بوسنی و هرزگوین از گسترش مناسبات با ایران استقبال می‌کند

بلگراد- ایرنا- رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین در دیدار با سفیر ایران در سارایوو، گفت که کشورش از گسترش همه جانبه مناسبات با تهران استقبال می کند.

به گزارش ایرنا، «ژلیکو کومشیچ» رئیس دوره ای شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین شامگاه چهارشنبه در دیدار با «محمود حیدری» ضمن تأکید بر دوستانه بودن روابط دو کشور، تقویت مناسبات همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران را خواستار شد. 

کومشیچ با قدردانی از کمک های جمهوری اسلامی ایران به بوسنی و هرزگوین در شرایط سخت گذشته، افزود: شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین از گسترش روابط دو کشور در تمامی عرصه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و آموزشی استقبال می کند. 

عضو کروات شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین از پیام تبریک رئیس جمهوری ایران به مناسبت انتخابش به عنوان عضو شورای ریاست جمهوری سپاسگزاری و اظهار امیدواری کرد که با تشکیل دولت جدید در این کشور، زمینه ارتقای مناسبات دو کشور بیش از پیش فراهم شود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو نیز در این دیدار، بیست و پنجم نوامبر روز ملی بوسنی و هرزگوین را تبریک گفت و برای ایشان در دوره مسؤولیت به عنوان رئیس شورای ریاست جمهوری آرزوی موفقیت کرد.

حیدری با تبیین روند رو به رشد مناسبات دو کشور در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، افزود: جمهوری اسلامی ایران خود را دوست مردم بوسنی و هرزگوین می داند و خواستار تحکیم ثبات در بالکان و حفظ تمامیت ارضی، همزیستی مسالمت آمیز همه اقوام و توسعه کشور بوسنی و هرزگوین است. 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در ادامه این نشست با اشاره به رویکرد کشورمان در قبال برجام، گفت: با توجه به عدم اجرای تعهدات از سوی سایر طرف های توافقنامه هسته ای، جمهوری اسلامی ایران‌ تصمیم گرفته تعهدات خود را به صورت تدریجی کاهش دهد اما در صورت اجرای تعهدات از سوی طرف‌های دیگر، اقدامات به عمل آمده از جانب ایران، برگشت‌پذیر خواهد بود.

بوسنی و هرزگوین در اول مارس ۱۹۹۲ از یوگسلاوی سابق اعلام استقلال کرد و در همین سال به عنوان کشوری مستقل از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد.
جمهوری بوسنی و هرزگوین حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارد که ۴۸ درصد آنان را بوسنیایی های اکثراً مسلمان، ۳۷ درصد را صرب های اکثراً ارتدوکس، ۱۴ درصد را کروات های اکثراً کاتولیک و بقیه را سایر اقوام تشکیل می دهند.
بر اساس قرارداد صلح دیتون در سال ۱۹۹۵میلادی که سرآغازی برای موجودیت جدید بوسنی هرزگوین بود، این کشور به دو هویت سیاسی جمهوری صربسکا و یک بخش مسلمان و کروات نشین به نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین دست یافت.
در زمان حاضر سه رییس جمهوری به صورت نوبتی، بوسنی و هرزگوین را اداره می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =