بارندگی‌های کردستان ۴۱ درصد کاهش یافت

سنندج - ایرنا - میزان بارندگی در استان کردستان از ابتدای مهر تا ۲۹ آبان امسال نسبت به مدت مشابه سال آبی قبل با ۴۱ درصد کاهش به ۶۱ میلی‌متر رسیده است.

مدیرکل هواشناسی کردستان روز جمعه گفت: تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد حجم بارش‌های استان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حدود ۶۱ میلی‌متر بوده که نسبت به آمار ۱۰۱ میلی‌متر سال قبل کاهش نسبی دارد.

رحیم صدیقی اضافه کرد: همچنین این آمار نسبت به میانگین دوره‌های مشابه دراز مدت که ۸۸ میلی‌متر بود نیز از ۳۲ درصد کاهش برخوردار است.

وی با بیان اینکه امسال ۹ مورد از ۱۰ شهرستان این استان شاهد کاهش بارندگی بودند، افزود: بیشترین کاهش ها مربوط به سقز و دهگلان هر کدام با ۶۴ درصد است.

مدیرکل هواشناسی کردستان یادآور شد: سقز در این مدت شاهد ۲۹ میلیمتر بارندگی بود که این آمار در سال قبل ۸۱ میلی‌متر بود و بارندگی‌های امسال دهگلان نیز از ۸۱ میلی‌متر سال قبل به ۳۰ میلی‌متر رسیده است.

صدیقی با بیان اینکه بیجار تنها شهرستانی است که در سال آبی جاری شاهد افزایش بارندگی‌هاست، تاکید کرد: این شهرستان در این مدت شاهد ۱۰۸ میلی‌متر بارش بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد ۵۵ درصد افزایش بارش بوده است.

سال گذشته زراعی (اول مهر۱۳۹۷ تا پایان شهریور ۱۳۹۸) به صورت میانگین ۷۶۶ میلی متر بارندگی در این استان به ثبت رسیده که در مقایسه با ۵۵۵ میلی متر مدت مشابه سال گذشته از ۳۳ درصد رشد برخوردار است.

میزان بارندگی استان کردستان در مقایسه میانگین بلند مدت ۳۰ ساله حدود ۵۰۹ میلی متر برآورد شده که در این بخش نیز از رشد ۴۶ درصدی برخوردار بوده است.

سال زراعی (آبی) از اول مهر هر سال شروع و به پایان شهریور سال بعد ختم می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =