سناتورها طرح نظارت آمریکا بر روند صلح افغانستان را ارائه کردند

تهران- ایرنا- سناتورهای آمریکایی روز جمعه طرح نظارت کنگره بر روند صلح افغانستان را ارائه کردند.

به گزارش تارنمای هیل، سناتور "تاد یانگ" نماینده جمهوریخواه از ایالت ایندیانا و "باب منندز" نماینده دموکرات از ایالت نیوجرسی در این طرح بر نظارت کنگره آمریکا به روند صلح افغانستان و حفظ دستاوردها و تبدیل نشدن افغانستان به پناه گاه امن تروریست‌ها تاکید کردند.

بر اساس این طرح کاهش و یا خروج نیروهای امریکایی از افغانستان باید با مشورت کنگره صورت گیرد.

سناتور منندز گفت: شکی نیست که وقت آن است که کاهش چشمگیر حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان باید صورت گیرد، اما این کاهش نباید به صورتی باشد که افغانستان به دوران بحران و آشوب جدید وارد شود.

منندز افزود: این طرح از دستاوردهای حقوق زنان افغانستان و اقلیت‌ها که به سختی به دست آمده، محافظت می‌کند و افغانستان نباید به محل استقرار تروریست‌ها برای حمله به آمریکا و هم‌پیمانان‌اش تبدیل شود.

در طرح ارائه شده همچنین وضعیت حقوق بشر، حاکمیت قانون، آزادی رسانه‌ها وجامعه مدنی در افغانستان دریک توافق صلح را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.  

این طرح دولت ایالات متحده را ملزم می‌سازد که توافق نامه نهایی با طالبان را به کنگره ارسال کند تا شرح تضمین‌های ضد تروریستی، خروج سربازان امریکایی، وضعیت گفت‌وگوهای رو در رو میان افغان‌ها و پیشرفت برای رسیدن به یک آتش بس جامعه در آن گنجانده شود.

بر اساس این طرح، دولت ترامپ باید حداکثر ۶۰ روز توافق نهایی با طالبان را به کنگره ارائه دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =