۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۹
کد خبرنگار: 1181
کد خبر: 83565665
۰ نفر

پروندهٔ خبری

آلودگی دوباره هوای هفت شهر خوزستان

اهواز - ایرنا - مسئول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به آلودگی هوای هشت شهر استان گفت: وضعیت هوای اهواز در شرایط ناسالم است.

علیرضا آذریان شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: شاخص کیفی هوای اهواز در ۲۴ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱صبح امروز ۱۵۸ در شرایط ناسالم است.

وی افزود: در همین مدت شاخص کیفی هوای سوسنگرد ۱۴۴، هندیجان ۱۲۷، اندیمشک ۱۲۵، ماهشهر ۱۱۸، شوش ۱۰۷ و دزفول ۱۰۴ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است.

به گفته وی شاخص کیفی هوای بهبهان ۵۴، آبادان ۷۶، خرمشهر ۶۹، رامهرمز ۵۵ و گتوند ۵۴ در شرایط قابل قبول است.

آذریان ذرات با اندازه ۲.۵ میکرون را عامل آلودگی هوا دانست و اضافه کرد: به دلیل رطوبت و ایستایی هوا، امروز شرایطی مشابه وارونگی (اینورژن) حاکم بوده که باعث ماندگاری آلاینده‌ها می‌شود.

بر اساس این گزارش، شرایط وارونگی دما از ۱۷ آبان بر استان حاکم بوده که در حدود ۱۱ شهر را با مشکل مواجه کرد. شرایط اینورژن با بارندگی در روز ۲۶ آبان رفع شد.

مدارس هفت شهرستان (خرمشهر، آبادان، اهواز، باوی، بهبهان، کارون و امیدیه) یکشنبه ۲۶ آبان برای دومین روز متوالی به علت آلودگی هوا تعطیل شده بود. همچنین مدارس شهرستان‌های شوش، اهواز، حمیدیه، کارون، باوی، شادگان، آبادان، خرمشهر و ماهشهر به دلیل تداوم آلودگی هوا در روز ۲۵ آبان تعطیل شده بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان پیش از این دلیل تشدید آلودگی هوا را در برخی شهرهای خوزستان سوزاندن مزارع نیشکر و کشتزارهای شلتوک و همزمان با وقوع پدیده وارونگی دما اعلام کرده و گفته بود که سوزاندن مزارع نیشکر برای برداشت محصول تا عادی شدن شرایط هوا ممنوع شده است.

«وارونگی دما» یا «اینورژن» زمانی رخ می‌دهد که لایه‌ای از هوای گرم بالای هوای سرد مجاورت کره زمین قرار می‌گیرد. درچنین شرایطی پایداری هوا ایجاد می‌شود و به جای آنکه با افزایش ارتفاع کاهش دما داشته باشیم تا چند صد متر از سطح زمین با افزایش ارتفاع افزایش دما خواهیم داشت. نتیجه آن تشکیل یک سطح پوششی بالای شهر است که با گذشت زمان و افزایش فعالیت‌های انسانی و به دلیل حبس هوا در زیر این لایه مواد آلاینده تولیدشده در سطح زمین باقی مانده و بالا نمی روند. بر اساس طرح جامع آلودگی هوای اهواز، صنایع به ویژه صنایع نفتی بیشترین میزان آلایندگی را دارند. مشعل‌های نفتی در شرق و غرب اهواز همچنان تولید آلودگی می کنند.

AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه کیفیت هوا به کار می رود و نشان میدهد که هوای اطراف چقدر تمیز یا آلوده است و این حد از آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامتی داشته باشد. این شاخص بر اثراتی متمرکز است که ممکن است افراد چند ساعت یا چند روز بعد از تنفس در این هوا با آنها روبه رو شوند.

بر اساس این شاخص، در شرایط هوای پاک (۰ تا ۵۰) کیفیت هوا خوب است و پیامدی بهداشتی ندارد. در شرایط هوای سالم (۵۱ تا ۱۰۰) کیفیت هوا قابل قبول است؛ اما برخی از مواد آلاینده ممکن است مشکلات مختصری برای شماری از افراد به‌ طور غیرمعمول حساس به آلودگی هوا ایجاد کنند.

در شرایط هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (۱۰۱-۱۵۰) افراد گروه حساس از جمله افراد مبتلا به بیماری های ریوی مانند آسم، افراد دارای بیماری قلبی، کودکان و سالمندان ممکن است دچار مشکل و ناراحتی تنفسی شوند.

در شرایط هوای ناسالم (۱۵۱-۲۰۰) همه افراد در صورت قرار گرفتن درازمدت در معرض هوای با این شدت آلودگی ممکن است دچار علائم تنفسی شوند؛ افراد گروه حساس ممکن است دچار پیامدهای بیشتری شوند.

شرایط هوای بسیار ناسالم (۲۰۱-۳۰۰) هشدار درباره بروز وضعیت اضطراری بهداشتی است. با احتمال بیشتر سلامت همه جمعیت به خطر می‌افتد.

شرایط هوای خطرناک (۳۰۰- ۵۰۰) وضعیت اضطراری هشدار بهداشتی است. همه افراد ممکن است دچار پیامدهای بهداشتی وخیم شوند.

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =