بیش از ۸۰ درصد مردم خراسان شمالی مشمول بسته معیشتی هستند

بجنورد- ایرنا- بیش از ۸۰ درصد جمعیت ۸۶۳ هزار نفری استان خراسان شمالی، مشمول دریافت بسته حمایت معیشتی، از ناحیه یارانه سهمیه‌بندی بنزین هستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی شامگاه پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و سرانه درآمد خانوار در این استان، میانگین جمعیت مشمول دریافت یارانه سهمیه بندی بنزین در خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است.

حسن پارسی پور اظهار داشت: در کشور ۶۰ میلیون نفر، مشمول دریافت یارانه سهمیه بندی بنزین هستند که تاکنون ۲ مرحله از این یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است.

وی افزود: هنوز آمار دقیقی از جمعیت مشمول دریافت یارانه بنزین در استان، در دست نیست اما با واریز مرحله سوم از این یارانه، این اطلاعات جمع بندی خواهد شد.

پارسی پور گفت: کسانی که در مرحله سوم پرداخت یارانه سهمیه بندی بنزین، این یارانه را دریافت نکرده و خود را مشمول دریافت می دانند، می توانند اعتراض خود را از مجاری رسمی اعلام کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: فرصتی فراهم شده تا افرادی که خود را مشمول دریافت یارانه می دانند درخواست خود را اعلام کنند.

به گزارش ایرنا، با وجود اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در خراسان شمالی بالا است،  اشتغال ناقص در این استان یک چالش به شمار می رود که سبب شده سرانه درآمدی خانوارها، پایین باشد.  

خراسان شمالی، تابستان امسال، در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی، در جایگاه دوم استان‌های کشور قرار گرفت و البته این رقم نسبت به بهار سال جاری نیز بهبود یافته بود.

با اجرای طرح سهمیه‌بندی سوخت، منبع درآمدی برای دولت به وجود آمده که این رقم بین ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده و تصمیم بر این است که درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین بین ۱۸ میلیون خانوار، شامل ۶۰ میلیون نفر تقسیم ‌شود تا از این طریق اقشار ضعیف و آسیب‌دیده حمایت شوند.

این طرح که قرار بود ظرف ۱۰ روز و در سه مرحله اجرا شود، از ۲۷ آبان ماه آغاز و بامداد روز دوشنبه هفته جاری اولین مرحله آن به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. دومین مرحله آن بر اساس زمان تعیین شده، صبح امروز (پنجشنبه ۳۰ آبان) نیز بسته حمایتی معیشتی برای ۲۰ میلیون نفر دیگر واریز شد و مجموع دریافت‌کنندگان به ۴۰ میلیون نفر رسیدند. آخرین مرحله واریز یارانه مزبور نیز روز شنبه دوم آذرماه اعلام شده که نهایتا شمرا دریافت کنندگان این بسته معیشتی به ۶۰ میلیون نفر خواهد رسید.

کمک هزینه معیشتی برای خانوارهای یک نفره ۵۵ هزار تومان، دونفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره به بالا ۲۰۵ هزار تومان است. بنا بر اعلام دولت، این طرح ارتباطی به یارانه ای که پیش‌تر با عنوان هدفمندی یارانه ها به اقشار آسیب پذیر پرداخت می شده، ندارد و یارانه آبانماه آنان طبق برنامه، ۲۶ ماه جاری، به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است.

در این میان برخی افراد نگران هستند که اگر کمک هزینه معیشتی برای آن‌ها واریز نشود باید چه اقدامی انجام دهند؟ بر اساس جدیدترین اطلاعات، افرادی که فکر می‌کنند مشمول این طرح هستند اما پرداختی به آن‌ها صورت نگرفته، می‌توانند از اواسط هفته آینده کد ملی خود را از طریق تلفن همراه ثبت شده به نام سرپرست خانوار به سامانه #۶۳۶۹* ارسال کنند.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی از نظر سرانه درآمدی در ردیف محروم ترین استانهای کشور قرار دارد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =