طرح احیای تالاب الله آباد آبیک با پساب‌های صنعتی بررسی می‌شود

قزوین - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین گفت:طرح انتقال پساب‌ تصفیه‌ خانه‌های صنعتی استان قزوین به تالاب الله آباد واقع در شهرستان آبیک به منظور احیا و رفع مشکلات آن در دست بررسی است.

حسن عباس نژاد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اینک این طرح به صورت مشترک با همکاری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین در حال بررسی است تا پساب‌های تصفیه شده در صنایع استان قزوین به تالاب الله آباد واقع در شهرستان آبیک منتقل شود.

وی با بیان اینکه دشت الله آباد تاثیرات منفی بسیاری در محیط زیست باقی گذاشته است، گفت: این دشت به علت خشکسالی، فرسایش بادی و خاکی و نبود پوشش گیاهی به کانون ریزگرد استان تبدیل شده و اثرات منفی آن به استان‌های همجوار قزوین مانند البرز و تهران رسیده است.

عباس نژاد احیای تالاب الله آباد را عاملی مهم در حل مشکلات شوره زار در این منطقه و همچنین حفظ محیط زیست دانست و اظهار داشت: هم اکنون مطالعات و مشاوره‌های فنی در خصوص انتقال آب تصفیه‌ خانه‌های صنعتی استان قزوین انجام شده و بر رعایت استانداردهای لازم تاکید شده است.

این مسئول به استفاده از آب تصفیه‌ خانه‌های صنعتی در صنایع آب بر و همچنین آبیاری درختان غیرمثمر اشاره کرد و گفت: فعلا در خصوص به کارگیری پساب خروجی صنایع در کارخانجات بررسی و اجماع لازم وجود ندارد، اما در خصوص آبیاری درختان غیر مثمر مشکلی از نظر زیست محیطی گزارش نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین خاطرنشان کرد: احیای تالاب الله آباد علاوه بر حفظ گونه‌های زیست محیطی در منطقه به تهویه هوای استان کمک کرده و در آینده نه چندان دور استحکام و حاصلخیزی خاک را برای افزایش پوشش گیاهی افزایش می‌دهد.

تالاب الله آباد با ۱۰۰ هزار هکتار در اراضی مشترک شهرستان‌های آبیک و بویین زهرا قرار دارد.

این تالاب در ابتدای سال جاری به علت بارندگی ۵۰ میلیون لیتر مکعب آب داشت ولی پس از مدتی کوتاهی مجددا رو به خشکی رفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =