اهمیت اجتناب‌ناپذیر حفظ برجام برای امنیت انرژی در آسیا

اسلام آباد - ایرنا - کنفرانس بین المللی طرح یک کمربند و یک جاده با حضور اندیشمندان پاکستانی و چینی در اسلام آباد برگزار شد و شرکت کنندگان ضمن تاکید بر همگرایی آسیایی ها برای دستیابی به منافع مشترک، حفظ توافق هسته ای ایران و قدرت های جهان را برای امنیت انرژی در منطقه مهم دانستند.

کنفرانس دو روزه ابتکار کمربند و جاده ؛ و تغییر در پویایی منطقه از سوی مرکز مطالعات پاکستان-چین  (CPSC)و اندیشکده مطالعات راهبردی (ISSI) پنجشنبه و جمعه در شهر اسلام آباد برگزار شد.

به گزارش روز شنبه رسانه های اسلام‌آباد «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان، «یائو جنیگ» سفیر چین در اسلام آباد، تعدادهای از اساتید دانشگاه های مطرح چین، مسئولان اندیکشده های معتبر دو کشور و کارشناسان حوزه آسیا و خاورمیانه در این کنفرانس حضور داشتند.

«گوا شی تانگ» استاد تجارت و اقتصاد بین المللی در دانشگاه شانگهای به عنوان یکی از سخنرانی اصلی کنفرانس کمربند و جاده با تاکید بر موقعیت حساس آسیا و ضرورت هوشیاری کشورها نسبت به نیازها و منافع مشترک، گفت: خروج آمریکا از برجام، این توافق را در خطر قرار داده است.

وی تاکید کرد: توافق هسته ای نقش حیاتی برای تامین امنیت انرژی در منطقه دارد بنابراین برجام باید حفظ شود.

استاد دانشگاه شانگهای چین افزود: امنیت انرژی مسئله اصلی پیش روی منطقه ما است به همین خاطر پایان برجام تاثیر مستقیمی بر کشورهای منطقه به ویژه چین، پاکستان و هند خواهد گذاشت.

وی تاکید کرد: کشورهای منطقه نظر به حیاتی بودن تامین امنیت انرژی، نباید از اهمیت برجام غافل باشند.

وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این کنفرانس گفت: طرح کمربند و جاده یک سرمایه گذاری تحول گرا است که ظرفیت فراوانی برای توسعه صلح و توسعه را در منطقه دارا است.

وی ابتکار کمربند و جاده را حرکتی نوین در مسیر همگرایی کشورهای آسیایی دانست و افزود: پاکستان در حال پیشبرد طرح راهروی مشترک اقتصادی با چین است که پرچم دار طرح کمربند و جاده است.

قریشی تاکید کرد: ابتکار یک کمربند و یک جاده نقش تعیین کننده ای برای تغییر ماهیت منطقه به فرصت های غنی، رشد و توسعه اقتصادی ایفا خواهد کرد.

در ادامه این برنامه اندیشمندان پاکستانی و چینی، طرح یک کمربند و یک جاده را پل ارتباطی چین با اقیانوس و هند و منطقه خلیج فارس عنوان کرده و گفتند: پاکستان نیز همیشه نقش یک پل را میان چین و خلیج فارس ایفا کرده و با بهره برداری کامل از طرح کمربند و جاده بستر مناسبی برای تقوفیت ارتباطات منطقه ای فراهم می شود زیرا این طرح در راستای منافع همه کشورهای منطقه است.

آنان خاطرنشان کردند: بسیاری از کشورها به طرح کمربند و جاده پیوسته اند زیرا هدف اصلی آن اتصال آسیا و اروپا از طریق کریدور انرژی و گسترش ارتباطات میان ملت ها است.

به گفته این کارشناسان؛ یکی از ویژگی های بارز طرح کمربند و جاده همکاری و همزیستی منطقه ای است که ثبات اقتصادی را در منطقه به همراه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =