وظیفه زمینه‌سازی برای زیست بهتر سالمندان برعهده دولت و شهرداری‌هاست 

اصفهان-  ایرنا- شهردار اصفهان گفت: دولت و شهرداری‌ها باید تامین زیر ساخت‌های لازم برای زیست بهتر سالمندان در حوزه هایی چون تامین اجتماعی، آمد و شد و سایر زمینه‌ها را به عنوان یک وظیفه بر عهده داشته باشند.  

قدرت الله نوروزی روز شنبه در نشست تخصصی شهر دوستدار سالمند در هتل کوثر اصفهان افزود: اصفهان یکی از بزرگترین شهرهای کشور است که طبق آخرین آمارها بالغ بر ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار جمعیت دارد و با توجه به وجود صنایع مختلف در این شهر، بر اساس آمار سال ۹۵ بالغ بر یکصد هزار نفر به این شهر مهاجرت کرده‌اند.
 وی ادامه داد: ۱۱ درصد جمعیت اصفهان سالمند هستند و از سوی دیگر این شهر مقصد مسافرت گردشگران فرهنگی و تاریخی است که بیشتر سالمند هستند و لذا باید فرصت استفاده از امکانات آن برای سالمندان خود و گردشگران فراهم شود.
شهردار اصفهان گفت: این مساله یعنی زمینه‌سازی برای اشتغال و شادابی مردمی که عمر خود را در این شهر گذراندند و مسافران و گردشگران که به این خطه مسافرت می‌کنند و  شهرداری با همکاری سازمان های مردم نهاد در نظر دارد محله‌هایی را برای آسایش و فراغت سالمندانی که نیازمند حمایت هستند، در نظر بگیرد.
نوروزی اظهار کرد: اینکه اصفهان شهر دوستدار کودک و دوستدار سالمند است نشان از ظرفیت این استان برای فراهم کردن امکانات برای تمام اقشار دارد.

سرپرست دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور نیز در این نشست گفت: بر اساس آمار در سال۲۰۱۶ قریب ۲۷۸ شهر در ۲۸ کشور و در سال ۲۰۱۸ قریب ۶۰۰ شهر  در ۳۸ کشور جزو شهرهای دوستدار سالمند بوده‌اند.
علی علامه افزود: بر اساس آمار جهانی نرخ  رشد تعداد سالمندان ۱.۱ درصد بوده است در حالی که تعداد شهرهای دوستدار سالمند ۲.۱ درصد افزایش داشته است.
وی اظهار کرد: این مساله نشان می‌دهد باید توجه به سالمندان بیشتر باشد و اجرای طرح شهر دوستدار سالمند در اصفهان به صورت پیشرو گام ارزشمندی در این زمینه است.
همچنین مشاور بین المللی طرح دوستدار سالمند با اشاره به تجربیات خود در کشورهای ژاپن، چین و سنگاپور گفت: در تجربه ژاپن وقتی توانستیم سالمندی را متعادل کنیم به همه اقشار سنی کمک شد.
رینتارو موری افزود:  وقتی به یک گروه فکر می‌کنیم باید به همه گروه‌های سنی  و برای رفاه سالمندان به محیط اجتماعی و هم محیط فیزیکی توجه داشت.
مشاور بین المللی طرح دوستدار سالمند خاطر نشان کرد: محیط اصفهان نشان از فضایی همراه با آرامش و آسایش است و به راحتی یک گردشگر را در میان خود قبول می‌کند.
وی یادآور شد: فعالیت شهرهای دوستدار سالمند بیشتر متوجه شهرداری‌هاست و وقتی به سیاست‌های سالمندی فکر می‌کنید باید به سیاست‌های فردی هم توجه کرد، زیرا بحث سالمندی از فردی تا فرد دیگر متفاوت است و باید ببینیم ایرادهای در زندگی آنها کجا وجود دارد.
نشست تخصصی شهر دوستدار سالمند به همت شهرداری اصفهان روزهای تا فردا یکشنبه ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =