میراث فرهنگی خراسان شمالی آماده همکاری با بخش خصوصی است

بجنورد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: این اداره در زمینه توسعه زیرساخت‌های گردشگری استان آماده همکاری گسترده با بخش خصوصی است.

حبیب یزدان پناه اظهار کرد: برای رونق گردشگری در استان، ۱۹ فقره موافقت اصولی برای تاسیسات گردشگری در نیمه نخست امسال صادر شد.

وی افزود: در سال گذشته نیز برای ۶۶ طرح گردشگری موافقت اصولی صادر شده بود.

او با اشاره به اینکه تعدادی از این موافقتنامه ها در حوزه بوم گردی بوده است، افزود: چهار اقامتگاه بوم گردی در ۶ ماهه نخست امسال در استان افتتاح شد.

یزدان پناه افزود: خراسان شمالی به سبب قرار گرفتن در مسیر اصلی جاده آسیایی ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه گردشگری دارد که باید بتوانیم از این ظرفیت استفاده و استان را از معبر به مقصد گردشگری تبدیل و ماندگاری مسافران را افزایش دهیم.

وی با تاکید بر حمایت از بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تصریح کرد: تمام برنامه ها با هدف رونق اقتصاد این بخش باید انجام شود تا فارغ از اختلاف سلیقه ها خدمات شایسته ای به گردشگران و مسافران ارائه شود.

خراسان شمالی دارای قومیت های مختلف که بیشتر آنها را تات ها، کرمانج ها، ترک ها، ترکمن ها و فارس های مهاجر از سایر استانها تشکیل می دهند، علاوه بر این،  تعداد محدودی اقوام عرب، بلوچ و لر نیز در چند روستای استان سکونت دارند، وجود اقوام مختلف با فرهنگ ها و آداب و رسوم متفاوت سبب شده این استان به گنجینه فرهنگ ها شهرت یابد.

این استان همچنین سرزمین جاذبه های تاریخی و طبیعی گنجینه اقوام و فرهنگ ها با ۵۰۹ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور میزبان مسافران نوروزی و گردشگران است.

خراسان شمالی دارای هشت شهرستان بجنورد، اسفراین، شیروان، جاجرم، مانه و سملقان، گرمه، فاروج و راز و جرگلان، ۲۲ شهر، ۴۵ دهستان و بیش از یکهزار روستای است.

این استان از شمال با کشور ترکمنستان با ۲۸۱ کیلومتر مرز مشترک، از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی، از جنوب غربی با استان سمنان و از غرب با گلستان هم مرز است، مرکز خراسان شمالی، شهر بجنورد است.

در نوار جنوبی استان خراسان شمالی رشته کوه آلاداغ با قله های مشهور شاه جهان، سالوک و بهار و در نوار شمالی ارتفاعات کپه داغ دشت های وسیعی را در راستای شرقی - غربی شکل داده اند که در طول تاریخ بستر آمد و شدها و تحولات تجاری، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی مهمی بوده است.

رودخانه اترک به مثابه یک شریان حیات بخش، در دره حدفاصل این دو رشته کوه جریان داشته و ضمن آبیاری تمام دشت های مسیر خود، باعث شکل گیری مراکز مسکونی کهنی در این منطقه شده است.

کاوش های انجام شده در شهر باستانی بلقیس، تپه یام فاروج، محوطه باستانی معصوم زاده، استقرارگاه قلعه خان، تپه ریوی در مانه و سملقان، تپه باستانی ارگ نادری در شیروان، جیران تپه اسفراین، تپه پهلوان و محوطه باستانی چلو در دشت جاجرم همگی نشان از وجود تمدنی چندین هزار ساله در این منطقه دارد.

تعداد آثار ثبت شده استان در فهرست آثار ملی ۶۲۱ اثر تاریخی، طبیعی و ناملموس است که از مجموع آثار ثبت شده در فهرست ملی کشور ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۲ اثر طبیعی، ۷۰ اثر ناملوس و تعداد ۱۱ اثر نیز ثبت جهانی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =