نخستین کتابخانه مشارکتی سیار کشور در قروه شروع بکار کرد

سنندج - ایرنا - نخستین کتابخانه عمومی مشارکتی و سیار کشور با عنوان باران روز پنجشنبه در مراسمی با حضور مسئولان در شهرستان قروه فعالیت خود را شروع کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان در حاشیه شروع بکار این کتابخانه به خبرنگار ایرنا گفت: کتابخانه سیار مشارکتی باران با همکاری این اداره کل و انجمن معلوان باران قروه تجهیز و راه‌اندازی شده است.

محمد عبدالملکی اظهار داشت: این کتابخانه دارای ۸۰۰ نسخه کتاب در عناوین مختلف ویژه کودک و بزرگسال است و مقرر شده روزانه به چند روستای شهرستان مراجعه و اقدام به عضوگیری و امانت کتاب بین علاقه مندان کند.

وی با بیان اینکه کتابخانه مشارکتی باران در اولین روز فعالیت خود به روستاهای سنگین‌آباد و آصف‌آباد رفت، افزود: اداره کل کتابخانه های متعهد شده علاوه بر تامین یک نیروی کتابدار در مراحل مختلف اقدام به تخصیص کتاب به مخزن کتابخانه سیار باران کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان اضافه کرد: همچنین انجمن باران نیز علاوه بر تامین خودرو یکی از نیروهای این کتابخانه را تامین می کند تا حضور کتابخانه باران در روستاها تسهیل شود.

وی یادآور شد: کتابخانه های عمومی مشارکتی، کتابخانه ای است که مکان، تجهیزات و نیروی انسانی واجد شرایط آن توسط افراد، سازمان‌ها و مؤسسات دولتی و غیردولتی با مشارکت نهاد کتابخانه های عمومی کشور تامین می‌شود.

عبدالملکی گفت: فعالیت این کتابخانه ها در امور مختلف مانند تامین منابع کتابخانه‌ای، نرم افزار، تجهیزات، خدمات آموزشی کتابداری و حسب مورد، کمک های نقدی در قالب قرارداد مشارکت مدنی انجام می شود.

امروز همچنین با حضور برخی مسئولان استانی و شهرستان کلنگ کتابخانه ناحیه منفصل شهری قطعه در زمینی به مساحت ۱۰۰ متر مربع به زمین زده شد،  نمابشگاه کتابی نیز با ۲ هزار عنوان و ۵۰ درصد تخفیف در در کتابخانه صید صدر قروه گشایش یافت و تا ۲۲ آذر پذیرای علاقه‌مندان است.

استان کردستان با یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت دارای ۸۰ باب کتابخانه نهادی و مشارکتی است که از این تعداد ۵۰ باب نهادی و بقیه مشارکتی هستند، حدود ۵۰ هزار نفر در کتابخانه های عمومی کردستان عضو هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =