تصویب ۳ میلیارد ریال برای کاوش ارگ نادری شیروان

بجنورد- ایرنا- سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیروان گفت: امسال برای کاوش اثر باستانی ارگ نادری این شهرستان، سه میلیارد ریال اعتبار تصویب شده است که در شناسایی زوایای تاریک این اثر کمک زیادی خواهد کرد.

میثم زارع روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال جاری برای این اثر باستانی ۱۰ میلیارد ریال اعتبار پیشنهاد داده شد که با جذب و تخصیص به موقع اعتبارات شاهد توسعه و تحولی بزرگ در این اثر باستانی خواهیم بود.

وی گفت: کاوش های باستان شناسی فصل اول برای مشخص کردن دوره تاریخی این اثر تاریخی بود که عملیات آن در آبان ماه سال ۹۵ به مدت ۴۰ روز انجام شد.

زارع افزود: طبق بررسی کاوش های اولیه و کشف برخی از سفال ها نشان دهنده این موضوع است که مردم ساکن در منطقه حتی با کشور چین مراوداتی داشته اند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیروان گفت: باستان شناسان چینی از دانشگاه نانجینگ در یک دوره از کاوش های این اثر فعالیت کردند که علاوه بر این چینی ها، فرانسوی ها هم برای کاوش در این تپه دعوت شدند.

تپه باستانی ارگ نادری با ثبت تاریخی ۷۰۳ در آثار ملی ایران در حال حاضر عظیم ترین و مهم ترین محوطه باستانی شمال شرق ایران و اولین مرکز فرهنگ و تمدن خراسان شمالی است.

این اثر باستانی مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد است و از اولین محوطه های مسکونی حاشیه رودخانه اترک محسوب می شود.  

تپه باستانی ارگ نادری همانند کوهی در داخل شهر کهن و باستانی شیروان قرار گرفته است که بر دشت شیروان اشراف دارد و رودخانه اترک از کنار آن می گذرد.  

تپه باستانی ارگ نادری شیروان بزرگترین تپه دست ریز خاکی ایران ۲۵ متر ارتفاع و ۹۰ متر قطر دارد که به علت فرسایش از ارتفاع تپه کاسته شده است.

این تپه سابقا مرکز حکومت و فرماندهی شمال خراسان بود که این بنای تاریخی دارای حصار و چهار برج مرتفع بود و عمارت حاکم بر بلندایش مستقر بود و دور تا دور آن دیوار شهر بند قرار داشت.  

نوع سفال های به دست آمده از تپه باستانی ارگ شیروان مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد می باشد که به عنوان کهن ترین زیستگاه خراسان شمالی مورد تحقیق و بررسی و پژوهش باستان شناسان ایرانی و خارجی قرار گرفته است.  

تپه باستانی ارگ شیروان در روزگاران گذشته محل برگزاری مسابقات کشتی پهلوانی باچوخه خراسان بود که این بنای تاریخی برای چندمین بار آذرماه ۸۹ توسط باستان شناسان گمانه زنی شد و این تپه باستانی مهم ترین بنای تاریخی و سند هویت قدیمی ترین پایتخت شمال خراسان است.  

شهرستان شیروان دارای ۵۶ اثر تاریخی ثبت شده و ۶ روستای هدف گردشگری زوارم، گلیان، اوغاز، قلعه زو، گلیل و اسطرخی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =