پیش بینی افزایش ۱۵درصدی تولید محصولات شیلاتی در سال جاری

تهران - ایرنا - معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران گفت: در سال ۹۷ میزان تولید آبزیان یک‌ میلیون و ۲۶۲ هزار تن بود که از برنامه ششم توسعه جلوتر بودیم؛ امسال هم ۱۰ تا ۱۵ درصد به رقم سال قبل اضافه خواهد شد.

به گزارش شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « حسین عبدالحی» افزود: در سال‌های اخیر دولت نگاه ویژه‌ای به مباحث شیلات، به ویژه آبزی‌پروری داشته و وزیر جهاد کشاورزی در سفرهای استانی غالباً از یک یا دو طرح آبزی‌پروری رونمایی یا بازدید می‌کند.

وی اظهارداشت: هم اکنون صنعت شیلات و آبزی‌پروری جایگاه خوبی در کشور دارد و تمامی استان های کشور در این زمینه فعالیت دارند.

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به میزان تولید و پرورش آبزی در دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: در سال ۹۱ میزان تولید آبزی‌پروری ۱۳۸ هزار تن بوده که در سال ۹۷ به ۴۸۹ هزار تن رسیده است.

وی افزود: در پرورش ماهیان گرمابی از ۱۶۷ هزار تن در سال ۹۱ به حدود ۲۰۰ هزار تن در سال ۹۷ رسیده است و در پرورش ماهیان سردآبی هم از ۱۴۰ هزار تن در سال ۹۱ تا حدود ۱۷۰ هزار تن در سال ۹۷ افزایش تولید داشته‌ایم.

عبدالحی در رابطه با میزان افزایش تولید میگو تصریح کرد: میزان تولید میگو از ۱۲ هزار تن در سال ۹۱ به ۴۷ هزار تن و میزان تولید و تکثیر ماهیان خاویاری از ۵۰۰ تن به حدود ۲ هزار و ۸۰۰ تن در سال ۹۷ رسیده است، همچنین تولید ماهیان زینتی از ۱۸۰ میلیون قطعه به ۲۴۱ میلیون قطعه افزایش‌یافته است.

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران در زمینه پرورش ماهی در دریا گفت: مطالعات تکمیلی این طرح انجام‌شده و در خصوص نقاط توسعه‌ای در دریای خزر، خلیج‌فارس و دریای عمان با مشاورین داخلی مشورت کردیم.

وی اضافه کرد: عربستان سعودی برای پرورش ماهی در دریا مبلغی حدود دو میلیون دلار به فائو پرداخت کرد و این کار توسط سازمان خواروبار جهانی برای کشور سعودی انجام شد، درحالی‌که ما با شرکت‌های داخلی کار را پیش بردیم و تنها با مشاورین و کارشناسان بین‌المللی در این زمینه تبادل‌نظر کردیم.

عبدالحی با اشاره به اینکه برای پرورش ماهی در دریا نیازمند کمک دولت هستیم، افزود: با توجه به تغییرات اقلیم و کمبود منابع آب شیرین، رویکرد ما پرورش ماهی در دریاها و آب‌های شور بود که این کار را انجام دادیم اما نیازمند برخی حمایت‌ها از سوی دولت هستیم تا با مجوزهایی که در زمینهٔ پرورش ماهی در قفس صادرشده بتوانیم گام بلندی در جهت تولید برداریم.

وی افزود: بخش خصوصی هم به پرورش ماهی در دریا ورود پیداکرده و امیدواریم تا دو سال آینده میزان تولید در این بخش افزایش چشمگیری داشته باشد.

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران در رابطه با بومی سازی تجهیزات پرورش ماهی در دریا افزود: پرورش ماهی در دریا یک روش آبزی‌پروری است که نیاز به دانش و تکنولوژی دارد.

وی با اشاره به اینکه این دانش و تکنولوژی هم نیازمند بومی‌سازی است اظهارداشت: سازمان شیلات به این طرح بسیار امیدوار است زیرا این نوع پرورش ماهی، اقتصادی و سودآور است.

عبدالحی به لزوم تکثیر بچه‌ماهی در داخل کشور اشاره کرد و گفت: بچه ماهی برای پرورش وارد کشور می‌شود اما زمانی که کار پرورش ماهی در قفس به مرحله بهره‌برداری انبوه برسد دیگر توجیهی برای واردات بچه ماهی وجود ندارد و باید در داخل تکثیر شود.

وی با اشاره به میزان افزایش تولید آبزیان در سال ۹۸ تصریح کرد: در سال ۹۷ میزان تولید آبزیان یک‌میلیون و ۲۶۲ هزار تن بود که از برنامه ششم توسعه جلوتر بودیم امسال هم ۱۰ تا ۱۵ درصد به رقم سال قبل اضافه خواهد شد.

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران افزود: در تولید میگو هم با توجه به بیماری که در گمیشان اتفاق افتاد پیش‌بینی می‌کنیم به ۴۷ هزار تن تولید در سال گذشته برسیم و تاکنون هم بیش از ۳۴ هزار تن برداشت میگو داشته‌ایم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =