شرایط نامساعد جوی منجر به لغو تمدید جشنواره فرهنگ اقوام در گنبدکاووس شد

گنبدکاووس - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس اعلام کرد: به دلیل شرایط نامساعد جوی در استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس و نیز تمایل هنرمندان حاضر در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام برای اتمام این جشنواره در موعد مقرر، تمدید یک روزه این رخداد فرهنگی لغو شد.

مریم آق‌آتابای که صبح امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از تمدید یک روزه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام ایران زمین در گنبدکاووس به دلیل استقبال خوب مردم و تقاضای هنرمندان و نیز تایید فرماندار ویژه این شهرستان خبر داده بود، چهارشنبه شب از لغو تمدید این رخداد فرهنگی به دلیل شرایط نامساعد جوی خبر داد.

وی افزود: بسیاری از هنرمندان حاضر در جشنواره از مناطق مختلف کشور با بیان اینکه براساس پیش بینی سازمان هواشناسی شرایط جوی در بیشتر استان‌های کشور در روزهای پایانی هفته نامساعد خواهد بود و آنها در برگشت با مشکل مواجه خواهند شد، با تمدید یک روزه این رخداد فرهنگی مخالفت کردند.

آق‌آتابای اضافه کرد: با توجه به شدت یافتن بارش باران در گنبدکاووس و نفوذ آن به خانه‌های روستایی و چادرهای عشایری مستقر در محل برپایی جشنواره و با تایید مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان، سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین که از عصر ۲۶ آبان در گنبدکاووس شروع شده بود، طبق برنامه‌ریزی اولیه، امشب و بدون برگزاری مراسم اختتامیه پایان می‌یابد.

وی تصریح کرد: در سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین در گنبدکاووس هنرمندانی از ۲۵ استان کشور حضور داشتند که در بخش گردشگری روستایی و عشایری آن ۶ خانه روستایی، ۱۵ چادر عشایری و ۱۲ آلاچیق ترکمنی برپا شده بود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس ادامه داد که دربخش نمایشگاه صنایع دستی سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گنبدکاووس نیز ۷۳ غرفه و دربخش سوغات آن نیز ۴۷ غرفه برپا شده بود ضمن اینکه دربخش موسیقی نیز ۲۰ گروه موسیقی سنتی اقوام به اجرای برنامه پرداختند.

به گزارش ایرنا، سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام از ۲۱ تا ۲۴ آبان در گرگان برگزار شد و در ادامه، گنبدکاووس از ۲۶ آبان به مدت چهار روز میزبان این جشنواره بود.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و باتنوع اقوام و مذاهب اسلامی درشرق استان گلستان واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =