۱ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۸
کد خبرنگار: 1154
کد خبر: 83564395
۰ نفر

برچسب‌ها

پرورش گیاهان  زینتی حلقه مفقوده اشتغال جوانان

یزد - ایرنا - ایجاد کسب و کارهای نوظهوری مانند پرورش گیاهان، گل‌های زینتی و آپارتمانی همراه با انگیزه، پشتکار و حمایت مسئولان و خانواده‌ها امکان‌پذیر است، برگزاری نمایشگاه‌ها هم به گونه‌ای می‌تواند با معرفی مشاغل همراه با آموزش بستری در این مورد برای افراد جویای کار باشد.

اشتغال‌زایی در حوزه پرورش گیاهان، گل‌های زینتی، آپارتمانی و مشاغلی مانند آن که افراد با الگو گرفتن و یا با ابتکار و خلاقیت خود آن را دنبال می‌کنند به نوعی مفهوم اقتصاد مقاومتی را در بر دارد، علاوه بر حمایت از اداره‌های دولتی و نهادهای مرتبط نیاز به عزمی راسخ و مقاومت و همچنین ریسک پذیری دارد.

در کنار آن نیز حمایت از این گونه مشاغل از طرف نهادهای مرتبط موضوع مهم و قابل توجه است.

به گفته شیرین صیادی تولید کننده کاکتوس که در حوزه ساخت تراریوم و پرورش گل‌های زینتی از کرج در نخستین «نمایشگاه گل و گیاه» میبد که در حسینیه صاحب الزمان(عج) بیده برگزار شد، شرکت کرده بود، به علت سود کم، نبود بیمه، نداشتن مکان مناسب و عدم حمایت در تامین سامانه  گرمایشی و سرمایشی محل کسب و کار و... از جمله عواملی است که او را مجبور به ادامه ندادن کار با پنج کارگر، می‌کند.

همچنین امیر احمدی از کرمانشاه که در نمایشگاه یادشده شرکت کرده بود و گلخانه‌ای هم در رشت دارد، اظهار داشت: هرچند در این حوزه می‌توان گونه های گیاهی زیادی را پرورش داد، بهتر است با انتخاب چند گونه به صورت تخصصی کار کرد.

وی که به مدت سه سال به صورت حرفه‌ای به پرورش گل های آپارتمانی مشغول است و با ارائه  آموزش برای چند نفر اشتغال ایجاد کرد ، افزود: این کار همراه با ریسک است و سرمایه گذاری در آن شاید اشتباه باشد ، با توجه به دید افراد و تلاش و نیت می توان با مشکلات آن دست و پنجه نرم کرد و موفق شد و از آن رضایت داشت.

« شراره مهدی لو» که ۲۸ سال با همسرش در پرورش گیاهان و گل های آپارتمانی فعالیت دارد، گفت: به دلیل شغل همسرش و همراه با پسرش در این حرفه فعالیت دارند و از کارش راضی است.

به گفته برخی شرکت‌کنندگان، اطلاع رسانی مناسبی از برپایی نمایشگاه صورت نگرفت و مردم میبد چندان از آن استقبال نکردند و نمی توان هزینه های اسکان و حمل و نقل و... را تامین کرد، و از سوی دیگر با قطع اینترنت و عدم دسترسی به شبکه های مجازی مانند تلگرام ، اینستاگرام و... به نظر می‌رسد مردم خرید چندانی نکرده باشند.

شماری از بازدید کنندگان هم از ضعف اطلاع رسانی و تفاوت قیمت اقلام عرضه شده در نمایشگاه گلایه داشتند و گفتند: قیمت‌ها هر شب نسبت به شب‌های دیگر فرق داشت.

همچنین شهردار میبد به گزارشگر ایرنا گفت: برگزاری نمایشگاه‌ گل و گیاه بسیار خوب است چون تولید کنندگان و مصرف کنندگان بدون واسطه با هم در ارتباط هستند و محصولات به قیمت مناسب‌تری در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

علیرضا نقوی افزود: به خصوص گل و گیاه که مردم می توانند با کاشت نهال‌ در باغچه‌ خانه خود همراه با شهرداری در ایجاد فضای سبز در حفظ محیط زیست و توسعه فضای سبز شهری مشارکت داشته باشند .

وی تصریح کرد: این موضوع از نظر توسعه پایدار نیز مورد توجه است چون از نظر توسعه پایدار توسعه‌ای مطلوب است که آسیبی به محیط زیست نرساند.

شهردارمیبد ادامه داد: علی رغم شرایط خاص اقتصادی که شهروندان نسبت به معیشت خود دغدغه هایی دارند و  با توجه به علاقه ای که آنها نسبت به گل و گیاهان دارند، هنگام خروج از نمایشگاه گلدانی به دست دارند ، مشخص است که از نمایشگاه خرید کردند.

وی یادآور شد : شاید ۷۰ درصد مردم از برگزاری این نمایشگاه اطلاعی نداشته‌ باشند که در این ارتباط می توان با همکاری دستگاه‌های مرتبط و با تعیین زمان ثابت ، اطلاع رسانی خوب و حمایت از این اقدامات مردمی را داشت.

رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت میبد نیز گفت: زمان برگزاری نمایشگاه گل و گیاه از ۲۶ تا ۲۹ آبان تعیین شده بود و با توجه به استقبال مردم زمان آن به مدت ۲ روز تا جمعه تمدید شد .

حجت الله خلیلی غرفه های ایجاد شده در نمایشگاه را ۴۷ مورد ذکر کرد که در غرفه ها انواع گیاهان آپارتمانی و زینتی، انواع ادوات باغبانی ، داروهای گیاهی ، ترشی و... عرضه شد و زمان بازدید از ساعت ۱۶ تا ۲۱ بود.

وی تصریح کرد : با توجه به تصویب برگزاری نمایشگاه در ستاد تنظیم بازار شهرستان و با هدف فراهم کردن محیطی همراه با  نشاط و با توجه به لطافت گیاهان و گل ها سعی شد نمایشگاه در زمانی برگزار شود که لطمه ای به گلفروشی‌های سطح شهر وارد نشود.

به گفته سعید رضا میرجلیلی برگزار کننده نمایشگاه در استان یزد حدود چهار هزار قلم کالا در نخستین «نمایشگاه گل و گیاه» میبد عرضه شد و تولید کنندگان و فروشندگانی از شهرهای اصفهان ، رشت ،  مشهد ، زنجان و ... در آن حضور داشتند.

۱۵ گلفروشی و عرضه کننده انواع گونه های گیاهی و گل  در شهرستان  میبد فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۱۰۴ هزارنفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =