تداخل حیات وحش با حریم‌های مسکونی مشکل آفرین است

تهران- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بازدید از منطقه حفاظت شده ورجین گفت: هر ساله با شروع فصل سرما و پوشیده شدن ارتفاعات مناطق از برف، حیات وحش منطقه برای تغذیه به سمت پایین دست حرکت می‌کنند که تداخل این گونه‌ها با حریم‌های شهری و روستایی باعث بوجود آمدن مشکلاتی می‌شود.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، سعید محمودی در حاشیه بازدید از منطقه حفاظت شده ورجین در شهرستان شمیرانات اظهار داشت: با آغاز بارش‌ها و حرکت حیات وحش به سمت پایین دست، بطور معمول علوفه دهی دستی توسط محیط‌بانان منطقه آغاز می‌شود.

وی افزود: علوفه دهی به حیات وحش در مناطق حفاظت شده ورجین و تا حدی پارک ملی خجیر و سرخه حصار، در دستور کار محیط زیست استان بوده و بصورت مستمر تا زمانیکه حیات وحش بتواند غذای خود را بطور طبیعی و مناسب بدست آورد، انجام می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران از شهروندان درخواست کرد: در صورت مشاهده حیات وحش در اطراف جاده ها  و شهرها و روستا ها موضوع را بلافاصله به نزدیکترین پاسگاه های محیط بانی یا گشت های محیط زیست که در سطح مناطق تحت مدیریت هستند اطلاع دهند.
محمودی با بیان اینکه در سال های اخیر شهروندان هم رفتار مسئولانه ای با حیات وحش بویژه در فصل سرما از خود نشان داده اند، تصریح کرد: شهروندان در صورت علاقه مندی به علوفه دهی به حیوانات مخصوصا پستانداران چهارپا و شاخص مثل قوچ و میش و آهو، حتما با پاسگاه‌های محیط بانی منطقه هماهنگ کرده و از علوفه دهی دستی به حیوانات خودداری کنند.
وی گفت: مردم می توانند برای مشاهده زیبایی های طبیعی و حیات وحش به مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان تهران مراجعه کنند چرا که برای ما آشتی و مهربانی مردم با حیات وحش اهمیت دارد.

سرشماری پستانداران شاخص در استان تهران و علوفه دهی در مناطق حفاظت شده در تهران از اول آذر آغاز شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha