ابر سیاه محرومیت از المپیک توکیو بر آسمان مسکو

تهران- ایرنا- توصیه کمیته بررسی انطباق سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) مبنی بر اعلام نام سازمان ضد دوپینگ روسیه به عنوان نهادی غیرپایبند به مقررات بین‌المللی، دورنمای محرومیت مسکو را از حضور در المپیک توکیو نزدیک و نزدیک‌تر کرد.

وادا روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که کمیته بررسی انطباق این نهاد موسوم به (CRC) توصیه کرده که در نشست کمیته اجرایی وادا که ۹ دسامبر در پاریس برگزار می‌شود، سازمان مبارزه با دوپینگ روسیه بار دیگر تعلیق شود.

در صورتی که مقامات وادا این توصیه را پذیرفته و به اجرا در آورند، روسیه با تحریم‌های سنگینی از جمله محرومیت از حضور در المپیک ۲۰۲۰ توکیو روبرو خواهد شد.

کمیته بررسی انطباق وادا پس از درخواست توضیحات از روسیه در خصوص تناقض‌های موجود در اطلاعات تحویل داده شده توسط آزمایشگاه مسکو به بازرسان وادا در ماه ژانویه، این توصیه را مطرح کرده است.

شفاف‌سازی کامل اطلاعات و داده‌های آزمایشگاه مسکو یکی از شرایط اصلی بود که وادا سپتامبر سال ۲۰۱۸ برای پذیرفتن مجدد روسیه در این نهاد جهانی، تعیین کرده بود.

سازمان مبارزه با دوپینگ روسیه به دلیل رسوایی دوپینگی ورزشکاران این کشور که با حمایت دولت مسکو انجام شده بود و تبانی و مشارکت سیستماتیک به منظور تعویض نمونه‌های آزمایش ورزشکاران روس را در بازی‌های زمستانی ۲۰۱۴ سوچی نیز در برمی‌گرفت، حدود سه سال محروم شد.

وادا پیش از این به روسیه هشدار داده بود که در صورت هرگونه دست‌کاری اطلاعات تحویل داده شده به بازرسان، سختگیرانه‌ترین تحریمها را علیه مسکو وضع خواهد کرد.

بدنبال توصیه این کمیته، سازمان مبارزه با دوپینگ آمریکا خواستار اعمال تحریم‌های شدید علیه مسکو شد.

روسیه به دنبال دوپینگ گسترده سازمان یافته از بازیهای المپیک ۲۰۱۶ ریو نیز محروم بود و فقط تعدادی از ورزشکاران این کشور در برزیل حضور داشتند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =