آزادکار جوانی که معادلات سنگین‌وزن را برهم زد

تهران - ایرنا - لیگ برتر کشتی آزاد ایران در حالی جمعه شب با قهرمانی بازار بزرگ ایران به پایان رسید که به طور حتم پیروزی «امیرحسین زارع» برابر حریف نامدار گرجستانی می‌تواند خبری خوش برای کشتی ایران به خصوص در سنگین وزن در آستانه بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو باشد.

«امیرحسین زارع» آزادکار مازندرانی تیم ملی که به نوعی دست پرورده «غلامرضا محمدی» سرمربی فعلی تیم ملی بزرگسالان در زمانی سرمربی‌گری تیم نوجوانان است در سال ۲۰۱۸ به ترتیب طلای نوجوانان آسیا، طلای نوجوانان جهان و نقره بازی‌های المپیک ۲۰۱۸ نوجوانان در آرژانتین را کسب کرد.

وی در سال ۲۰۱۹ نیز ۳ مدال درخشان به کارنامه افتخارات خود افزود. او در پیکارهای قهرمانی جوانان آسیا در تایلند طلا گرفت و در پیکارهای جوانان جهان در تالین استونی مدال ارزشمند نقره را گرفت. اوج کار زارع جوان در پیکارهای قهرمانی زیر ۲۳ قهرمانی جهان در مجارستان رخ داد که طلا گرفت.

او شب گذشته در جریان دیدار فینال لیگ کشتی آزاد که تیم‌های اترک خراسان شمالی و بازار بزرگ ایران به مصاف یکدیگر رفته بودند در مبارزه پایانی در حالی به مصاف «گنو پتریاشویلی» دارنده ۳ مدال طلای جهان و برنز المپیک رفت که حریف خود را ۱۵ بر ۱۱ شکست داد.

شاید این موضوع برای برخی متبادر شود که پتریاشویلی و در مجموع بسیاری از کشتی‌گیران نامدار جهان، دوران استراحت را بعد از پیکارهای جهانی پشت‌سر می‌گذرانند و در مجموع از آمادگی لازم برخوردار نیستند با این وجود اگر شرایط مبنی بر خستگی باشد که در کمتر از یک ماه پیش زارع جوان در پیکارهای جهانی زیر ۲۳ سال حضور داشت و بعد از آن پای به لیگ برتر گذاشت.

در این مبارزه حساس، زارع در ابتدا ۲ امتیاز از حریف خود پیش افتاد اما در ادامه پتریاشویلی با استفاده از تجربه خود و با خاک کردن حریف و اجرای چند بارانداز، جمع امتیازات خود را به ۱۰ رساند و شاید در این شرایط کمتر کسی فکر می‌کرد که زارع برنده این دیدار برابر حریف کشتی بلدی باشد که چندی پیش در پیکارهای قهرمانی سال ۲۰۱۹ جهان در قزاقستان موفق به شکست «طاها آکگول» شده بود.

در ادامه این مبارزه زارع با استفاده از نیروی جوانی و انگیزه بسیار زیاد حریف را خسته و او را اسیر نفس‌های جوانی خود کرد و با نتیجه سنگین ۱۵ بر ۱۱ از وی مغلوبی ساخت که به طور حتم نور امید را در سنگین وزن کشتی آزاد برای بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو روشن کرد. پتریاشویلی در بازیهای المپیک ۲۰۱۶ ریو در مرحله نیمه نهایی مقابل «کمیل قاسمی» شکل خورد اما بعد از آن و در پیکارهای جهانی سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ سه مدال طلای جهان را به گردن آویخت.

«پرویز هادی» در پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی سال ۲۰۱۸ در بوداپست مجارستان موفق به شکست «طاها آکگل» دارنده مدال طلای المپیک ریو از ترکیه شد اما در مرحله نیمه‌نهایی با نتیجه ۱۳ بر ۶ مغلوب پتریاشویلی شده بود.

بعد از «کمیل قاسمی» و درخشش او در میادین جهانی و المپیک، اینک کشتی آزاد ایران در کنار «پرویز هادی» و «یدالله محبی» مدعی دیگری را در سنگین وزن دارد که به سادگی نمی‌توان از کنار نامش در بازی‌های المپیک گذشت. به طور حتم زارع و کادر فنی دل به این پیروزی خوش نخواهند کرد.

به طور حتم کادر فنی تیم ملی و همچنین کادر مربیگری تیم بازار بزرگ ایران بعد از مسجل شدن قهرمانی این تیم در لیگ برتر، تمایل به مبارزه «پرویز هادی» با پتریاشویلی نداشتند اما این موضوع فرصتی را برای آزادکار زارع فراهم کرد که بسیاری از معادلات را در وزن ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد را برهم زد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =