۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۲
کد خبرنگار: 1183
کد خبر: 83564942
۰ نفر

برچسب‌ها

تفتان سفیدپوش شد

زاهدان - ایرنا - قدرت پروردگار متعال در سرزمین گرم و خشک و کویری سیستان و بلوچستان متجلی شد و عروس زیبا و سر به فلک کشیده تفتان "بام شرق ایران" از پیراهن سر تا پا سفید خود رونمایی کرد.

کوه آتشفشان نیمه فعال تفتان با ریزش برف زیبائی‌های خود را برای رهگذران و مردم خاش سیستان و بلوچستان به نمایش گذاشت.
بارش پائیزی برف و باران در شهرستان خاش سیستان و بلوچستان نوید روزهای خوشی را برای مردمی می دهد که سالها با خشکی و بی آبی دست و پنجه نرم کرده اند.
به فضل پروردگار متعال در نقاط مختلف شهرستان خاش باران باریده و تفتان و ارتفاعات آن پوشیده از برف شده اند.
مردم شهرستان خاش بویژه ساکنان حاشیه تفتان به رحمت های الهی امیدوارند و دست به دعا برداشته اند تا بارش‌های رحمت در ماه پایانی پائیز و فصل زمستان این منطقه را سیراب کند تا بهاری زیبا و دلنشین را در این سرزمین شاهد باشند.
بارش های نرم و مداوم گر چه برای ساکنان منازل خشت و گلی و قدیمی خسارت آفرین بوده، اما با نفوذ در زمین خشک و کم آب نوید آبادانی، سرسبزی و نشاط بهاری را می دهد.
ریزش برف و با نشاط شدن آن سبب جذب انبوه گردشگران و کوهنوردان می شود و تفتان سربلند همه ساله در فصول مختلف سال مناظر زیبای طبیعی خود را به نمایش می گذارد.
تفتان و روستاها و روستاییان اطراف آن در طول سال به ویژه ایام نوروز و تعطیلات تابستانی میزبان هم استانی‌ها و سایر هموطنان خویش هستند و شادی و نشاط شان را با مسافران و گردشگران و کوهنوردان تقسیم می کنند.
قله زیبا و سربه فلک کشیده تفتان همه ساله پذیرای گردشگران و کوهنوردانی است که از اقصی نقاط کشور به این منطقه سفر می کنند و محو زیبایی آن می شوند، بهار به ویژه فروردین و اردیبهشت بهترین فصل برای گشت و گذار در این کوه و حاشیه های زیبای آن است، آب و هوای ملایم و پاکیزه همراه با بوی معطر پونه و سایر گیاهان وحشی به زیبایی انسان را مجذوب می کنند.
تفتان دارای پوشش گیاهی با غنای گونه ایی زیاد از جمله بنه، کسور، بادام کوهی، انجیر کوهی، زرشک، آویشن، درمنه، شیرین بیان، کاسنی، پونه، آرچین و غیره است.
علاوه بر قله در اطراف تفتان مناظر و باغات زیبا و چشمه های متعددی است که از جمله آنها چشمه های آب معدنی جم چین و چشمه های آب سرد و گرم از جذابیت خاصی برخوردار است.
کوه تفتان در کنار گردشگری و طبیعت گردی بهشتی نهفته برای گردشگران علمی و زمین شناسی بحساب می آید.
شهرستان خاش با جاذبه های توریستی و منحصر به فرد از جمله قله آتشفشانی نیمه فعال تفتان با چهار هزار و ۵۰ متر ارتفاع، گل فشان طبیعی پیرگل، درختان سرو کهنسال دهپابید، رودخانه ها و غارهای زیبا، وجود قلعه های تاریخی ایرندگان، حیدرآباد و کمال آباد و مسجد تاریخی جامع و سایر قابلیت ها و ظرفیت های مناسب تفریحی و فرهنگی همواره آماده استقبال از هموطنان و گردشگران داخلی و خارجی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha