اطلس جغرافیایی فقر در زنجان برای محرومیت‌زدایی تهیه می شود

زنجان - ایرنا - مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان زنجان گفت: به‌منظور ارتقای خدمات این نهاد، در قالب هسته محرومیت‌زدایی و توانمندسازی، اطلس جغرافیایی فقر در استان تهیه می‌شود.

هدایت صفری روز شنبه در این باره افزود: کمیته امداد تولیدکننده فقر نبوده و مؤلفه‌های فقرزایی در خارج از این نهاد شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه برنامه‌های راهبردی در حوزه فقرزدایی نیازمند تهیه نقشه جغرافیایی فقر و توجه به علل و عوامل تولید فقر در جامعه است، اظهار داشت: برای این منظور هسته تخصصی محرومیت‌زدایی و توانمندسازی باهدف بررسی علمی ابعاد تولید فقر در جامعه و تهیه نقشه راه مناسب برای فقرزدایی تشکیل شده است.

صفری افزود: رویکرد کمیته امداد از تشکیل هسته تخصصی محرومیت‌زدایی و توانمندسازی طراحی نقشه راهبردی و عملیاتی در حوزه توانمندسازی جامعه هدف این نهاد با نگاه هم‌افزایی و تبدیل فعالیت‌های جزیره‌ای به کارکردهای اثربخش در حوزه فقرزدایی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و اساتید دانشگاهی در این بخش است.

وی اهداف دیگر تشکیل هسته تخصصی توانمندسازی و محرومیت‌زدایی را بسترسازی برای پیوند کمیته امداد با دانشگاه و حوزه علمیه عنوان کرد و ادامه داد: امروز کمیته امداد با پدیده پیچیده فقر مواجهه علمی داشته و از مراکز علمی انتظار می‌رود در کنار نقد سازنده، یک نقشه راه مناسب و مسیر فعالیتی مشخص در حوزه توانمندسازی و فقرزدایی متناسب با شرایط اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی هر منطقه و با بهره‌گیری از تجربیات ۴۰ ساله این نهاد ارائه نمایند.

صفری بابیان اینکه راهبرد اصلی کمیته امداد توانمندسازی و خروج توانمندشده جامعه هدف از بدنه حمایتی این نهاد در بازه زمانی مشخص و هدفمند است، تصریح کرد: از راهبردهای جدید کمیته امداد تولید فکر در حوزه محرومیت‌زدایی و توانمندسازی به‌منظور ارتقای خدمات این نهاد در این بخش با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی موجود در استان در قالب هسته محرومیت‌زدایی و توانمندسازی است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان زنجان با تأکید بر ضرورت تهیه اطلس جغرافیایی فقر باهدف پیشگیری از تولید نظام‌یافته فقر، ادامه داد: تهیه اطلس جغرافیایی فقر زمینه ارائه خدمات مؤثر و علمی در حوزه توانمندسازی نیازمندان را فراهم کرده و موجب افزایش سرمایه‌های اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی شده و همه بخش‌های جامعه می‌توانند از دستاوردهای آن بهره‌مند شوند.

وی بابیان اینکه با هم‌افزایی این نهاد و مراکز علمی استان زمینه مطالعه نظام‌مند در حوزه فقرزدایی و توانمندسازی و پیگیری اصولی و علمی در این بخش فراهم می‌شود، افزود: تلاش می‌کنیم با بهره‌گیری از خروجی منطقی و علمی هسته محرومیت‌زدایی و توانمندسازی و توسعه برنامه‌های فکری و فرهنگی ابتدا توانمندسازی فرهنگی جامعه هدف محقق شده تا از این طریق به توانمندسازی اقتصادی نیازمندان و درنهایت از بین رفتن فقر بین نسلی منجر شود.

گفتنی است با مسئولیت اعضای هسته محرومیت‌زدایی و توانمندسازی که از اساتید برجسته دانشگاه‌های استان زنجان در حوزه جغرافیای برنامه‌ریزی شهری و روستایی هستند، مطالعات اولیه برای تهیه اطلس جغرافیایی فقر و در ادامه تدوین این سند راهبردی در حوزه محرومیت‌زدایی و توانمندسازی انجام می شود.

به گزارش ایرنا، ۲۸ هزار ۳۱۸ خانوار با جمعیت ۵۴ هزار و ۹۸۰ نفر از خدمات کمیته امداد امام خمینی در قالب کمک معیشت بگیر و غیر کمک معیشت بگیر در استان زنجان بهره مند هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =