مقاوم‌سازی ۲۸ درصد واحدهای مسکونی روستایی محدوده گسل در زنجان

زنجان - ایرنا - بنابر اعلام متولیان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی زنجان، تعداد روستاهای واقع در محدوده گسل در این استان ۱۵۳ روستا با ۱۸ هزارو ۷۳۴ واحد مسکونی است که از این تعداد فقط پنج هزار و ۲۵۹ واحد مسکونی یعنی ۲۸ درصد از واحدها مقاوم سازی شده‌اند و مابقی واحدها در مواقع خطر زلزله، در معرض تهدید هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بر این اساس برای عمومیت بخشیدن به دامنه هشدارها و مقابله با خطر احتمالی بلایای طبیعی طرح فرضی زلزله در این مناطق اجرا و اهمیت مقاوم سازی برای گروه‌های هدف، تبیین و چگونگی دریافت تسهیلات به بانک های عامل نیز اعلام شده است.

سجاد صنعتی منفرد افزود: با توجه به اینکه زلزله به عنوان یکی از حوادث طبیعی هر از چند گاهی خسارت و تلفاتی به بار می آورد همین امر ضرورت اندیشیدن به مقاومت ساختمان ها و ارائه راهکارهای لازم برای کاهش خطرات زمین زلزله را دو چندان می کند.

این مسوول یادآور شد: در این راستا بنیاد مسکن با توجه به تجربیات گذشته و اهمیت فاکتورهای متعددی همچون فراهم کردن امکانات اسکان موقت و دائم، سرعت احداث، افزایش مقاومت و کاهش هزینه ها در بحث بلایای طبیعی، توجه به سیستم های ساختمانی مقاوم در برابر زلزله را یکی از ضروریات صنعت ساختمان می داند.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر تسهیلات اعطایی طرح ویژه بهسازی و مقاوم سازی با کارمزد پنج درصد تا سقف ۴۰ میلیون تومان به واحدهای مسکونی روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر داده می شود که این موضوع از اهمیت آن حکایت دارد.

صنعتی منفرد افزود: از مجموع ۹۲ هزارو ۶۷۸ واحد مسکونی روستایی در استان ۴۸ هزارو ۱۶۴ واحد مسکونی آن معادل ۵۲ درصد توسط بنیاد مسکن استان مقاوم سازی شده است.

وی اظهار داشت: بر این مبنا میانگین مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی در سطح کشور ۴۲ درصد اعلام شده که این رقم در استان زنجان ۵۲ درصد است و در این زمینه استان زنجان بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد.

 مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: نظام فنی و مهندسی روستایی با توجه به وضعیت و ظرفیت های موجود روستاها به تعداد ۱۳۴ ناظر فنی دارای صلاحیت جهت  نظارت بر ساخت و سازهای روستایی و همچنین تشکیل ۱۲ دفتر فنی و مهندسی دیگر جهت طراحی واحدهای مسکونی روستایی در سطح استان تشکیل شده است.

وی یادآوری کرد: ارائه خدمات فنی، پشتیبانی و اعطای تسهیلات بانکی و وجوه بلاعوض، نظارت بر ساخت و ساز پروژه های بازسازی، نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی مناطق آسیب دیده، ارائه خدمات فنی و مهندسی به موقع در بازسازی مناطق سانحه دیده، اجرای پروژه های مقاوم سازی مسکن روستایی و انجام پروژه های مطالعاتی، تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه های بازسازی و مسکن روستایی، از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این استان پیگیری و اجرا می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =