راه‌اندازی منطقه آزاد اینچه‌برون به توسعه گلستان شتاب می‌دهد

گرگان ـ ایرنا ـ استاندار گلستان با اشاره به تصویب اصلاحیه لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون در مجلس شورای اسلامی گفت که عملیاتی شدن این لایحه شتاب توسعه استان را بیشتر می‌کند.

هادی حق شناس امروز چهارشنبه در شورای برنامه ریزی گلستان اظهار داشت: وجود ۱۲ هزار هکتار اراضی بدون معارض، دسترسی به راه های ریلی و زمینی و دسترسی به کشورهای مشترک المنافع، پتانسیل ارزشمند منطقه اینچه برون است که راه اندازی آن رونق اقتصادی گلستان را بهبود می بخشد.

وی با اشاره به فرصت های بالقوه استان در بخش کشاورزی و تولید انواع محصولات زراعی و باغی گفت: راه اندازی منطقه آزاد اینچه برون نقش موثری در کاهش خام فروشی محصولات کشاورزی خواهد داشت و بازارهای هدف جدیدی در اختیار فعالان اقتصادی قرار می دهد.

حق شناس ادامه داد: قابلیت فراوان مرز اینچه برون و واقع شدن در مسیر کریدور شمال - جنوب می تواند کارگشای مشکلات اقتصادی استان شود که باید با استفاده از حداکثر ساز و کارهای قانونی، بهره‌وری از این فرصت منحصر به فرد را افزایش داد.

درجلسه روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی، نمایندگان ایرادات شورای نگهبان به لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری- صنعتی از جمله اینچه برون را رفع کردند.

اینچه برون، تنها گمرک زمینی و ریلی گلستان در بخش داشلی برون شهرستان گنبدکاووس در مرز ایران و ترکمنستان واقع است.

اینچه برون مرکز گمرکات گلستان بوده و زیرمجموعه آن پایانه های صادراتی در گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی در گرگان، گمرک بندرترکمن و گمرک فرودگاه بین‌المللی گرگان است.

در سال های اخیر با بهره‌برداری از راه آهن بین المللی قزاقستان - ترکمنستان - ایران و گذر آن از اینچه برون، خدمات گمرک ریلی نیز به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان اضافه شد.

استان شمالی گلستان یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد و از شمال با کشور ترکمنستان، از غرب با مازندران، از شرق با خراسان شمالی و از جنوب با استان سمنان همسایه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =