نمایشهای هنرمندان خراسانی در جشنواره فجر مشخص شدند

مشهد- ایرنا- نمایشهای "آدیداس" به کارگردانی پویا قاضی و "ژنتیک" به کارگردانی مهسا غفوریان در پایان رقابتهای جشنواره تئاتر رضوان به عنوان آثار برگزیده هنرمندان خراسان رضوی برای حضور در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر انتخاب شدند.

رئیس انجمن نمایش خراسان رضوی پنجشنبه شب در مراسم پایانی بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی "رضوان" در مشهد به ۱۴۵ اثر نمایشی ارائه شده به دبیرخانه همایش اشاره و بیان کرد: از این تعداد ۱۴ اثر گروههای نمایشی مشهد و شش اثر هنرمندان دیگر شهرهای استان به این جشنواره رضوان راه یافته بودند.

آرش خیرآبادی افزود: ۱۴ اثر منتخب طی روزهای از ۲۷ تا ۲۹ آبان ماه جاری در صحنه تئاتر پنج سالن شامل "اشراق، تماشاخانه خورشید، تماشاخانه هنرهای زیبا، تماشاخانه بهار و سالن اصلی تئاتر شهر مشهد" برای عموم اجرا شدند.

وی همچنین گفت: انجمن نمایش خراسان رضوی در همه شهرستانهای استان امکان بهینه استفاده از سالنهای نمایش، امکانات آموزش و پرورش، استعدادهای شهرستانی و توجه به توان و استعداد هنرجویان و هنرمندان تئاتر را مد نظر دارد.

"آدیداس" به کارگردانی پوریا غازی، "حادثه در نوسا" به کارگردانی دانوش یزدان‌پناه، "ژنتیک" به کارگردانی مهسا غفوریان، "مکبث" به کارگردانی مشترک امین رضایی، وحید عباسی و مسعود میرنیکزاد، "نسخه پشتیبان" به کارگردانی علی ایزدپناه، "زن سرخپوش" به کارگردانی مجید بخششیان، "سونامی" به کارگردانی احسان روحی و "ناحملط" به کارگردانی مسعود صفری آثار نمایشی هنرمندان مشهدی بودند در چارچوب جشنواره تئاتر استانی رضوان اجرا شدند.

نمایشهای "دور سه فرمان با ماری" به کارگردانی رضا بیقشی از سبزوار، "منیژه ۱۴۰۰ و چند" به کارگردانی رضا حسن‌زاده از خواف، "پرونده عجیب مرگ آقایان ف.الف و عین.الف" به کارگردانی حمید مهدوی از گناباد، "نفت" به کارگردانی عبدالحسین مهرکام از فریمان، "چرا خداحافظی نکردی با نجمه سورچی" به کارگردانی محمد رضایی از نیشابور و "آوات" به کارگردانی رسول محمدنیا از تربت‌جام آثار اجرا شده هنرمندان دیگر شهرهای خراسان رضوی در جشنواره رضوان بودند.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی، حمید نیلی رئیس انجمن هنرهای نمایشی ایران، جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در مراسم پایانی بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی "رضوان" در مشهد حضور داشتند.

همچنین فریبا متخصص به نمایندگی اعضای هیات داوران جشنواره رضوان در مراسم امشب از خانواده شهید مدافع حرم حسین محرابی، حمید کریمی هنرمند پیشکسوت و آقای تئاتر نیشابور و نیز امیر محاسبتی پیشکسوت تئاتر مشهد قدردانی نمود.

بیست و نهمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی با عنوان "رضوان" دوشنبه گذشته طی مراسمی نمادین با حضور مسئولان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در منزل شهید "حسین محرابی" از شهدای مشهدی والامقام مدافع حرم آغاز شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در مراسم آغزین جشنواره گفته بود: جشنواره رضوان با گرامیداشت شهدای مدافع حرم آغاز شده زیرا نقش این شهیدان والامقام در دفاع از مرزهای عقیدتی و هویتی بسیار حیاتی بوده است. رشد هنرهای مختلف در شهر مشهد نیز به سبب امنیتی است که آن را مدیون خون شهدا هستیم. شهید "حسین محرابی" متولد مشهد که داوطلب حضور در جبهه مبارزه با تروریستهای تکفیری و ایادی استکبار شده بود، آذر ماه ۱۳۹۵ در راه دفاع از حرم مطهر اهل بیت(ع) در منطقه حلب سوریه به فیض عظمای شهادت نایل آمد.

جعفر مروارید همچنین همچنین به سهمیه خراسان رضوی در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر  اشاره و بیان کرده بود: این سهمیه، دو اثر نمایشی است که در چارچوب جشنواره استانی رضوان از سوی هیات داوران مشخص می‌شوند.

بر همین اساس امشب نمایشهای منتخب "آدیداس" به کارگردانی پویا قاضی و "ژنتیک" به کارگردانی مهسا غفوریان در پایان رقابتهای جشنواره تئاتر رضوان به عنوان آثار برگزیده هنرمندان خراسان رضوی برای حضور در سی و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر انتخاب و معرفی شدند.

در جشنواره پارسال تئاتر استانی خراسان رضوی ۸۸ اثر به دبیرخانه ارایه و در نهایت ۴۳ اثر به آخرین مرحله بازبینی رسیدند ولی در جشنواره امسال ۹۰ اثر نمایشی شامل ۴۵ اثر از مشهد و بقیه از دیگر شهرستانهای استان به مرحله بازبینی رسیدند لذا تعداد آثار رسیده به جشنواره رضوان امسال نشانگر ارتقای سطح کمی و کیفی آثار نمایشی هنرمندان حوزه شهرستانهای این استان است.

در پی ارائه ۱۴۵ اثر نمایشی به دبیرخانه جشنواره امسال تئاتر استانی رضوان ۱۲۰ اثر به نخستین مرحله بازبینی رسیده بودند و بقیه آنها به دلایل مختلف از جمله نداشتن مجوز نویسنده و یا امکانات لازمه از گردونه جشنواره کنار گذاشته شدند. طی دومین مرحله باربینی هم پس از بازخوانی متون ۱۲۰ اثر، در این مرحله  ۳۰ اثر دیگر حذف شده بودند.

در ادامه بررسیها "سه داور" ظرف فرصت چهار هفته‌ای ۹۰ اثر نمایشی باقیمانده را مورد بازبینی قرار داده و در انتها ۱۴ اثر را برای نمایش در جشنواره رضوان برگزیده بودند که ظرف سه روز برپایی جشنواره برای عموم به نمایش گذاشته و توسط داوران قضاوت شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها