متهم ۲ میلیارد تومان رشوه برای ارسال اسناد دریافت کرده است

تهران- ایرنا- رئیس شعبه اول ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی گفت: در پرونده اخلالگران ارزی، یکی از متهمان برای ارسال اسناد و مدارک با واتس آپ یا تلگرام، ۲ میلیارد تومان رشوه دریافت کرده است.

دومین جلسه دادگاه اختلاگران ارزی و اقتصادی امروز شنبه در حالی برگزار شد که به گفته قاضی ویژه این پرونده ۱۰ نفر از متهمان متواری هستند.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین محمد موحدی آزاد قاضی دادگاه با اشاره به اینکه این دادگاه با حضور دادستان، متهمان و وکلا به صورت علنی و رسانه ای تشکیل می شود، افزود: در این پرونده به اتهام مهدی خرمی پور، محمد خرمی پور، تیمور عامری، علیرضا عامری، کاظم نجفی فراهانی، امید صابر خیابانی، محمد حسین زندیه، معصومه خرمی پور، منیره خرمی پور، شهرام تیموری، علی اصغر سلطانی، مجید شفیعی، محمد وکیلی، سیدحمیدرضا مصطفی و بابک حسینی به صورت حقیقی و شرکت دلفین آبی، کشت و صنعت سبحان و دکا تجارت به صورت حقوقی رسیدگی می شود.

وی اظهار داشت: از میان متهمان ۱۰ نفر از آنان متواری هستند که عبارت از مهدی خرمی پور، محمد خرمی پور، معصومه خرمی پور، منیره خرمی پور، کاظم نجفی فراهانی، محمد حسین زندیه، شهرام تیموری، سیدحمیدرضا مصطفی، علیرضا عامری و محمد وکیلی در خارج از کشور هستند.

موحدی آزاد خاطر نشان کرد: در جلسه گذشته در بخش دوم جریان دادرسی اتهام آقای کاظم نجفی فراهانی را تفیهم کرده و وارد بررسی شدیم که وقت دادگاه پایان یافت و امروز مابقی دفاعیات ایشان بیان می شود.

در این هنگام متهم کاظم نجفی فراهانی در جایگاه قرار گرفت و ضمن تکذیب تمامی اتهامات وارده گفت: اینجانب دارای ۶۵ درصد معلولیت بر اثر حادثه تصادف دارم ضمن این که رزمنده هم بوده و ایثارگر محسوب می شوم. بنده ۱۰ سالی است که در بورس کالا فعالیت دارم و به واسطه این فعالیت و روابط عمومی خوب با بسیاری از شرکت های بازرگانی و تولیدکنندگان ارتباط کاری برقرار کرده ام.

وی ادامه داد: آشنایی با کارمند شرکت دلفین آبی منجر به آشنایی بنده با محمد خرمی پور مدیرعامل این شرکت شد که در حوزه صادرات زعفران فعالیت است؛ شعبه دیگر این شرکت در اربیل عراق به مدیرعاملی مهدی خرمی پور در حال فعالیت است که این ارتباط می توانست در هنگام تحریم ها پرفایده باشد. بر همین اساس پیشنهاد خرمی پور مبنی بر ثبت واردات روغن خام به کشور را پذیرفتم و با همکاری مجید شفیعی که کارمند بخش ثبت صادرات و واردات وزارت صنعت معدن تجارت بود، این کار انجام شد.

متهم در ادامه توضیحات خود گفت: در سال ۹۶ تعداد ۱۰۰ عدد سفارش برای شرکت دلفین آبی به مبلغ ۵۰ میلیون یورو انجام شد که طبق گفته مدیرعامل ۲۰ مورد آن به سوئیفت وارد نشد و ارزی به آن تعلق نگرفت.

متهم نجفی فراهانی افزود: همه مراحل اخذ سفارش ها و تمدیدها کاملا مطابق قوانین وزارت صمت صورت می گرفت. بنده فعال بورس کالا هستم و در قبال کار و رضایت فروشنده در بورس کالا، حق الزحمه می گرفتم.

حجت الاسلام موحودی آزاد از متهم درباره آشنایی وی با مجید شفیعی کارمند وزارت صمت پرسید که وی توضیح داد: بنده در سال ۹۵ توسط یکی از دوستان به نام ناصر خوش احوال با وی آشنا شدم و در کارها همکاری داتشیم چرا که ورود به سیستم ثبت اطلاعاتی می خواست که ایشان می توانست.

قاضی پرونده پرسید: شما مجوز فعالیت در بورس داشتید؟

متهم پاسخ داد: خیر کارمند نبودم چون رابط بورس بودن مجوز نمی خواست. تمام سفارش ها بیرون از محل کار صورت می گرفت و بنده اسناد را از طریق تلگرام به شفیعی ارسال می کردم و ایشان کار ثبت را انجام می داد.

قاضی پرونده پرسید: مبلغ حق الزحمه چه مقدار بود؟

متهم پرونده اعلام کرد: برای یک سال کاری قرار بود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان دریافت کنم که ۲۰۷ میلیون تومان آن هنوز پرداخت نشده است. شفیعی هم ۱۴۵ میلیون تومان دریافت کرد که پرداخت ها به کارتی به نام همسر وی واریز می شد.

حجت الاسلام موحدی آزاد در این بخش خطاب به متهم گفت: عمده کار بر عهده شفیعی که کارمند وزارت صمت بوده و کار ثبت قراردادها را انجام می داده، بوده است. چطور برای کار ۱۵۰ میلیون دلاری، وی ۱۴۵ میلیون تومان رشوه گرفته و شما ۲ میلیارد تومان؟
نجفی فراهانی پاسخ داد: حقوق مسئولان فنی و کارمندان هم با من بود که باید پرداخت می کردم. بخشی از این مبلغ را خانه ای به مبلغ ۳۲۰ میلیون تومان، خودرویی به مبلغ ۳۰ میلیون تومان خریداری کردم و مابقی در حساب پاسارگاد بنده موجود است.
در این بخش از دادگاه، قاضی از متهم درباره آشنایی وی با محمدحسین زندیه دیگر متهم این پرونده پرسید که پاسخ داد: در شرکت دلفین آبی در سال ۹۶ با وی آشنا شدم.
قاضی اعلام کرد: از دفتر زندیه مهر و سربرگ هایی به دست آمده که عنوان شده برای شما است؟
متهم پرونده پاسخ داد: خیر، من ندادم.
با اتمام دفاعیات متهم، علی باقری نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: در خصوص دفاعیات کاظم نجفی فراهانی شایان ذکر است که ایشان مدعی هستند به مدت ۱۰ سال فعال بازار بورس بوده اند و مدعی هستند تمام کارهایی که انجام داده اند، قانونی بوده است. چطور قانونی می دانند در حالی که تمام کارها در خارج از فضای کاری صورت گرفته است؟
وی ادامه داد: همچنین بر اساس گزارش جلد اول پرونده، واردکننده روغن نباتی در سال ۹۷، ۱۵۰ میلیون دلار برای وارد کردن ۶۰ هزار تن روغن دریافت کرده در حالی که این شرکت هیچ نوع تخصصی در این زمینه نداشته است. همچنین شما صرف این که در فضای مجازی کار می کردید ۲ میلیارد تومان دریافت کردید؟ آیا این شرکت ها نمی توانستند بعد از آشنایی با کار، شما را از چرخه حذف کنند و خود وارد کار شوند؟
باقری خطاب به متهم یادآور شد: شما در تفاهم نامه ای که به عنوان شاهد امضا کردید، گفتید که مابه التفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد بین طرفین تقسیم شود. آیا به این معنا نیست که این ارزها به بازار آزاد بیاید و سود آن در جیب شما؟
در ادامه دادگاه، متهم مجید شفیعی به جایگاه احضار شد و بر اساس کیفرخواستی که قاضی موحدی آزاد قرائت کرد، به جرم معاونت در اخلال اقتصادی از طریق دریافت رشوه ۱۴۵ میلیون تومانی و همکاری با آقای کاظم نجفی فراهانی در ثبت قراردادهای جعلی و فروش ارز دولتی در بازار آزاد متهم شد که به دلیل حاضر نبودن وکیل وی در دادگاه، ادامه دادرسی به وقتی دیگر موکول شد.
سپس نوبت به محمدحسین زندیه رسید. متهم زندیه در جایگاه خود را اینگونه معرفی کرد: متولد ۲۵ اردیبهشت ۷۸، مجرد و دیپلمه هستم و دانشجوی ترم دوم دانشگاه آزاد بودم که دستگیر شدم. کارمند شرکت دلفین آبی و دکاتجارت و کشت و صنعت سبز سبحان هستم.
قاضی پرونده خطاب به وی گفت: بر اساس کیفرخواست شما متهم به مشارکت در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق ارز معادل ۱۵۰ میلیون دلار و جعل مهر و اسناد و استفاده از اسناد جعلی هستید. چه دفاعی دارید؟
زندیه در دفاع از خود گفت: تمامی موارد را رد می کنم چرا که اعترافات بنده صرفا برای رهایی و آزادی از زندان بوده است. ۱۵ ماه زندانی بودم و هر کاری برای آزاد شدن می کردم. دایی من محمدخرمی پور مدیرعامل شرکت دلفین آبی است که بعد از خارج شدن از کشور به من اجازه داد در دفترش کار کنم. هنگام دستگیری هم در همان دفتر بودم و هر چه که آنجا پیدا شده است،‌ اعم از مهرهای جعلی برای من نیست.
قاضی از متهم پرسید: اهل کجایید؟
متهم پاسخ داد: تهرانی هستم و برای پرداخت مخارج دانشگاه در شرکت مشغول به کار شدم. هیچ سابقه کیفری هم در پرونده ندارم.
حجت الاسلام موحدی آزاد از وی پرسید: معصومه خرمی پور چه نسبتی با شما دارد؟
متهم پرونده پاسخ داد: مادر من هستند که به صورت اسمی رئیس شرکت دلفین آبی بود. در حال حاضر تمامی اعضای خانواده من در کردستان عراق زندگی می کنند. من هم قرار بود ۱۶ شهریور ۹۷ از کشور خارج شوم که در تاریخ ۴ شهریور دستگیر شدم.
قاضی موحدآزاد درباره شغل وی در این شرکت و میزان حقوق دریافتی پرسید که متهم پاسخ داد: مسئول بایگانی ثبت سفارش ها، نماینده شرکت در امور بیمه ای، مرتب کردن اسناد و پرینت آن ها بودم. درباره جعلی بودن اسناد هم به دایی (محمد خرمی پور) تذکر دادم که گفتند تو کار خود را به درستی انجام بده و کاری به این ها نداشته باش. حقوق دریافتی من هم یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود.
قاضی از وی پرسید: بنابر اظهارات خود، کارمند جزء نبودید و نقش مهمی داشتید.
متهم گفت: من در جریان اتفاقات نبودم و هر چه داده می شد، بایگانی می کردم چون طبق وظیفه باید همه امور را به مدیرعامل ارایه می کردم.
حجت الاسلام موحدی آزاد پرسید: شما چطور متوجه جعلی بودن اسناد شدید؟
متهم پاسخ داد: وقتی که مهر و سربرگ شرکت های خارجی را در شرکت دیدم، متوجه جعلی بودن اسناد شدم.

در این هنگام نماینده دادستان در جایگاه خود قرار گرفت و خطاب به متهم گفت: نخست این که محمدحسین زندیه بیشتر از آن که اتهامات خود را مطرح کند، فضای دادگاه را به سمت احساسی شدن پیش برد و اظهاراتی بیان داشت که خارج از عرف دادگاه بود و این خلاف است. ضمن این که ایشان به کرات به جابجایی اسناد اعتراف کرده است که نزد بازپرس پرونده موجود است. مهرها توسط ایشان تهیه می شده که در صندوق محل کار و ماشین وی کشف شده است.
بخشی دیگر از دادگاه، رسیدگی به پرونده علی اصغر سلطانی گوهر، متهم دیگر پرونده بود که در جایگاه قرار گرفت و عنوان داشت: متولد ۱۳۴۹ هستم و از سال ۶۱ مشغول به کار شدم. سواد من هم در حد مدرک نهضت سواد آموزی است که سال ۸۸ گرفتم.
وی ادامه داد: در این شرکت ها بارشمار بودم یعنی زمانی که بار می آمد، اعلام می کردم که تحویل داده شد.
حجت الاسلام موحدی آزاد ضمن یادآوری به متهم مبنی بر این که مواظب باشید خلاف ادب و نزاکت و صداقت سخن نگویید اتهامات وی را اینگونه تفهیم کرد: بر اساس کیفرخواست شما به معاونت در اخلال در نظام ارزی پولی از طریق قاچاق ارز به صورت شبکه ای به میزان ۱۵۰ میلیون دلار و جعل سند متهم هستید. در دفاع از خود چه مطلبی دارید؟
متهم پرونده ضمن رد تمامی اتهام ها گفت: عاملان این جرم و کسانی که ثبت سفارش را انجام داده اند، مشخص هستند. اتهام من را در کیفرخواست معاونت در جرم دانسته اند اما نفرموده اند نقش بنده در خروج و ورود ارز چه بوده است. چگونه من که هیچ اطلاعی نداشتم معاون در جرم هستم؟ اقدامات من در خرید جوی دامی بوده که اتفاق افتاده است. بابت واردات جو هیچ ارزی خارج نشده و هیچ لطمه ای به نظام ارزی وارد نشده است.
وی ادامه داد: در خصوص اتهام جعل اسناد هم آن را رد می کنم و من به هیچ وجه در جعل پروفرم ها دخالت نکردم.
در این هنگام، قاضی ویژه پرونده اعلام کرد: با نزدیک شدن به ظهر شرعی ختم جلسه اعلام می شود و جلسه بعدی روز دوشنبه ساعت ۱۳ برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =