۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۴
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 83565547
۰ نفر

برچسب‌ها

ایستگاه آخر نتانیاهو کجاست؟

تهران- ایرنا- رژیم صهیونیستی این روزها به دنبال انتشار نتایج تحقیقات ۳ ساله در ارتباط با پرونده فساد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آن که روز پنجشنبه منتشر شد، اکنون در شرایطی بسیار نامشخصی در ارتباط با یافتن شخصی برای تشکیل کابینه و خروج از وضعیت فعلی بسر می برد.

اکنون با توجه به برگزاری دو دوره انتخابات پارلمانی و معرفی افراد مختلف برای تشکیل کابینه این سوال مطرح است که آیا "بی بی" با توجه به چنین پرونده فسادی می تواند با فریبکاری دوباره قدرت را به دست آورد یا جرم فساد مالی وی را به قعر جهنم سیاسی می کشاند؟

آویخای مندلبلیت دادستان رژیم صهیونیستی با تاخیر زیاد و پس از درخواست های مکرر وکلای نتانیاهو برای به تعویق انداختن جلسه دادگاه استماع اتهام های نخست وزیر رژیم صهیونیستی، روز پنجشنبه نهایتا علیه وی اعلام جرم به خاطر فساد مالی و تقلب کرد.

نتانیاهو رهبر حزب لیکود که برای تشکیل کابینه با بنی گانتس رهبر حزب "آبی و سفید" در تقابل است در چنین وضعیتی با وجود اتهامات فساد مالی شرایط سختی را برای مبارزه با گانتس پیش رو دارد.

گانتس پس از شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه در دور دوم انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی، از سوی روون ریولین رییس این رژیم مامور تشکیل دولت شد.

رهبر حزب "آبی و سفید" ۲۸ روز فرصت داشت تا از طریق مذاکره با احزاب در سرزمین های اشغالی کابینه ائتلافی را تشکیل دهد اما وی همانند نتانیاهو در این امر شکست خورد. در حالی که تمام راه ها برای ایجاد کابینه پیموده شده، حالا نوبت به اعضای پارلمان رژیم صهیونیستی است که شخص مورد نظر را در طول ۲۱ روز معرفی کنند.

اکنون باید دید با وجود جرم فساد مالی و تقلب علیه نتانیاهو آیا نمایندگان کنست باز هم به رهبر حزب لیکود فرصت تشکیل کابینه را خواهند داد؟ گزارش های دیروز نشان می دهد که پس از اعلام جرم علیه نخست وزیر رژیم صهیونیستی برخی مقامات حزب لیکود پشت پرده در حال آغاز مذکرات در راستای سرنگونی نتانیاهو و یافتن جایگزینی برای او هستند و تصمیم مقامات ارشد لیکود نشان از ترس آنان نسبت به کمرنگ شدن نقش این حزب در کابینه آینده رژیم اسرائیل دارد.

در همین حال تمایل برای کناره گیری "بی بی" از صحنه قدرت در میان ساکنان سرزمین های اشغالی نیز مشاهده می شود، در حالی که نتایج نظرسنجی روز جمعه شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی نشان می دهد که بیش از نیمی از آنان خواستار استعفای نتانیاهو هستند.

از سوی دیگر با اعلام جرم علیه نخست وزیر رژیم اسرائیل، دادستان کل این رژیم در مرحله بعد به دنبال لغو مصونیت سیاسی نتانیاهو توسط کنست خواهد بود تا بتواند او را دستگیر کند.

** سرنوشت نتانیاهو در انتخابات سوم

با موقعیت پیش آمده برای نتانیاهو در صورت کشیده شدن انتخابات رژیم صهیونیستی به دور سوم، وی شانس زیادی را برای ماموریت تشکیل کابینه نخواهد داشت.

در چنین شرایطی نتانیاهو در روزهای گذشته به تصمیمات اویگدور لیبرمن رهبر حزب "اسرائیل خانه ما" برای پیوستن به کابینه ائتلافی خود چشم دوخته بود ولی لیبرمن روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد به هیچکدام از احزاب راست یا میانه نخواهد پیوست.

این تصمیم رهبر حزب اسرائیل خانه ما احتمال برگزاری دور سوم انتخابات را قوت می بخشد.

شرایط کنونی موجب شده است تا کارشناسان سیاسی اعلام کنند که هجمه انتقادات علیه نتانیاهو کار را برای وی در دور بعدی انتخابات احتمالی سخت تر خواهد کرد.

این در حالی است که نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر با اعلام کودتا علیه خود سخت می کوشد تا خود را در صحنه قدرت حفظ کند و گفته به هیچ وجه استعفا نخواهد داد.

اکنون این سوال باقی می ماند که آیا "بی بی" همانند قبل خود را با فریبکاری و فرافکنی در صحنه سیاسی حفظ خواهد کرد یا ایستگاه آخر برای او قعر جهنم خود ساخته در سال های مسوولیت خود خواهد بود که اکنون در آستانه دستگیری به دنبال انتشار گزارش تحقیقات در ارتباط با فساد مالی و تقلب است.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha