۱ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۹
کد خبرنگار: 993
کد خبر: 83564392
۱ نفر

برچسب‌ها

بارش‌ها ۳۰ درصد در مقایسه با میانگین دراز مدت افزایش یافت

بوشهر - ایرنا - معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور گفت: میزان بارندگی‌های کشور تاکنون ۳۶ میلی‌متر است که این مقدار در همسنجی با میانگین دراز مدت ۳۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

محمد حاج رسولی‌ها روز جمعه در حاشیه بازدید از چند طرح توسعه‌ای آب بوشهر در جمع خبرنگاران افزود: هرچند مبنای ما جامعه آماری ۵۱ سال اخیر است اما با این حال این میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: شرایط استان بوشهر نسبت به میانگین کشور شرایط بهتری است و رتبه سوم افزایش بارش نسبت به میانگین سال آبی جاری را دارد و با توجه به رودی و جریان‌های سطحی خوبی که در کشور اتفاق افتاده و بر همین اساس ورودی خوبی در سد رئیسعلی دلواری در استان بوشهر نیز داشته‌ایم.

حاج رسولی‌ها با اشاره به بازدیدهای انجام شده از پروژه‌های توسعه‌ای و سدهای استان از جمله سد خائیز و محور سد باهوش اضافه کرد: بخش‌های مهندسی رودخانه در استان بوشهر از بخش‌های مهم اب است و با توجه به چالشی که رودخانه مند به لحاظ بستر و حریم برای بهره‌برداران ایجاد کرده لازم بود بازدید میدانی از ابعاد موضوع داشته باشیم و بتوانیم تصمیمی در راستای ضوابط و مقرراتی که در قالب تعیین حریم و بستر رودخانه است پیگیری و مجوزهایی که کشاورزان منطقه مورد اعتراض آنها بود را ساماندهی کنیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور تاکید کرد: تلاش می‌شود تمهیداتی درخصوص برطرف کردن مشکلات بهره‌برداران حاشیه رودخانه مند در کمترین زمان ممکن فراهم شود تا مشکلات آنان در این خصوص برطرف شود.

وی ادامه داد: یک سری عملیات مهندسی رودخانه در لایروبی پایین دست رودخانه مند جایی که ورود به دریا دارد باید انجام شود براین اساس قرار شد پیمانکارانی تا سه ماه دیگر در منطقه مستقر شوند تا لایروبی‌هایی که لازم است بعد از سیلاب‌های اخیر در انتهای رودخانه‌ها انجام شود.

حاج رسولی‌ها گفت: همچنین از شبکه‌های لایروبی و زهکشی و کارهایی که در خصوص بهینه مصرف کردن این شبکه ها و ایراداتی که در پوشش کانال‌ها بود در شهرستان‌های مختلف استان بوشهر بازدید شد.

وی یادآور شد: استان بوشهر با بستن قراردادهای بزرگ از استان‌های پیشگام در استفاده از آب دریا در تامین آب آشامیدنی است و کارهای بزرگی تاکنون انجام داده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور گفت: در راستای استفاده از آب‌های نامتعارف با توجه به اینکه طرح‌های تصفیه‌خانه فاضلاب در استان بوشهر در خیلی از شهرها راه‌اندازی و وارد مدار بهره برداری شده بایستی هماهنگی‌های بیشتری بین آب منطقه‌ای و شرکت‌های آب و فاضلاب در این خصوص باشد.

حاج رسولی‌ها اظهار کرد: با کمیته جدیدی که به تازگی در ستاد وزارت نیرو  راه‌اندازی شده می‌توان زمینه تخصیص پساب‌ها به‌عنوان آب‌های نامتعارف به صنایع و فضای سبز را در این استان فراهم کرد.

وی ادامه داد: در همین ارتباط می‌توان با انجام کار مشترک و ارائه مدل بهره‌برداری از پساب همانند طرح‌های سازگاری با کم آبی  ارائه و مجوزهای لازم را برای بخش خصوصی در این بخش فراهم کرد.

حاج رسولی‌ها با بیان اینکه استفاده از آب دریا ظرفیت خوبی است که در استان بوشهر وجود دارد گفت: سیاست وزارت نیرو در بعضی از مناطقی که صنایع مستقرند و به‌صورت محدود از آب‌های زیر زمینی استفاده می‌کنند هرچند این درصد مصرف در مقابل مصارف کلان صنعت در منطقه بالا نیست اما برای استفاده از همین درصد پایین نیز باید به سمت استفاده از پساب شهرهای نزدیک حرکت کرد.

وی با اشاره به احداث سد باغان در جم گفت: وزارت نیرو تلاش دارد با عملیاتی شدن فاینانس زمینه اجرای این سد که بخشی از آن شروع شده است را انجام و برای سامانه انتقال هم صنعت در حال سرمایه‌گذاری است که این باعث می‌شود هم از آبی که سرگردان وارد دریا می‌شود استفاده و هم به آبخوان‌های منطقه کمک شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =