دمکرات ها آماده برای استیضاح ترامپ

تهران – ایرنا – شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد: پس از گذشت دو هفته تحقیق و استماع شهادت شهود و داشتن شواهد و مدارک به میزان کافی، مجلس نمایندگان هرچه بیشتر به سمت استیضاح دونالد ترامپ نزدیک شده و وی احتمالا به سو استفاده از قدرت در ماجرای اوکراین متهم خواهد شد.

این شبکه روز جمعه افزود: با توجه به پایان یافتن آخرین جلسه استماع شهود بر سر ماجرای اوکراین در روز پنجشنبه (روز گذشته) ، اکنون مجلس نمایندگان با کوهی از اسناد و شواهد برای استیضاح ترامپ برخوردار است و خود را برای حرکت بعدی و اینکه استراتژی بعدی چه خواهد بود، آماده می کند.

این شبکه خبری آمریکایی تصریح کرد: مجلس نمایندگان با استناد به اصل اول قانون اساسی آمریکا با مطرح کردن سو استفاده ترامپ از قدرت رئیس جمهوری را استیضاح خواهند کرد چرا که وی بنا بر اسناد و اظهارات شهود در سه مورد مرتکب خلاف شده است.

"الی هونیگ"  (Elie Honig)کارشناس مسائل حقوقی در این باره به سی ان ان گفت: نخست آنکه ترامپ کمک های مالی آمریکا به اوکراین را متوقف و بازدید رئیس جمهوری آن کشور از کاخ سفید را تعلیق کرده است. دوم اینکه مسجل شده است که ترامپ از طرف آمریکایی خواستار تحقیق درباره رقیب انتخاباتی خود شده و سومین مساله این است که کمک های مالی آمریکا به اوکراین و دیدار شخص رئیس جمهوری اوکراین از کاخ سفید مشروط و مرتبط به این تحقیقات شده بود.

این کارشناس مسائل حقوقی افزود: «جرج کنت» (George Kent) معاون دستیار وزارت خارجه آمریکا در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان (در تاریخ  چهارشنبه ۲۲ آبان ماه) گفت که اقدام ترامپ در نگاه داشتن کمک های مالی به اوکراین جهت برآورده شدن خواسته خود مغایر با منافع ملی آمریکا و اوکراین بوده است.

در همین حال "دیوید هملز"  (David Holmes) مقام  ارشد وزارت خارجه که به عنوان رایزن امور سیاسی سفارت آمریکا در اوکراین خدمت می کرد در جلسه شهادت روز گذشته (پنجشنبه) به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان گفته است که برای «ولودیمیر زلنسکی» (Volodymyr Zelensky) ملاقات با ترامپ در کاخ سفید به جهت آنکه نشان دهد وی تا چه اندازه از حمایت واشنگتن برخوردار است ، حائز اهمیت بود.

سی ان ان در ادامه خود درباره استیضاح ترامپ افزود : اکنون نشانه هایی از آن وجود دارد که دموکرات ها و مجلس نمایندگان خود را برای استیضاح ترامپ مهیا می کنند که این مورد می تواند اتهام "سو استفاده از قدرت"، "ممانعت از اجرای عدالت" و  ایجاد مانع برای کنگره (جهت انجام تحقیقات) باشد.

"نانسی پلوسی" رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم در یک کنفرانس خبری گفت: برای استیضاح ترامپ اسناد کافی وجود دارد تا کار را پیش ببرد.

این شبکه تلویزیونی آمریکایی افزود: هم اکنون ترامپ تلاش دارد تا با جمهوریخواهان ملاقات هایی داشته باشد و از آنان بخواهد در صورت مطرح شدن موضوع استیضاح ، بلادرنگ آن را رد کنند و بر این موضوع تاکید ورزند که هیچ "بده بستانی" در ارتباط با موضوع اوکراین روی نداده است.

در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه هفته اخیر، ۹ شاهد از مقام‌های کنونی و پیشین آمریکایی در جلسه استماع  کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان حضور یافتند.

این جلسه روند تحقیقات برای استیضاح رئیس جمهوری آمریکا بر سر ماجرای «اوکراین گیت» را دنبال می‌کند.

روند تحقیقات استیضاح ترامپ پس از رسانه‌ای شدن مکالمه او با رئیس جمهوری اوکراین در اوایل مهر ماه آغاز و سوم مهر ماه متن کامل آن منتشر شد.

این متن در پنج صفحه مربوط به مکالمه ۲۵ جولای (سوم مرداد ماه) بود. پیامدهای این افشاگری سبب شد تا پنجم مهر ماه، ۲۱۹ نماینده مجلس نمایندگان از مجموع ۴۳۵ نفر، آغاز فرآیند استیضاح ترامپ را خواستار شوند.

براساس متن این گفت‌وگوی تلفنی، ترامپ از زلنسکی خواسته بود تحقیقاتی درباره «هانتر بایدن» پسر جو بایدن رقیب انتخاباتی دموکراتش که زمانی عضو هیات مدیره شرکت گاز «بوریسما» در اوکراین بود، انجام دهد.

شبکه سی‌ ان‌ ان دوشنبه ۲۰ آبان ماه نیز در گزارشی اعلام کرد، اگر استیضاح ترامپ در جریان روند تحقیقات قطعی شود آنگاه رای‌گیری برکناری او از سمت ریاست جمهوری از ۱۶ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹ (۲۵ تا ۲۹ آذر ماه) انجام خواهد شد.وپام **۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha