وجود کتابفروشی‌ها در محلات میزان جرم و بزه را می‌کاهد

تهران - ایرنا- نایب‌ رئیس اتحادیه کتابفروشی‌ها و ناشران تهران گفت: کتابفروشی‌های محلی، هزینه‌ای برای دولت نیستند بلکه نوعی سرمایه‌گذاری به حساب می‌آیند. زیرا که وجود آنها در محلات از میزان جرم و بزه می‌کاهد و فضای محلات را تلطیف و آرام می‌کند.

به گزارش ستاد خبری بیست‌ و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، محمود آموزگار با حضور در ششمین دوره‌ کتابگردی  گفت: آغاز برنامه‌ کتابگردی به همت احمد مسجدجامعی به صورت خودجوش و استمرار برگزاری آن طی ۶ دوره از نکات مثبت این طرح است.

آموزگار با بیان اینکه هر ساله با انتخاب شعاری معنادار، هفته کتاب پاس داشته می‌شود، افزود: کتابگردی ابتدا در تهران آغاز شد و سپس مسئولان دیگر دستگاه‌ها نیز به آن پیوستند و جنبه‌ی سراسری گرفت.

وی با اشاره به مزیت این طرح گفت: در گذشته برخی سیاستگداری‌های فرهنگی باعث کمرنگ شدن تاثیر کتابفروشی‌ها می‌شد، اما با اجرای طرح‌های اینچنینی، کتابفروشی‌ها در معرض توجه قرار گرفتند و تمرکز روی کتابفروشی‌های محلی و محله‌ای گذاشته شد.

وی تصریح کرد: کتابفروشی‌های محلی، هزینه‌ای برای دولت نیستند بلکه نوعی سرمایه‌گذاری به حساب می‌آیند چرا که وجود آنها در محلات از میزان جرم و بزه می‌کاهد و فضای محلات را تلطیف و آرام می‌کند.

ششمین کتابگردی پایتخت با حضور اهالی فرهنگ و هنر، نویسندگان، ناشران و اعضای شورای شهر تهران از نشر معارف واقع در منطقه ۲ شهرداری پایتخت آغاز شد.

مبدع برنامه کتابگردی احمد مسجدجامعی عضو هیات امنای موسسه خانه کتاب و عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران است و امسال هم کتاب‌ دوستان را برای شرکت در مراسم کتاب‌گردی دعوت کرد؛ در قسمتی از فراخوان او نوشته شده است: «... در چنین شرایطی نباید بگذاریم چراغ کتابفروشی‌ها خاموش یا کم‌نور شود، زیرا چراغ کتابفروشی‌ها خانه‌های ما را نیز روشن می‌کند و نور امید را همچنان در دل‌های ما زنده نگه می دارد. ما می‌توانیم با حضور خود در کتابفروشی‌ها و خرید کتاب به روشن ماندن این چراغ‌ها کمک کنیم و شهر و خانه‌هایمان را روشن نگه داریم...»

بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار حال خوش خواندن از ۲۳ آبان در سراسر کشور آغاز شده است و تا ۵ آذرماه ادامه دارد. امسال بیش از ۷۰ سازمان و نهاد مختلف در اجرای برنامه های هفته کتاب مشارکت دارند. این رویداد فرهنگی از چهارشنبه (۲۲ آبان) در یزد افتتاح شد و ایام هفته به این اسامی نامگذاری شده اند: چهارشنبه؛ کتاب و پایتخت کتاب ایران، پنجشنبه؛ کتابخانه، کانون فرهنگی محله، جمعه؛ کتاب معجزه پیامبر (ص)، شنبه؛ وقف کتاب، ترویج کتابخوانی، یکشنبه؛ مدرسه کتاب‌محور، دانش‌آموز کتابخوان، دوشنبه؛ کودک، کتاب، آینده، سه‌شنبه؛ کتاب مبنای تمدن، چهارشنبه ۲۹ آبان؛ کتاب، رسانه و فضای مجازی و پنجشنبه؛ کتابفروشی پاتوق فرهنگی.

همزمان با این هفته برنامه های مختلفی برای توجه بیشتر به کتاب و کتابخوانی در سطح جامعه برگزار می شود که از جمله آن طرح پاییزه کتاب است. بر اساس این طرح علاقه‌مندان و خریداران کتاب‌های عمومی و کودک و نوجوان می‌توانند با ارائه کد ملی از ۲۰ درصد یارانه خرید کتاب تا سقف ۱۲۰ هزار تومان در کتابفروشی‌های ثبت‌نام کرده در این طرح، بهره‌مند شوند.

کتاب‌گردی توسط اهالی قلم و نشر، جمع آوری کتاب برای مناطق محروم در قالب پویش با کتاب میشه توسط نهادهای مرتبط؛ از جمله معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و کتابخانه ملی، گرامیداشت نویسندگان کودک و نوجوان، برگزاری اختتامیه هیجدهمین جشنواره کتاب و رسانه، برگزاری پنجمین دوره جشن ملی مترجمان و اختتامیه دومین دوره پوپک دانا تنها بخشی از این برنامه ها با رنگ و بوی کتاب است.

همچنین با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات امسال برای اولین بار هفته کتاب در بیش از ۱۲ کشور؛ از جمله ترکیه، مجارستان، سوئیس، آلمان، ایتالیا و قرقیزستان با مشارکت نهادهای فرهنگی این کشورها برگزار شده است. فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران روی پایگاه اطلاع رسانی هفته کتاب بارگذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =