آموزش ۷۰۰ سفیر سلامت در طرح «هرخانه، یک پایگاه سلامت»

تهران- ایرنا- مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی گفت: هر مراقب سلامت در پایگاه سلامت ۲ هزار و ۵۰۰ نفر و هر بهورز در خانه بهداشت حدود هزار تا هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت را تحت پوشش قرار می‌دهد و در طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت»،  مراقبان سلامت و بهورزان در مجموع ۷۰۰ تا ۸۰۰ سفیر سلامت خواهند داشت که باید آموزش دهند.

به گزارش وزارت بهداشت،  محمد آسایی روز چهارشنبه درباره طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» افزود: با اجرای برنامه «هر خانه، یک پایگاه سلامت» یک سطح به نظام ارائه خدمات سلامت در شبکه اضافه شده و ارائه خدمات سلامت در کشور ارتقا می یابد.

وی ادامه داد: سه استان که برای اجرای آزمایشی برنامه انتخاب شده اند باید خود را به جای کل کشور قرار دهند و نقاط قوت و ضعف برنامه را طوری مشخص کنند که قابل اجرا در کل کشور باشد. البته هر استان و شهرستان خصوصیات خاص خود را دارد، ولی آنچه حین اجرای برنامه به عنوان مشکل یا نقطه قوت ثبت می شود باید کامل دیده شود. باید برنامه را طوری نقد کرد تا در پایان سه ماه اجرای آزمایشی برنامه مشخص شود که برنامه باید به چه شکل اصلاح شود.

مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی گفت: این طرح در هیچ کشوری در دنیا انجام نشده و فقط در کویا برخی موارد آن در حوزه درمان اجرا شده است.

آسایی ادامه داد: در این برنامه باید به حدود ۲۵ میلیون نفر در کشور مبانی و ضوابط اصلی سلامت را آموزش داد که کار ساده ای نیست.

وی اظهار داشت: در بسته های آموزشی مواردی همچون واکسیناسیون، بیماری های واگیر و غیرواگیر، سوانح و حوادث، اورژانس، سوختگی و موارد دیگری نظیر این ها گنجانده شده است.  هر رابط سلامت ۴۰ سفیر سلامت خانوار را تحت آموزش قرار خواهد داد که چگونگی آموزش سفیران و اولویت دادن به آموزش ها بر عهده اوست.

مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی افزود: سفیر سلامت فرا می گیرد که چگونه پیشگیری، درمان های اولیه و توان بخشی را در خانواده انجام دهد. وقتی یک بیمار دیابتی در مراحل اولیه شناسایی شد در نتیجه بار مراجعه درمانی کاهش خواهد یافت.

آسایی بیان کرد: دلیل اینکه غربی ها به استمرار خدمات خود می بالند به خاطر کاهش مراجعات بعدی به مراکز درمانی و در نتیجه کاهش بار مالی نظام سلامت است. استمرار این خدمات در ایران نیز با اجرای برنامه «هر خانه، یک پایگاه سلامت» باید انجام شود.

وی ادامه داد: در سه استان حدود ۵۰ هزار نفر تحت آموزش قرار می گیرند.  آموزش ها در وهله اول باید چهره به چهره باشد، هرچند به دلیل تحت پوشش قرار گرفتن ۲۵ میلیون نفر در این برنامه ناگزیر از استفاده از آموزش الکترونیک و اپلیکیشن ها نیز خواهیم بود.

مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی گفت: تغییر رفتارهای پرخطرِ افراد و خانواده ها در این برنامه با آموزش های سفیران سلامت باید مشهود باشد و این امر نیازمند ارتباط مستمر با این سفیران است.

وی از رابطان سلامت خواست ارتباط خود با سازمان های مردم نهاد و خیرین برای کمک به تامین منابع مالی طرح در آینده محکم کنند و از آنها خواست با مستندسازی پایلوتِ برنامه به گسترش کشوری طرح یاری رسانند.

علی رضا رئیسی،  معاون بهداشت وزارت بهداشت پیش از این درباره این طرح گفته بود: طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» به منظور اجتماعی کردن سلامت به طور آزمایشی از اول آذر سال جاری در استان‌های سمنان، قزوین و اصفهان اجرا می‌شود.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: برنامه ملی هر خانه، یک پایگاه سلامت در سه حوزه شامل حوزه خدمات پیشگیری (از بروز بیماری ها)،  خدمات درمان های اولیه و خدمات توانبخشی آموزش های لازم در اختیار خانواده ها قرار می گیرد. برای آموزش این اصول به خانواده ها در این سه حوزه از هر خانه یک فرد را که با سوادترین و موثرترین فرد خانواده است،  شناسایی و انتخاب می کنیم.  ترجیح وزارت بهداشت این است که این فرد خانم خانواده باشد و آموزش های مجازی (از راه دور) و حضوری در مرکز جامع سلامت نزدیک منزلشان انجام و در مجموع به روش های مختلف این آموزش ها به این افراد ارائه می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =