طرح "دو پنجره دو لبخند" با موضوع نقد کتاب در شرق گلستان اجرا شد

گنبدکاووس - ایرنا - جمعی از اعضا و مربیان کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان هفت شهرستان واقع درشرق استان گلستان، در قالب طرح "دو پنجره - دولبخند" کتاب صبحانه خیال اثر "محمدرضا شمس" از نویسندگان مطرح کشوری حوزه داستان‌های کودک و نوجوان را باحضور خود نویسنده، نقد و بررسی کردند.

در جلسه نقد و بررسی کتاب صبحانه خیال که روز پنجشنبه با حضور مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گلستان در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شماره دو شهر گنبدکاووس برگزار شد، نویسنده این کتاب به نقدهای صورت گرفته پاسخ و از اعمال برخی نقدها در چاپ بعدی کتاب خبر داد.

همچنین در ادامه این برنامه، کارگاه آموزشی داستان‌نویسی باموضوع داستان کوتاه، توسط محمدرضا شمس نویسنده توانای کشوری در حوزه کودک و نوجوانان برگزار شد که شرکت‌کنندگان با تاکتیک‌ها و اصول داستان‌نویسی از جمله "موضوع‌یابی، طراحی اولیه داستان و مشخص کردن زمان و مکان وقوع آن، شخصیت‌پردازی، نحوه پردازش و نگارش داستان و پیام آن به مخاطب" آشنا شدند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گلستان درحاشیه این جلسه به خبرنگار ایرنا گفت که این برنامه فرهنگی در قالب طرحی با عنوان "دو پنجره دو لبخند" اجرا شد که در آن یک کتاب از نویسندگان مطرح کشوری یا استانی حوزه کودک و نوجوان ( متناسب با نیاز مخاطب ) انتخاب و با حضور خود نویسنده نقد و بررسی می‌شود.

محبوبه رجب‌نسب افزود: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گلستان در قالب طرح "دو پنجره دو لبخند"، هر سال در دو نوبت اقدام به برگزاری نقد و بررسی کتاب‌های کودک و نوجوان و با حضور نویسنده آن می‌کند که پس از برگزاری موفقیت آمیز نوبت اول این طرح با حضور "مصطفی رحمان دوست" در مردادماه امسال، نوبت دوم آن نیز امروز برگزار شد.

وی اضافه کرد: آشنایی کودکان و نوجوانان با مطالعه عمقی کتاب و نقد محتوایی آن در حضور نویسنده و پاسخ نویسنده به نقدها و اعمال نقدهای سازنده در چاپ‌های بعدی کتاب از مهمترین اهداف برگزاری این طرح است که با استقبال خوب اعضای کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گلستان و مربیان آن روبرو شده است.

رجب‌نسب همچنین با اشاره به هفته کتاب و کتابخوانی ( ۲۳ تا ۳۰ آبان)، از اجرای ۶۰ برنامه فرهنگی و هنری ویژه بزرگداشت این هفته در ۱۷ کانون ثابت و ۹ مرکز سیار حوزه پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گلستان خبر داد و تصریح کرد: توجه به کتاب و کتابخوانی و ترویج فرهنگ آن با شیوه‌های مختلف از مهمترین اهداف این نهاد است.

وی تصریح کرد: کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان گلستان درحال حاضر هشت هزار و ۴۰۵ عضو فعال دارند که در نیمه نخست امسال ۴۸ هزار و ۳۶۶ جلد کتاب را به امانت بردند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گلستان با اشاره به راه‌اندازی انجمن ادبیات ترکمن در شهرستان گمیشان که دیروز چهارشنبه باحضور فرماندار و جمعی از نویسندگان ترکمن انجام شد، اظهار داشت: این نهاد همچنین به دنبال اخذ مجوز لازم برای راه‌اندازی "انجمن ادبیات تطبیقی" در استان است.

به گزارش ایرنا، محمدرضا شمس متولد ۱۳۳۶ تهران است و تاکنون افزون بر ۱۰۰ عنوان کتاب که بیشتر مختص گروه کودک و نوجوان می‌باشد، تالیف و چاپ کرده‌است؛ "سرزمین دیوها، غول بیابونی، دختر شاه فرنگ، یک دانه گردو، نیمکت پیر، لطیفه‌های شیرین بهلول، گاو کوچولویی که بابا نداشت، اسباب‌کشی جیرجیرک‌ها، قصه پلی که بود و دیگر نیست، دماغ آدم برفی، دختر نارنج و ترنج، دختر ماه پیشونی، دختر گل خندان، رقص جن‌ها، هیولای کوه به دوش، قصه‌های الفبا، اسکلت بخشنده، افسانه‌های آن‌ور آب و این ور آب و گوساله لج‌باز" نام برخی از کتاب‌های این نویسنده است.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =