فرانسه، مقصد نخست اروپایی برای پناهجویان

تهران - ایرنا - برای نخستین بار پس از آغاز بحران مهاجرت به اروپا در سال ۲۰۱۵، شمار پناهجویان ورودی به فرانسه از تعداد پناهجویان در آلمان بیشتر شده و فرانسه اکنون رتبه نخست در میان کشورهای اروپایی را از نظر ورود پناهجویان دارد.

به نوشته روزنامه "لیبراسیون" فرانسه، تا پیش از این، فرانسه دومین کشور اروپایی بود که بیشترین تقاضای پناهندگی را پس از آلمان به خود اختصاص می داد.

این روزنامه فرانسوی می نویسد:‌ از آنجا که روند کلی تحولات درخواست پناهندگی، در سطح جامعه اروپا از سال ۲۰۱۵ رو به کاهش است(به عنوان نمونه، ۷۱۲هزار و ۲۳۵ نفر در سال ۲۰۱۷ و ۶۴۷هزار و ۱۶۵نفر در سال ۲۰۱۸)، با این وجود، فرانسه تنها کشوری نیست که شمار پناهجویان در این کشور رو به افزایش بوده است.

در حالی که آلمان بعد از سال ۲۰۱۶ شاهد کاهش چشمگیر درخواست های پناهندگی بوده اما، برای یونان، اسپانیا ، ایرلند ، بلژیک و قبرس شرایط همانند آلمان نیست؛ اگر چه در این میان برخی از کشورها سالانه تنها یک هزار مورد درخواست پناهندگی دریافت می کنند. در مجموع نسبت ها بسیار پایین تر از فرانسه است.

طبق آمار تلفیقی در سالهای گذشته ، آلمان از سال ۲۰۱۲ به این سو بویژه در سال ۲۰۱۵ که اوج ورودی پناهجویان بود، بیشترین تقاضای پناهندگی در بین کشورهای اروپایی را دریافت کرده است. در سال ۲۰۱۵، از مجموع یک میلیون و ۳۲۲هزار و ۸۴۵ درخواست پناهندگی ، ۴۷۶هزار و ۵۱۰ مورد در آلمان ثبت شده است. در حالی که این رقم برای فرانسه ۷۶هزار و ۱۶۵ مورد بوده است.

همچنین در سال ۲۰۱۶، ۷۴۵هزار و ۱۵۵ مورد از مجموع یک میلیون و ۲۶۰هزار و ۹۱۰ درخواست پناهندگی در اروپا مربوط به آلمان بوده است که فرانسه ۲۴۰هزار و ۸۴ درخواست از این مجموع را داشت.

به نوشته مجله "لکسپرس" فرانسه، این وارونگی آمار پناهجویان به دلیل آن است که بسیاری از پناهجویان رد شده در کشورهای دیگر برای پذیرفته شدن به فرانسه روی می‌آورند(قانون دابلین).

طبق آمار "اوفپرا"( سازمان دولتی امور مهاجرت فرانسه)، در دوران اوج بحران مهاجران ورودی به اروپا از جانب سوریه، در حالی که ۸۹۰ هزار نفر از آلمان تقاضای پناهندگی کرده بودند، تنها ۸۰ هزار و ۷۵ درخواست پناهندگی، یعنی بیش از ۱۰ برابر کمتر از آلمان در فرانسه ثبت شده بود.

«کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه این رویداد را یک "ناهنجاری" می داند.
او روز پنج‌شنبه گذشته در پایان دیدار با «واختانگ گوملائوری» همتای گرجستانی خود در پاریس گفت: در ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) متوجه شدیم که فرانسه به نخستین مقصد اروپایی پناهجویان تبدیل شده آن هم در حالی که شمار مجموع پناهجویان ورودی به اروپا در حال کاهش است. این یک ناهنجاری آماری است که ما باید روی آن کار کنیم.

کاستانر تاکید کرد: به همین دلیل است که ما در سطح اروپا تلاش می‌کنیم در قوانین مربوط به پناهندگی و حوزه شنگن اصلاحاتی انجام شود.

گفت‌وگوی پاریس و تفلیس درخصوص سوءاستفاده از ویزای اروپا و جرایم سازمان یافته
در این ارتباط، تارنمای خبری "سیویل جورجیای" تفلیس نوشت: وزرای کشور فرانسه و گرجستان درباره مهاجرت نامنظم با یکدیگر گفت‌وگو و بر ضرورت پایبندی به روابط عمیق دو جانبه تاکید کردند. وزیر کشور گرجستان درباره تعمیق همکاری‌های پلیس، همچنین راه های مقابله با سوءاستفاده از ویزای اتحادیه اروپا با همتای فرانسوی خود گفتگو کرد.
 «واختانگ گوملائوری» وزیر کشور گرجستان در پایان دیدار خود با وزیر کشور فرانسه به خبرنگاران گفت: آزادسازی ویزا برای کشور ما بسیار مهم است و ما هیچ تلاشی را برای سفر بدون ویزا به عنوان یک فرصت با اروپا ، از دست نمی دهیم.

او همچنین خاطرنشان کرد: گرجستان و فرانسه در مقابله با مهاجرت غیرقانونی و جرایم سازمان یافته همکاری می کنند.

وزیر کشور فرانسه هم گفت: اگرچه برخی چالش های مشترک بویژه در زمینه مبارزه با مهاجرت های نامظنم وجود دارد اما تلاش های صورت گرفته "ثمر بخش" بوده است.

پیشتر، دولت فرانسه پیش‌بینی کرده بود شمار پناهجویان در این کشور در سال ۲۰۱۹ تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشته باشد. دولت فرانسه در ابتدای ماه جاری میلادی در چهارچوب "طرح مهاجرتی" جدید خود تدابیر تازه‌ای را برای این مساله پیشنهاد داده است.

«ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه ماه گذشته در  پارلمان این کشور گفت که دولت از هدف قرار دادن استعدادها در پذیرش مهاجران استقبال و حمایت می کند.

بنا به اعلام دولت، اصلاح قوانین مهاجرت در ۶ بخش اعم از بازنگری در مزایای اجتماعی که به پناهجویان تعلق می‌گیرد، طراحی اصولی برای جذب استعدادها در میان مهاجران، کاهش مزایای سبد مراقبتی و کمک های درمانی برای پناهجویان بدون مدرک، انجام اصلاحات در ارائه خدمات درمانی عمومی در چهارچوب «CMU» برای متقاضیان پناهندگی و بازنگری در قوانین مهاجرت خانوادگی همچنین تجمیع اعضای خانواده مهاجر انجام می شود.

در این چارچوب، نخست وزیر فرانسه تمایل خود را برای برقراری "سهمیه" و هدف قرار دادن "استعدادها" در چارچوب بحث "سیاست مهاجرت فرانسه و اروپا" اعلام کرد.

اواخر آوریل سال ۲۰۱۸/ اردیبهشت ۹۷، مجلس فرانسه لایحه مهاجرتی دولت را که اخراج پناهجویان را تسریع کرده، تطبیق مهاجران با جامعه میزبان را بهبود داده و روند اخذ پناهندگی را تسریع می کند، تصویب کرد.

در این لایحه مدت زمان بررسی درخواست های پناهندگی از 12 ماه به 6 ماه کاهش یافته و فرصت ارائه درخواست پناهندگی نیز از 180 روز به 90 روز کاهش می یابد. از سوی دیگر متقاضیان پناهندگی 14 روز فرصت ارائه درخواست تجدید نظر پرونده پناهندگی خود را خواهند داشت. سازمان های مردم نهاد حامی مهاجران اعلام کرده اند که بر اساس این تغییرات، متقاضیان پناهندگی زمان کافی برای ارائه مدارک تکمیلی نخواهند داشت.

سه ماه پس از تصویب این لایحه، 14 کشور عضو اتحادیه اروپا در پاریس، موافقت خود را با طرح مهاجرتی پیشنهادی آلمان و فرانسه با هدف گسترش مهاجرت در اروپا اعلام کردند؛ به موجب این طرح پیشنهادی، پناهجویانی که از طریق مدیترانه وارد اروپا می شوند بین کشورهای این قاره تقسیم خواهند شد.

ایجاد شرایط مناسب امنیتی برای پناهجویان و پرهیز از نگهداشتن آنها در بازداشتگاه ها از جمله دیگر موارد تاکید شده در این طرح است. علاوه بر فرانسه و آلمان کشورهایی نظیر فنلاند، لوگزامبورگ، پرتغال، لیتوانی، کرواسی و ایرلند نیز خواستار به اجرا گذاشتن نظام جدید مهاجرتی در محدوده مرزهای خود شده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =