دانشگاهها باید به سمت کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو پیش بروند

تهران - ایرنا - رییس دانشگاه علم و صنعت در پاسخ به این سوال که آیا با کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه ها موافق هستید یا خیر گفت: وضعیت کشور به گونه ای است که دانشگاه ها باید به سمت کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو پیش بروند.

جبارعلی ذاکری امروز پنجشنبه در حاشیه بیست و پنجمین اجلاس روسای دانشگاههای سطح یک کشور در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: البته این مساله درباره دانشگاه های محلی و منطقه ای بیشتر صدق می کند تا پذیرش دانشگاه ها به سمت نخبه گرایی و جذب دانشجویان ممتاز پیش برود.
رییس دانشگاه علم و صنعت تصریح کرد: به عبارتی با محدودکردن این ظرفیت پذیرش می توانیم دانشجویان برتر را جذب کرده و پرورش دهیم.

وی در پاسخ به این سوال ایرنا که رویکرد دانشگاه علم و صنعت برای جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در دوره های آینده به چه صورتی خواهد بود، گفت: طبق طرحی که دانشگاه به سازمان سنجش آموزش کشور  ارائه داده است این است که دانشجویان براساس اولویت بندی انتخاب شوند و برای دروس تخصصی آنها نمره ای در نظر بگیریم تا نخبگان و دانشجویان ممتاز انتخاب شوند و به عبارتی شرایط ورود به تحصیلات تکمیلی و دکترا را سختتر کنیم. البته این طرح منوط به نظر سازمان سنجش آموزش کشور است تا با آن موافقت شود.
ذاکری ادامه داد: برای اساتید دانشگاه ها ظرفیتی را در نظر گرفتیم تا بتوانند برای ادامه تحصیل خود در دانشگاه مربوطه اقدام کند.
وی درباره شیوه نامه های پیگیری برای تقلب دانشجویان در دانشگاه را دارید، گفت: این موضوع بر ای دانشگاه های سطح یک و بین المللی اتفاق نمی افتد و در طول سال گذشته حتی  یک مورد تقلب در آزمونهای دانشگاهی نداشته ایم البته ممکن است در سایر دانشگاههای کشور با درجه پایین تر چنین اتفاقی رخ دهد.

ذاکری با تاکید بر اینکه پایان نامههای د انشگاه های علم و صنعت به صورت الکترونیکی تهیه و اجرا می شود، خاطرنشان کرد: با توجه به مدیریت سبز و کاهش چاپ کاغذ تمام پا یان نامه ها  به صورت «پی دی اف» تهیه و اجرا می شود و دانشگاه علم و صنعت این موضوع را به خوبی اجرا می کند.

رییس دانشگاه علم و صنعت همچنین در جمع خبرنگاران افزود: این اجلاس هر دو ماه یکبار بین روسای دانشگاه های سطح یک کشور برگزار می شود که هدف آن هم افزایی و پیدا کردن راهکارهای مناسب در حوزه آموزش عالی کشور است.
وی اظهار داشت: علاوه بر مسئولان دانشگاه ها از نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش کشور در این اجلاس حضور دارند و تلاش می شود مهمترین دغدغه دانشگاه ها که همان بودجه سال ۹۹ است بحث و بررسی شود.
وی تصریح کرد: قرار است در این اجلاس سهمیه بندی کنکور کارشناسی، مسائل رفاهی اساتید دانشگاه، مسکن دانشگاهیان، روش های برای جذب و نگهداری نخبگان در کشور و رتبه بندی دانشگاه ها بررسی شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =