متقاضیان خارجی برای ثبت نام در مراکز آموزش عالی این منطقه کمتر شده است.

تا مدتی قبل خشونت ها خیابانی بود اما بتدریج شماری از دانشگاه های هنگ کنگ هم به صحنه نبرد و خشونت تبدیل شده و پلیس برخی از مراکز آموزش عالی را به محاصره درآورده و صدها دانشجو نیز بازداشت شده اند.

بیشترین درگیری ها مربوط به دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ بوده است که شماری از دانشجویان به رغم محاصره دانشگاه گفته اند که تسلیم پلیس نمی شوند و دانشگاه محلی آزاد برای اعتراض است.

دانشگاه های هنگ کنگ از رتبه های بسیار بالایی در جهان برخوردار هستند و تا قبل از اعتراضات، محبوب ترین مکان ها برای تحصیل بوده اند اما اعتراضات در داخل دانشگاه ها ضربه جدی به پیکره آموزش عالی این منطقه وارد کرده است.

پلیس می گوید که بیش از ۸ هزار بمب آتش زا و بطری های حاوی مواد لازم برای به آتش کشیدن مکان های مختلف از برخی مراکز آموزش عالی بدست آورده و توقیف کرده است.

در هنگ کنگ ۲۲ دانشگاه و موسسه آموزش عالی زیر نظر دولت و ۱۳ آموزشگاه عالی خصوصی فعال هستند.

بیش از ۱‌۰۰ هزار دانشجو در سال تحصیلی ۲۰۱۸ - ۲۰۱۹ میلادی در دانشگاه های هنگ کنگ ثبت نام کردند که ۸۳ هزار نفر از آنها از هنگ کنگ و مابقی از کشورهای کره جنوبی، مالزی، هند، آمریکا، انگلستان و چند کشور دیگر بوده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =