۱۰ هزار کلاس درس به فضای آموزشی کشور افزوده شد

مهاباد - ایرنا - معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: امسال بیش از ۱۰ هزار کلاس درس در کشور ساخته شده و تا پایان سال جاری نیز ساخت دو هزار کلاس درس دیگر به اتمام می‌رسد و به فضای آموزشی کشور افزوده می‌شود.

مهراله رخشانی‌مهر عصر چهارشنبه در حاشیه آیین کلنگ‌زنی مدرسه کلاسه «معروف شافعی» مهاباد اظهار کرد: این دو هزار کلاس درس در دست ساخت نیز دهه فجر امسال مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. 

وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد مدارس کشور تخریبی است گفت: امسال در مجموع ۲۵ هزار میلیارد ریال برای نوسازی مدارس کشور تخصیص یافته است.

او افزود: این میزان اعتبار تخصیص یافته در مقایسه با سال‌های قبل افزایش چشمگیری دارد اما با توجه به اینکه ۳۰ درصد مدارس کشور تخریبی و تعداد زیادی از مدارس در مناطق محروم خشتی‌، گلی و کانکسی است، این بخش به اعتبارات زیادی نیاز دارد.

وی اضافه کرد: اولویت ما جمع‌آوری مدارس خشتی و گلی در کشور است که این نهضت در کشور از چند سال قبل شروع شده و  تنها ۲۲۰ مدرسه خشتی در سیستان و بلوچستان باقی مانده است.

به زودی جشن پایان مدارس خشتی و گلی در کشور گرفته می‌شودرخشانی‌مهر با اشاره به اینکه به زودی جشن پایان مدارس خشتی و گلی در کشور برگزار می‌شود، افزود: با افتتاح ۱۶۰ مدرسه خشتی بازسازی شده در این مناطق، به زودی این جشن در کشور برگزار خواهد شد و دیگر هیچ دانش‌آموزی در این مدارس تحصیل نمی‌کند.

رییس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: پس از برگزاری جشن پایان مدارس خشتی و گلی در کشور، بازسازی و  نوسازی مدارس سنگی و  کانکسی نیز در اولویت بعدی خواهد بود و این روند تا زمانی که تمامی دانش‌آموزان کشورمان از فضای استاندارد آموزشی برخوردار شوند، تداوم خواهد داشت.

وی با اشاره به سه برابر شدن سرانه فضای آموزشی کشور در مقایسه با اول انقلاب نیز گفت: هم‌اکنون میانگین سرانه فضای آموزشی در کشور ۵.۲ مترمربع برای هر دانش‌آموز است که این میزان اوایل انقلاب کمتر از ۱.۵ مترمربع بود.

رخشانی مهر افزود: اکنون تنها ۱۰ استان کشور از جمله استان‌های تهران، گیلان، البرز و آذربایجان‌غربی سرانه آموزشی کمتر از میانگین کشور دارند که سعی می‌شود با اجرای طرح‌های آموزشی در این استان‌ها، این سرانه افزایش پیدا کند.

مشارکت ۱۵ هزار میلیارد ریالی خیران مدرسه ساز در سال جاری وی در خصوص مشارکت خیران مدرسه‌ساز کشور نیز گفت: خیران مدرسه‌ساز امسال ۱۵ هزار میلیارد ریال برای احداث مدارس مشارکت کردند که از این مقدار ۶۰۰ میلیارد ریال آن توسط بانوان خیر پرداخت شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: دولت نیز در ۲ سال اخیر برای پروژه‌های آموزشی مشارکتی، ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده است به طوری که هم‌اکنون هیچ پروژه راکد بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی مشارکتی در کشور وجود ندارد.

در سفر مهراله رخشانی‌مهر معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به مهاباد عملیات ساخت دو واحد آموزشی ۱۲ و ۶ کلاسه در مهاباد و شهر گوک‌تپه این شهرستان آغاز شد. 

مهاباد با ۲۳۷ هزار نفر جمعیت دارای ۴۳ هزار دانش‌آموز است که در ۳۲۴ مدرسه شهری و روستایی تحصیل می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =