آمریکا جنگ تجاری با چین را به پاکستان کشاند

تهران- ایرنا- معاون وزیر خارجه آمریکا روز جمعه با انتقاد از سرمایه‌گذاری‌های عظیم چین در پاکستان گفت: اگر پکن همچنان به سرمایه‌گذاری‌های غول پیکر خود ادامه دهد، اسلام‌آباد با آسیب‌های اقتصادی طولانی‌مدت مواجه خواهد شد.

به گزارش روزنامه پاکستان تودی، "آلیس ولز" معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی در مرکز بین‌المللی محققان "وودرو ویلسون" گفت: کریدور اقتصادی چین و پاکستان (سی پک) که از سوی هر دو کشور آسیایی به عنوان یک تغییردهنده بزرگ معرفی شده، فقط برای چین سودمند است و آمریکا برای سود بیشتر پاکستان، الگوی بهتری را ارائه می دهد.

وی خاطرنشان کرد: ابتکار عمل چند میلیارد دلاری توسط وام های غیر تجاری در حالی در قالب کریدور اقتصادی سی پک صورت می گیرد که در این مسیر شرکت های چینی نیروی کار و مواد خود را به پاکستان منتقل می کنند.

ولز تاکید کرد: کریدور اقتصادی سی پک در درجه اول متکی به کارگران و منابع چینی است، و با راه انداختن این پروژه اقتصادی سطح بیکاری در پاکستان افزایش خواهد یافت.

معاون وزارت خارجۀ امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی همچنین با انتقاد از نقش چین در روند صلح افغانستان گفت: چین تاکنون همچون یک بازیگر واقعی در توسعه و با ثبات سازی افغانستان گامی برنداشته است.

ولز افزود: پکن می‌خواهد برای تحقق راه حل سیاسی به بحران افغانستان با واشنگتن همکاری کند، اما به گفتۀ او این همکاری تاکنون دیده نشده‌است.

به گفته ولز، چین حتی وعده‌ هایی را که برای استخراج یک معدن مس در افغانستان کرده بود، عملی نکرده‌است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =