ثبت‌نام وام‌های دانشجویی تا ۳۰ آذرماه ادامه دارد

تهران- ایرنا- براساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان،‌ فرایند ثبت‌نام انواع وام‌های دانشجویی به علت درخواست‌های دانشگاه‌ها تا ۳۰ آذرماه جاری ادامه دارد.

فرایند ثبت نام دانشجویان برای دریافت انواع وام های دانشجویی از ۱۵ مهرماه امسال از طریق سامانه صندوق رفاه دانشجویان آغاز شده است.
به گفته ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، امسال ۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت انواع وام ها به دانشجویان در نظر گرفته شده است.
مطابق سنوات قبل وام شهریه به دانشجویان دولتی، غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص می یابد.
در سال تحصیلی جدید اعتبارات وام شهریه ۵۵ درصد افزایش یافت و به دانشجویان متقاضی ۱۴۷ میلیارد تومان وام شهریه پرداخت می شود؛ البته امسال این وام برای مقاطع مختلف تحصیلی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در سال ۹۸ افزایش یافته است.
وام ضروری برای تمام مشمولان طبق قانون صندوق رفاه دانشجویان یک میلیون تومان است.
مبلغ وام شهریه برای کاردانی و کارشناسی ۷۵۰ هزار تومان، کارشناسی ارشد ناپیوسته یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، کارشناسی ارشد پیوسته یک میلیون تومان، دکتری حرفه ای یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، دکتری تخصصی پیوسته ۷۵۰ هزار تومان و دکتری تخصصی ناپیوسته سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است.
جزئیات انواع وام ها
وام‌های ضروری، مسکن، ودیعه، زیارت و ازدواج از ۲۰ مهر تا ۳۰ آبان ماه به دانشجویان پرداخت شد و مبلغ وام ضروری به یک میلیون تومان افزایش یافت.
بر اساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان، مبالغ وام شهریه دانشگاه‌های دولتی (نوبت دوم و پردیس های خودگردان) در تمام مقاطع تحصیلی افزایش یافت که تا ۳۰ آذرماه به دانشجویان متقاضی پرداخت می شود.
بخشی از وام تحصیلی ویژه دکتری را صندوق رفاه دانشجویان پرداخت می کند و دانشجویانی که در بانک طرف قرارداد این صندوق تشکیل پرونده داده‌ و برای یک بار از آن بانک وام دریافت کرده‌اند، امکان دریافت وام تحصیلی ویژه دکتری آن بانک را دارند.
مهلت پرداخت این وام تا ۳۰ آذرماه ادامه دارد.
دریافت وام تحصیلی ویژه دکتری صندوق رفاه دانشجویان در یک لیست به مبلغ سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای شش ماه دوم پاییز و زمستان سال ۹۸ امکان پذیر است.  
پرداخت وام ضروری ویژه دکتری یک مرحله در طول تحصیل دکتری و با ارائه فاکتور خرید بیش از سه میلیون تومان امکان پذیر است که در روزهای دوم تا ۳۰ آذر ماه به دانشجویان متقاضی پرداخت می شود.
وام تحصیلی ویژه دکتری (بانک طرف قرارداد با صندوق رفاه دانشجویان): دانشجویانی که در گذشته به بانک معرفی شده و از تسهیلات آن استفاده کرده‌اند می‌توانند از وام بانک طرف قرارداد استفاده کنند. وام تحصیلی ویژه دکتری بانک طرف قرارداد در دو لیست به مبلغ دو میلیون تومان و ۱۰۰ هزار تومان برای شش ماه دوم پاییز و زمستان سال جاری امکان پذیر است.
این وام از ۱۵ مهرماه تا ۳۰ آذرماه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.
پرداخت وام شهریه بانک طرف قرارداد صندوق رفاه دانشجویان برای دانشگاه‌های آزاد اسلامی، علمی کاربردی و غیرانتفاعی از ۱۵ مهرماه آغاز می شود و تا ۳۰ آبان ماه ادامه داشت.
ثبت سقف وام شهریه طرف قرارداد برای تمام مقاطع تحصیلی الزامی است؛ همچنین دانشجویانی که در دو نیم سال گذشته به بانک معرفی شده و تشکیل پرونده داده‌اند، نیازی به مراجعه مجدد به شعب بانک ندارند و صرفا درخواست خود را به دانشگاه ارائه کنند.

امسال دانشجویان شاغل از سوی صندوق رفاه دانشجویان به صورت مستقیم شناسایی و رصد می شوند و هیچ وامی به این دانشجویان تعلق نمی گیرد؛ چرا که به گفته مطیعی یکی از قوانین صندوق رفاه دانشجویان نپرداختن وام به دانشجویان شاغل است. این مسئله موجب اعتراض تعداد زیادی از دانشجویان شاغل شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سعید IR ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
    0 0
    وام تحصیلی دانشگاه فنی حرفه ای کی پرداخت میشه؟ هنوز پرداخت نشده