امام جمعه شیراز: گام‌های علمی برای کنترل قیمت‌ها برداشته شود

شیراز-ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: با شعار دادن نمی‌توان گرانی را کنترل کرد بلکه باید با استفاده از دانش و بهره‌گیری از متخصصان از تورم و گرانی جلوگیری کرد.

آیت الله لطف الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شیراز افزود: باید ساز و کار جلوگیری از رشد قیمت‌ها بعد از اصلاح نرخ بنزین صورت پذیرد و اگر جلوی تورم گرفته نشود مشکلاتی که در چند روز اخیر ایجاد شد، بار دیگر سر باز می‌کند.

وی اظهار داشت: مدیران نباید بدون دقت و کارشناسی حرفی بزنند که بعد مردم بگویند آن سخن دروغ بوده است و اینکه باید بررسی شود که چگونه ممکن است قیمت انرژی افزایش داشته باشد اما بهای کالا افزایش نیابد.

آیت الله دژکام اضافه کرد: مردم از مجموعه مدیران و دولت نیز توقع دارند، همانگونه که وعده داده‌اند از گران شدن قیمت اجناس جلوگیری شود.

امام جمعه شیراز ادامه داد: قیمت بنزین و فرآورده‌های نفتی در کشورهایی مثل چین که وارد کننده انرژی هستند از کشور ما بیشتر است اما قیمت کالا و تولیدات صنعتی در این کشور ارزان‌تر تمام می‌شود و این موضوعی است که ایران نیز باید به دلیل آن پی ببرد و از تجربه کشور چین بهره‌مند شود.

وی گفت: دانشگاه، حوزه و بسیج باید به عرصه اقتصادی ورود کرده و متخصصان دانشگاهی، راهکار لازم را در این زمینه ارائه کنند و از سوی دیگر دسترسی به اندازه نیاز مردم به امکانات مادی نیز اصل مهم دیگری است که مدیران باید با جدیت آن را مدنظر قرار دهند.

آیت الله دژکام همچنین نظارت را امر مهمی دانست و اظهار داشت: باید دقت شود که برای جلوگیری از تورم و گرانی تنها کاهش سود تولید کننده و توزیع کننده در نظر گرفته نشود بلکه باید ضمن کنترل و اعمال نظارت، اگر سود ظالمانه است از آن کاسته شود ولی اگر سود متعارف است نباید به تولید کننده فشار وارد کرد.

وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب، ۲ روز بعد از ایجاد ناامنی‌های اخیر با تولیدکننده‌ها و فعالان اقتصادی دیدار کردند که این نکته بسیار مهمی است که مدیران و مسئولان نیز باید به آن توجه کنند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: باید همه برای بهبود وضعیت اقتصادی کار و تلاش کنند.

آیت الله دژکام ادامه داد: ما نباید منتظر نتیجه انتخابات آمریکا باشیم بلکه باید خودمان با تکیه بر توان داخلی، مشکلات اقتصادی را حل کنیم.

وی، بسیج همگان برای رفع مشکلات اقتصادی را موضوع بسیار مهمی دانست و گفت: در عرصه جنگ اقتصادی هم باید همانند سایر حوزه‌ها پیروزی نهایی را کسب کنیم و با تحقق این مهم دیگر دشمنان این کشور چیزی برای تبلیغات نخواهند داشت.

امام جمعه شیراز در بخش دیگری از خطبه‌ها بیان کرد: امنیت یکی از ارکان مهم جامعه است و در یک هفته گذشته، رخدادهایی در شهرها به وقوع پیوست که مردم بیشتر قدر امنیت را دانستند.

آیت الله دژکام افزود: در فقدان امنیت، مردم حتی اگر در منزل خود باشند زندگیشان گوارا نیست و بدون تردید امنیت نعمت بزرگی است که مایه لذت بردن مردم از زندگی می‌شود. 

وی با بیان اینکه امنیت باعث آرامش روحی و روانی انسانها می‌شود، اظهار داشت: نیروی انتظامی و دستگاه قضایی باید با کسانی که امنیت را در چند روز اخیر بر هم زدنند برخورد کنند، نباید از کسانی که ظلم می‌کنند حمایت کرد بلکه باید جلوی آنها قاطعانه گرفته شود.

امام جمعه شیراز گفت: همگان باید تلاش کنند که ایران اسلامی همانگونه که جزو امن‌ ترین کشورهای جهان است همچنان نیز باقی بماند.

آیت الله دژکام همچنین از حضور مقتدرانه و همراه با نشاط انقلابی مردم شیراز در راهپیمایی دیروز (سی‌ام آبان 98) و تجدید بیعت با ولایت و آرمان‌های نظام قدردانی و بیان کرد: مردم در طول ۴۰ سال گذشته هر جا که احساس کردند، کیان نظام اسلامی ممکن است به خطر بیفتد به میدان آمدند و جلوی فساد و فتنه را گرفتند و دیروز هم با شرکت در این راهپیمایی اعلام کردند که همواره پای آرمان‌های انقلاب‌ اسلامی ایستاده‌اند.

وی از دستگاه‌های انتظامی، امنیتی شیراز و استان فارس نیز به دلیل پایان بخشیدن به ناامنی در روزهای اخیر و جلوگیری از سرایت و گسترش آن قدردانی کرد.

واکنش‌ها به اصلاح قیمت بنزین که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی سران قوا از بیست و چهارم آبان ماه ۹۸ به اجرا گذاشته شد، در شهرهای مختلف اشکال متفاوت داشت.

در برخی شهرها این واکنش‌ها تنها در حد تجمع بود و در برخی شهرها با ایجاد ترافیک همراه شد اما در این میان، برخی افراد به اموال عمومی آسیب وارد کردند.

بر اساس اعلام رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر شیراز در روزهای گذشته علاوه بر زیان‌های شخصی وارد شده به افراد، بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به تاسیسات شهری شیراز خسارت وارد شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =