عمران خان و رویارویی با چالش رقبای سیاسی

اسلام آباد - ایرنا - اگرچه تحصن اخیر معترضان دولت پاکستان در پایتخت این کشور به طور مسالمت آمیز پایان یافت و مرحله دوم تجمع مخالفان دولت در شهرهای مختلف این کشور نیز فروکش کرده اما رقبای سیاسی «عمران خان» با پافشاری بر مواضع خود چالش جدیدی را برای نخست وزیر و حزب حاکم پاکستان به وجود آورده اند.

جبهه مشترک مخالفان دولت عمران خان نخست وزیر پاکستان متشکل از حزب مسلم لیگ نواز، حزب مردم و جمعیت علمای اسلام شاخه فضل (بانی تحصن های اخیر ضددولتی) روزهای اخیر امروز شنبه اعلام کردند: مرحله دوم اعتراض ها علیه دولت مبنی بر تجمع در شهرهای مهم و مسدود کردن جاده های بین شهری به پایان رسیده و اکنون تظاهرات در سطح شهرستان ها برگزار خواهد شد.

گزارش رسانه های پاکستان حاکی است :با وجود اینکه عمران خان تحصن اخیر مخالفان را در قلب پایتخت بی ارزش خوانده،  اما ظاهرا مخالفان قصدی برای عقب نشینی ندارند و حتی با پافشاری بر رسیدگی به پرونده ای که از پنج سال پیش در کمیسیون انتخابات این کشور علیه حزب تحریک انصاف به عنوان حزب حاکم فعلی پاکستان در جریان است، چالش جدیدی را برای دولت عمران خان به وجود آورده اند.

پرونده دریافت کمک های نقدی غیرشفاف توسط حزب تحریک انصاف از خارج از پاکستان، این روزها پس از آن به موضوع داغ سیاسی تبدیل شد که مقام های کمیسیون انتخابات این کشور با درخواست مخالفان سیاسی برای رسیدگی روزانه به این پرونده موافقت کردند.

برخی از رسانه های پاکستان امروز (شنبه) نوشتند: تسریع در رسیدگی به پرونده دریافت کمک های مالی از خارج شاید برای دولت عمران خان دردسرساز شود.

برخی از این منابع افزودند: احزاب ائتلافی با دولت  از این روند ناخرسند بوده و زمزمه هایی نیز از ایده تشکیل حکومت فراگیر ملی به گوش می رسد.

در عین حال نخست وزیر پاکستان اعلام کرد: خطری برای دولت از جانب پرونده مذکور در کمیسیون انتخابات وجود ندارد و مخالفان به جایی نخواهند رسید.

در واکنش به مواضع عمران خان، مسئولان ارشد حزب مسلم لیگ نواز و جمعیت علمای اسلام مدعی شدند: کار دولت به پایان خواهد رسید.

«مولانا فضل الرحمان» بانی تظاهرات اخیر ضددولتی و رهبر حزب جمعیت علمای اسلام نیز مدعی شد: نهضت معترضان تا کناره گیری حاکمان از قدرت ادامه خواهد داشت.

وی طی گفت وگو با رسانه های محلی گفت: ما فقط به دنبال استعفای یک فرد نیستیم بلکه تمام دولت باید کنار برود.

برخی از رسانه های پاکستان گزارش دادند: در صورت اثبات دریافت کمک های غیرشفاف مالی از خارج توسط حزب تحریک انصاف، ممکن است رای ممنوعیت فعالیت این حزب، به عنوان حزب حاکم فعلی کشور نیز صادر شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha