از تقاضا برای جلوگیری از قاچاق کتاب تا ساماندهی غرفه‌های فروش کتاب در ایستگاه‌های مترو

تهران - ایرنا- برنامه کتاب‌گردی در راسته کتاب‌فروشی‌های خیابان انقلاب برای ششمین سال متوالی در حالی ادامه پیدا کرد که جلوگیری از قاچاق کتاب و همچنین نظار بر کتاب‌فروشی‌ها مترو از جمله تقاضاهای فعالان این عرصه، اعلام شد.

ششمین کتابگردی پایتخت با حضور اهالی فرهنگ و هنر، نویسندگان، ناشران و اعضای شورای شهر تهران از نشر معارف واقع در منطقه ۲ شهرداری پایتخت آغاز شد. ذر ادامه کتابگردی اهالی فرهنگ و مسئولان فرهنگی عصر روز پنج‌شنبه با حضور محمدجواد حق‌شناس؛ رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، علی غیاثی ندوشن؛ مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هومان حسن‌پور؛ رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، نیکنام‌حسینی‌پور؛ دبیر هفته کتاب، محمود آموزگار؛ نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان، ابوالفضل رفیع؛ مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران در راسته انقلاب ادامه یافت.

غرفه‌های کتاب مترو ساماندهی شود

هومان حسن‌پور، ‌ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشی‌های تهران خواستار ساماندهی غرفه‌های فروش کتاب در ایستگاه‌های مترو تهران شد. برخی کتابفروشی‌ها متاسفانه قیمت کتاب را افزایش داده و سپس ۵۰ درصد تخفیف می‌دهند و این باعث می‌شود این تفکر در ذهن مردم ایجاد شود که کتاب دارای سود بسیاری است.

حسن‌پور، جلوگیری از پدیده‌ قاچاق کتاب را از دغدغه‌ مهم این اتحادیه ذکر کرد و از مسجدجامعی درخواست کرد غرفه‌های کتاب واقع در ایستگاه‌های مترو تهران ساماندهی شود و این غرفه‌ها از اتحادیه ناشران و کتابفروشی‌ها تهران تاییدیه دریافت کنند.

احمد مسجدجامعی نیز در این برنامه گفت: با وجود شرایط سخت حاکم بر جامعه، امروز طی بازدیدی که از کتابفروشی‌های سطح شهر داشتیم شاهد نشاط، شور و هیجان در کتابفروشی‌ها بودیم.

وی با تشکر از اتحادیه ناشران و کتابفروشی‌ها تهران، موسسه خانه کتاب و شهرداری، رئیس و اعضای شورای شهر که توجه ویژه‌ای به بحث کتاب و کتابخوانی دارند، گفت: فعالیت در این حوزه عشق و علاقه می‌خواهد و ناشرانی که سال‌ها سرمایه‌ خود را برای چاپ کتابی هزینه می‌کنند، در این شرایط اقتصادی اگر عشق نداشته باشند، نمی‌توانند در این زمینه فعالیت کنند.

وی در ارتباط با ساماندهی دستفروش‌ها نیز گفت: اگر بخواهیم این امر را ساماندهی کنیم عملا به آن مشروعیت بخشیده‌ایم. در مورد قاچاق کتاب هم با دانه‌درشت‌ها برخورد می‌کنیم ولی در مورد قاچاق کتاب در سطح خرد جدی نمی‌گیریم که رسمی نشوند.

این عضو شورای شهر تهران در پایان از راه‌اندازی کافه کتاب در سطح شهر تهران خبر داد.

کتابگردی مردم‌محور شود نه مسئول‌محور

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در ششمین دوره‌ کتابگردی برگزار شد، گفت:‌ کتابگردی به یکی از کارهای ماندگار و تاثیرگذار تبدیل شده ولی نباید محدود به یک روز و هفته در سال شود.

محمدجواد حق‌شناس با بیان اینکه اوضاع کتاب هم مثل سایر حوزه‌های مختلف فرهنگی حال خوشی ندارد، افزود: با این حال دوستداران کتاب در این هفته، بواسطه‌ روز کتابگردی و برنامه‌های متنوع دیگر هفته کتاب، حال خوبی پیدا می‌کنند.

وی در ادامه به تاثیر قطعی اینترنت بر رویداد هفته کتاب اشاره کرد و گفت: این رویداد، امسال غریبانه برگزار شد. در بازدیدهایی که امروز از کتابفروشی‌ها داشتم بیشتر شهروندان از رویداد هفته کتاب و برنامه کتابگردی مطلع نبودند، در حالی‌که در سال‌های گذشته بسیاری از کتابخوانان نیازهایشان را از طریق اطلاع از فضای مجازی برطرف می‌کردند. ادامه‌ی قطعی اینترنت، صدمات بیشتری می‌تواند به مسایل فرهنگی وارد کند و در همین مدت کوتاه شاهد کاهش فروش بلیت سینما و تئاتر هستیم.

حق‌شناس با اشاره به اینکه فضای مجازی به توزیع، نشر و انتقال تجربیات یاری می‌رساند، گفت: انتظار می‌رود که دولت با توجه به آرامشی که حاکم شده، اینترنت را آزاد کند.

وی اظهار داشت: رویداد کتابگردی در حال حاضر بیشتر مسئول‌محور است و باید در ادامه این روند را به مسیر ببریم که مخاطبان عام بیشتری حضور یابند و فضای مجازی در این امر نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در پایان خاطرنشان کرد: کتابفروشی‌ها می‌توانند مثل بسیاری از اصناف دیگر همچون پوشاک، با حمایت دولت و ناشران برنامه‌های مناسبتی برای جذب مخاطب بیشتر و رونق این صنف، برگزار کنند.

تلاش شهرداری برای حل مشکلات کتابفروشان راسته انقلاب

نصرالله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ تهران با بیان اینکه به دلیل قرار گرفتن خیابان انقلاب در این منطقه، فعالیت‌های فرهنگی بخصوص فعالیت‌های مرتبط با کتاب، بسیار انجام می‌شود، گفت: منطقه ۱۱ عملا از دیرباز کانون کتاب تهران است و برنامه‌های متنوع فرهنگی و اجتماعی در این رابطه برگزار می‌شود.

آبادیان ادامه داد: در طول سال، بازدیدهایی از مجموعه‌ ناشران موجود در سطح منطقه به عمل می‌آید و سعی داریم مشکلات مربوط به شهر و شهرداری این صنف را تا جای ممکن رفع کنیم.

وی افزود: همچنین با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران همکاری‌های متعددی داریم و کارگروهی برای این منظور ایجاد شده است. یکی از اساسی‌ترین این مسایل، مشکل فضای انبار و انبارداری کتابفروشی‌هاست؛ چرا که به دلیل فضای کوچک، کتابفروشی‌ها ناچارند کتاب‌ها را در انبار نگهداری کنند. ولی به دلیل اینکه این مکان‌ها با کاربری مجاز انبار، مغایرت دارد به معضلی تبدیل شده است.

شهردار منطقه ۱۱ تهران اظهار داشت: برای این منظور سعی کردیم با تعامل، مشکل این عزیزان را با تسهیل‌گری مرتفع کنیم و در این راستا امسال تفاهمنامه‌ای میان شهرداری تهران، کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران منعقد شد تا در یک جغرافیای مشخص این فعالیت‌ها با لحاظ الزامات حاکم و در نظر گرفتن شرایط فنی و ایمنی انبارها ساماندهی شود.

وی یادآور شد: امسال در هفته کتاب، با همکاری موسسه خانه کتاب و نهاد کتابخانه‌ها نسبت به جانمایی یک دستگاه اتوبوس در خیابان انقلاب جهت عرضه‌ کتاب با شرایط متناسب اقدام شد و مورد استقبال گسترده‌ مردم بخصوص کودکان و نوجوانان قرار گرفت.

آبادیان همچنین از حمایت مالی معاونت اجتماعی شهرداری از طرح پاییزه کتاب خبر داد و گفت: به مناسبت هفته کتاب تسهیلاتی برای تردد نویسندگان و ناشران برای حضور در برنامه‌های موسسه خانه کتاب در نظر گرفته شد. همچنن طبق تفاهم‌نامه‌ای با موسسه خانه کتاب، طرح کتابخانه همسایگی را در ساختمان‌های پرجمعیت و برج‌ها آغاز کردیم و امیدواریم این حرکت در سال‌های آتی گسترش یابد.

وی همچنین از عقد تفاهم‌نامه‌ همکاری اداره کل هنرهای نمایشی و شهرداری منطقه یازده تهران به منظور مشارکت در برگزاری برنامه‌های فرهنگی‌هنری پهنه رودکی خبر داد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته چندین نمایش در تئاتر شهر با رویکرد کتاب و کتابخوانی برگزار و مورد استقبال مردم قرار گرفت.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار حال خوش خواندن از ۲۳ آبان در سراسر کشور آغاز شده است و تا ۵ آذرماه ادامه دارد. امسال بیش از ۷۰ سازمان و نهاد مختلف در اجرای برنامه های هفته کتاب مشارکت دارند. این رویداد فرهنگی از چهارشنبه (۲۲ آبان) در یزد افتتاح شد و ایام هفته به این اسامی نامگذاری شده اند: چهارشنبه؛ کتاب و پایتخت کتاب ایران، پنجشنبه؛ کتابخانه، کانون فرهنگی محله، جمعه؛ کتاب معجزه پیامبر (ص)، شنبه؛ وقف کتاب، ترویج کتابخوانی، یکشنبه؛ مدرسه کتاب‌محور، دانش‌آموز کتابخوان، دوشنبه؛ کودک، کتاب، آینده، سه‌شنبه؛ کتاب مبنای تمدن، چهارشنبه ۲۹ آبان؛ کتاب، رسانه و فضای مجازی و پنجشنبه؛ کتابفروشی پاتوق فرهنگی.

همزمان با این هفته برنامه های مختلفی برای توجه بیشتر به کتاب و کتابخوانی در سطح جامعه برگزار می شود که از جمله آن طرح پاییزه کتاب است. بر اساس این طرح علاقه‌مندان و خریداران کتاب‌های عمومی و کودک و نوجوان می‌توانند با ارائه کد ملی از ۲۰ درصد یارانه خرید کتاب تا سقف ۱۲۰ هزار تومان در کتابفروشی‌های ثبت‌نام کرده در این طرح، بهره‌مند شوند.

کتاب‌گردی توسط اهالی قلم و نشر، جمع آوری کتاب برای مناطق محروم در قالب پویش با کتاب میشه توسط نهادهای مرتبط؛ از جمله معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و کتابخانه ملی، گرامیداشت نویسندگان کودک و نوجوان، برگزاری اختتامیه هیجدهمین جشنواره کتاب و رسانه، برگزاری پنجمین دوره جشن ملی مترجمان و اختتامیه دومین دوره پوپک دانا تنها بخشی از این برنامه ها با رنگ و بوی کتاب است.

همچنین با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات امسال برای اولین بار هفته کتاب در بیش از ۱۲ کشور؛ از جمله ترکیه، مجارستان، سوئیس، آلمان، ایتالیا و قرقیزستان با مشارکت نهادهای فرهنگی این کشورها برگزار شده است. فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران روی پایگاه اطلاع رسانی هفته کتاب بارگذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =