سرشماری جمعیت حیات وحش آذربایجان‌شرقی آغاز شد

تبریز-ایرنا- معاون محیط‌طبیعی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌شرقی از آغاز عملیات سرشماری حیات وحش از امروز در سراسر استان خبر داد.

داود غنی پور روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این طرح گونه های شاخص پستانداران استان مانند آهو، کل و بز و قوچ و میش و سایر پستانداران شاخص حیات وحش سرشماری می شوند.

وی افزود: طرح سرشماری زمستانی جمعیت حیات وحش آذربایجان شرقی با ۲ هدف بررسی وضعیت و روند تغییرات جمعیتی حیات وحش و ارزیابی کیفیت زیستگاه های استان انجام می شود.

غنی پور با بیان اینکه سرشماری حیات وحش استان از امروز به مدت ۲۵ شبانه روز انجام می شود ، اضافه کرد: تعداد ۹۰ اکیپ عملیاتی، هر کدام شامل یک کارشناس و ۲ نفر محیط ‌بان در مناطق مختلف تحت مدیریت حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی همچون پارک ملی ارسباران، پارک ملی کنتال، مناطق حفاظت شده سهند،کاغذکنان، پناهگاه حیات وحش کیامکی و مناطق شکار ممنوع سهند، چاراویماق و یکانات نسبت به سرشماری گونه‌های کل و بز وقوچ میش به عنوان حیات وحش هدف و سایر پستانداران بزرگ جثه از جمله خرس، گرگ، روباه، گربه وحشی، شغال، خرگوش، مورد مشاهده اقدام می کنند.

وی روش سرشماری را پیمایشی و با استفاده از دستگاه GPS در مسیرهای تثبیت شده عنوان و اضافه کرد: آمار هر مسیر با آمار مسیر سال های قبل مقایسه شده و علل و عوامل تغییرات جمعیتی در هر مسیر مورد تحلیل و بررسی کارشناس قرار می‌گیرد.

غنی پور با اشاره به ضرورت سرشماری حیات وحش برای تحلیل‌ های کیفی و کمی از وضعیت زیستگاه های استان، گفت: مقایسه میانگین جمعیت حیات وحش هدف در دوره‌های بلندمدت و کوتاه مدت کارشناسان محیط زیست را از چالش ها و ظرفیت های زیستگاه های حیات وحش آگاه می‌کند.

آذربایجان شرقی بیش از ۱۸۰ هزار هکتار منطقه حفاظت شده دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =