ترخیص ۱۴ میلیون تن کالای اساسی در سال جاری

تهران-ایرنا- رئیس کل گمرک ایران اعلام کرد: از حدود ۲۰ میلیون تن کالای وارداتی در سال‌جاری ۱۴ میلیون تن آن کالاهای اساسی و اقلام مورد نیاز واحدهای تولیدی بوده است.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، «مهدی میراشرفی» در بازدید معاون اقتصادی رئیس جمهوری و هیأت همراه از نمایشگاه سامانه‌های الکترونیکی گمرک، با اشاره تغییرات بنیادین در گمرک و دگرگونی فعالیت‌های دستی و سنتی به سیستمی شدن رویه‌ها و فرآیندها گفت: استفاده از سامانه‌های پیشرفته الکترونیکی به ترخیص سریع و به‌موقع کالاهای وارداتی به‌خصوص حجم بسیار بالایی از کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی در شرایط تحریم کمک کرده است.

معاون وزیر اقتصاد اظهارداشت: از حدود ۲۰ میلیون تن کالای وارداتی در سال‌جاری ۱۴ میلیون تن آن کالاهای اساسی و اقلام مورد نیاز واحدهای تولیدی بوده است که با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران با تلاش شبانه‌روزی کارکنان گمرک در مبادی مهم مرزی ترخیص شده است تا کالاهای ضروری مردم بدون تأخیر و معطلی در اختیار آنان قرار گیرد.

میراشرفی با اشاره به رشد ۲۲ درصدی ترخیص کالاهای اساسی از ابتدای سال‌جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل بیان کرد: توفیقات به دست آمده در این زمینه مرهون همکاری و هماهنگی همه نهادها و سازمان‌های ذی‌مدخل با گمرک است.

وی افزود: اقداماتی نظیر حمل یکسره کالا، قبول ضمانت‌نامه بانکی، ترخیص نسیه و... تأثیر قابل توجهی در دسترس واحدهای تولیدی به کالاهای واسطه‌ای و تأمین نیازهای صنایع کشور داشته است.

رئیس کل گمرک ایران گفت: با توجه به اینکه بیش از ۲۵ سازمان به سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی متصل هستند تلاش شده است تا پایداری سامانه‌ها به بالاترین حد خود برسد. البته در برخی موارد به دلایلی ازجمله ضعف زیرساخت‌های برخی از سامانه‌های غیرگمرکی، مشکلاتی در مجموعه سیستم به وجود می‌آید که چون خروج کالا از گمرک است امکان دارد این اشکال از چشم گمرک دیده شود.

رئیس کل گمرک با تشریح جزئیات مراحل ترخیص کالا با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی و قدردانی از کمک و پشتیبانی دولت به ویژه وزیر امور اقتصادی و دارایی، خواهان همکاری و هماهنگی بیشتر سازمان‌های مرتبط با تجارت با گمرک به منظور ارائه خدمات مطلوب‌تر به مردم، تجار و تولیدکنندگان شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =