۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۴
کد خبرنگار: 1008
کد خبر: 83565425
۱ نفر

برچسب‌ها

تحریم زمینه‌ساز رشد نخبگان است

تبریز - ایرنا - وزیر اسبق دفاع و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تحریم سخت است ولی در نتیجه‌ آن نخبگان کشور بسیار رشد می‌کنند.

سردار احمد وحیدی روز شنبه در همایش یکروزه «نقش نخبگان در تسریع پیشرفت جامعه» در دانشگاه تبریز  افزود: مدیریت نخبگی و نخبه پروری را باید به طور دقیق‌تری دنبال کنیم و اجازه ندهیم شلوغی‌هایی که توسط برخی در کشور ایجاد می‌شود، جریان نخبگی را تحت تاثیر قرار دهد.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها از جریان نخبگی می‌ترسند زیرا می دانند که اگر به این ساز و کار مجهز شویم دیگر هیچ راهی برای آنها وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه عنوان مهمی برای این همایش انتخاب شده است،اظهار کرد: فلسفه تاریخ از دیدگاه ما روشن است و به سمت تحقق حق حرکت می کند و یک حرکت روبه جلوست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بسیج را دارای صاحب رسالت و اندیشه دانست و گفت: بسیج چون رسالت خود را شناخته به این درجه رسیده است.

وی با بیان اینکه سیر حق در جریان تکامل است، ادامه داد: نگاه ما به جریان تاریخی بسیار خوشبیانه است و معتقدیم در عالم وجود همه چیز بر مبنای حق است.

وحیدی با بیان اینکه بعد از فروپاشی شوروی اندیشمندی غربی از پایان تاریخ و پیروزی لیبرال دموکراسی سخن گفت، افزود: هدف هایی که غربی ها برای ۵۰ سال آینده خود ترسیم می کنند، بیشتر فناورمحور است و در آنها هیچ هدف و پیامی نیست،چیزی نیست که انسان را به انگیزه یک حرکت بکشاند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه ما باید الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را بسازیم و براساس آن حرکت کنیم،گفت: جوامع دیگر از این حیث بسیار فقیرند،اندیشمندان آنها دچار سرگردانی اند،تمدن غربی مثل یک قصر باشکوهی است که بنیان ندارد و روی خار و خاشاک بنا شده است.

وی اضافه کرد: فضای غرب به شدت تیره و تاریک و پوشالی است،اما انقلاب اسلامی در فطرت انسان ها ریشه دارد، اگر غربی ها دنیا را براساس غریزه می سازند فناوری را هم در خدمت سود می بینند و نخبه را هم در خدمت سودآوری می بینند، بنابراین در آنجا نخبه یک ابزار است اما تمدن اسلامی برخاسته از فطرت است.

سردار وحیدی با بیان اینکه رسالت فقط مخصوص حضرت رسول نیست، بلکه بسیج ما هم صاحب رسالت است و چون رسالت خود را شناخته به این درجه رسیده است، افزود: چرا بسیج بر تارک انقلاب می درخشد، چون رسالتش را خوب فهمید و امروز برپایه این رسالت حرکت می کند.

وی با بیان اینکه وقتی راجع به پیشرفت صحبت می کنیم، برگرفته از آرمان های دینی و الهی است، اظهار کرد: حضرت امام به پیروی از آموزه های اسلامی ما را در قله های بلند و افتخارآمیزی قرار داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در تعریف نخبه گفت: قرآن کریم برای نخبه چنان اهمیتی قایل است که می گوید این ها اگر حرفی را بشنوند، می توانند بهترین ها را انتخاب کنند و این انتخاب به هدایت الهی منوط است.

وی ادامه داد: نخبه یعنی کسی که در مرحله اول خودش را بشناسد، به توانمندی خودش آشنا باشد و باید بر اجتماع تاثیر گذاشته و اجتماع را به حرکت آورد.

سردار وحیدی با بیان اینکه تحریم ها چالش بزرگی برای پیمودن راه های نرفته برای نخبگان است، اظهار کرد: تحریم سخت، اما نتیجه اش این است که جوهرهای ناب خودش را نشان بدهد ،اگر جنگ نبود باکری ها شناخته نمی شدند.

وی با بیان اینکه امروز سیاست ایران در منطقه باثبات ترین و پرپشتوانه ترین سیاست است و همه به آن اذعان دارند، خاطرنشان کرد: شناسایی، پرورش نخبگان و قراردادن آنها در یک مجموعه به هم پیوسته، باعث راه افتادن جریان جهشی توسعه و پیشرفت در کشور می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =