طرح فرزندپروری خانواده ها در مدارس البرز اجرایی شد

کرج - ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش البرز گفت: طرح آموزش خانواده ها با هدف انتقال روش های مناسب فرزند پروری در مدارس این استان اجرایی شده است.

سالار قاسمی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت :  این طرح بر اساس برنامه کشوری  اجرایی شده و آموزش و پرورش با کمک اساتید و مربیان مجرب راه های اصولی تربیت و همسان سازی روش های تربیتی خانه و مدرسه را به خانواده ها انتقال می دهد.

خانواده در آموزش و تربیت فرزندان نقش مهم و موثری را بر عهده دارد لذا محورهای آموزش خانواده در مدارس این استان باید با نگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی و مهارت فرزند پروری دنبال شود.

 درجامعه امروز، مدرسه رسالت تربیت کودکان و نوجوانان را در چارچوب هدف ها و برنامه های مشخص تربیت عمومی عهده دار است.

قاسمی  با تاکید براینکه  از کنار مهمترین نیازهای رشد فرزندان نباید با توجهی گذشت،خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از والدین در امر تربیت فرزندان خود نقش موثری ندارند و همه امور را به مدرسه واگذار می کنند.

وی تصریح کرد: ارتباط بین خانه و مدرسه در رشد تربیتی و تحصیلی دانش آموزان موثر است که باید بیشتر از سال های گذشته با مشارکت اولیا تقویت شود.

قاسمی بیان داشت: طرح آموزش خانواده با هدف ایجاد پل ارتباطی مستمر بین خانه و مدرسه در راستای تعامل موثر و مفید تراولیا با سیستم تعلیم و تربیت فرزندان در دستور کار ی اجرایی مدارس کشور قرار گرفته است.
وی یادآورشد: مدرسان مجری طرح آموزش خانواده در این استان فرایند مسیر رشد و ویژگی های جسمی، روانی کودکان و نوجوانان را در هر دوره تحصیلی برای اولیا مطرح می کنند.

این مسوول ادامه داد: مدرسان آموزش خانواده از طریق فرآیند حل مساله و همچنین کاربردی نمودن مطالب آموزشی در تعلیم و تربیت فرزندان به یاری والدین شتافته و خلاء اطلاعاتی در زمینه مباحث تعلیم و تربیت که در محیط خانه و مدرسه ایجاد شده را با ارائه راهکارهای مناسب پر می کنند.

وی آموزش مهارت های زندگی، آشنایی با سبک زندگی ایرانی - اسلامی ، فراهم کردن زمینه تحکیم مبانی شخصیت و تقویت خود آگاهی در کودکان ، نوجوانان و جوانان و چگونگی پیشگیری از رفتار های پر مخاطره در فرزندان را از جمله محورهای آموزش خانواده در مدارس ذکر کرد.

مدیر کل آموزش و پرورش البرز ایجاد تقویت و تحکیم روابط صمیمی بین اولیا و مربیان از یک طرف و فرزندان از سوی دیگر و آگاه ساختن والدین و مربیان نسبت به معارف اسلامی در راستای تربیت فرزندانی دین مدار و دین باوررا از دیگر کارکردهای آموزش خانواده در مدارس را تشکیل می دهد.

قاسمی اضافه کرد: والدین در آموزش خانواده می آموزند که فرزند خود را بی قید و شرط دوست داشته باشند ، در برآورده کردن نیازهای فرزندان رابطه ای آمیخته با احترام، مسئولیت و حمایت اثر بخش داشته و به طور عمیقی در حیطه های رشد و توسعه فرزندانشان تاثیر بگذارند.

وی از تقویت کننده روابط خانوادگی و ارتقاء دهنده انعطاف پذیری در خانواده ، توانمند سازی والدین ، هدایت فرزندان به سمت بزرگسالی و تربیت فرزند را فرآیندی همیشگی و پویا دانستن به عنوان دیگر آموخته های والدین در طرح آموزش خانواده در مدارس این استان یاد کرد.

قاسمی گفت:  سالانه ۳۵ هزار نفر از اولیای دانش آموزان البرز در کلاس های آموزش خانواده شرکت می کنند.

استان البرز ۵۰۰ هزار دانش آموز دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =