مصرف بنزین باز هم در خراسان رضوی کاهش یافت

مشهد- ایرنا- مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان رضوی گفت: حجم مصرف بنزین طی هفته آخر آبان ماه در این استان نسبت به هفته پیش از آن به میزان ۲۶ درصد کمتر شده است.

علی اصغر اصغری که چند روز پیش نیز خبر از کاهش ۲۰ درصدی مصرف بنزین در خراسان رضوی داده بود روز ‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از روز ۲۴ تا ۳۰ آبان ماه ۲۹ میلیون و ۱۷۳ هزار لیتر بنزین در این استان به مصرف رسید. این در حالی است که هفته پیش از آن حجم مصرف بنزین طی هفت روز منتهی به ۲۴ آبان ماه ۳۹ میلیون و ۳۶۷ هزار لیتر بود. 

وی ادامه داد: ظرف سه روز نخست اعلام سهمیه‌بندی بنزین مصرف این فرآورده ۲۰ درصد کاهش یافت. 

بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا سوخت بنزین از بامداد جمعه ۲۴ آبان برای همه خودروها سهمیه‌بندی شد.

طبق اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای هر لیتر سه هزار تومان است.شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه خراسان رضوی، شهرستان‌های مشهد، چناران، کلات، بینالود، فیروزه، نیشابور، فریمان، قوچان، تربت جام، تایباد، درگز و سرخس را زیر پوشش دارد.

در پی اعلام نرخ جدید بنزین اعتراضهایی نسبت به آن صورت گرفت. این اعتراضها به اصلاح قیمت بنزین که بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی سران قوا از دقایق اولیه بامداد جمعه ۲۴ آبان به اجرا گذاشته شد، در شهرهای مختلف اشکال متفاوت داشت. در برخی شهرها اعتراض تنها در حد تجمع بود و در برخی شهرها با ایجاد ترافیک همراه شد.

علی ربیعی سخنگوی دولت، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری و محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از شامگاه جمعه ۲۴ آبان تاکنون در اظهارنظرهایی جداگانه تاکید کرده‌اند که موضوع تغییر بهای بنزین مصوبه شورای عالی اقتصادی سران قوا و تصمیم همه اجزای نظام است.

همچنین دولت با توجه به دغدهه‌هایی که درباره معیشت مردم وجود دارد موظف است تا تمام پولی را که از این مسیر به دست می‌آید در قالب یارانه ای جداگانه به حدود ۶۰ میلیون نفر از مردم ایران پرداخت کند. مهمترین مسئله دولت در این اصلاح قیمت، اصلاح نظام پرداخت یارانه به نفع همه مردم بوده است.

دولت تاکید کرده است که به سرعت سازوکار پرداخت یارانه اصلاح قیمت بنزین اعلام می‌شود و ۶۰ میلیون ایرانی از آن بهره‌مند خواهند شد. تا کنون طی دو مرحله به ۴۰ میلیون نفر یارانه حمایت معیشتی پرداخت شده است و امروز هم این یارانه به حساب ۲۰ میلیون نفر سرپرست خانوار واریز خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =