بیشتر شبکه توزیع برق در خراسان رضوی فرسوده است

مشهد- ایرنا- مدیر عامل توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: دستکم ۶۷ هزار کیلومتر شبکه توزیع برق در این استان داریم که بیشتر آنها فرسوده و برخی تیرهای برق و ترانسفورماتورها مربوط به دهه ۳۰ است.

محسن ذبیحی عصر چهارشنبه در نشست رئیس و اعضای مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی با مدیران تابعه وزارت نیرو در این استان در مشهد افزود: اعتبارات این استان در مقایسه با استان‌های همجوار بسیار کم و تجهیزات این شبکه فرسوده است که خطرات خاص خود را به دنبال دارد.

شکننده بودن وضعیت آب مشهد

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی هم گفت: هر چند بر اثر بارش‌های امسال و پارسال ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب در سد دوستی ذخیره شده است اما وضعیت آب مشهد شکننده است.

محمد علایی افزود: با توجه به تغییرات اقلیمی و خشکسالی و فعالیت‌های انسانی در آن سوی مرز با تهدید جدی روبرو هستیم.

قیمت آب بها بطور کامل دریافت شود

مدیر عامل آب و فاضلاب خراسان رضوی نیز قیمت تمام شده هر متر مکعب آب را ۱۲ هزار ریال اعلام کرد و گفت: این در حالی است که آب بهای مشترکان شهری چهار هزار ریال و مشترکان روستایی نصف این مبلغ است که اگر قیمت واقعی و تمام شده از مشترکان دریافت شود نیاز به اعتبارات دولتی نخواهیم داشت.

سید ابراهیم علوی افزود: از سال ۸۸ تا کنون با توجه به اینکه بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی انشعاب آب مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی رایگان است قرار بر این بوده که دولت بهای آن را پرداخت کند که تاکنون انجام نشده است.

انتقال نیروگاه فردوسی

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق خراسان هم گفت: بیش از ۹۲ درصد سوخت نیروگاه‌های استان حرارتی است و از گازوئیل و مازوت استفاده می‌کنند که استهلاک را دو برابر می‌کند.

حمید رضا پورسلطانی با بیان اینکه نیروگاه فردوسی به دلیل برخی مشکلات مالی در حال انتقال به سایر استان‌ها است افزود: در این نیروگاه بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است و با ۴۸۰ مگاوات می‌تواند یک سوم برق مشهد را تامین کند و حدود چهار میلیارد ریال نیاز دارد که تامین مالی نشده لذا بخش خصوصی می‌خواهد آن را به استان دیگر منتقل کند.

نصراله پژمانفر رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی هم گفت: اینگونه نشست‌ها برای بیان مشکلات و انتقال سریع آنها به مسئولان بالادستی مفید است. همچنین اگر در جایی نیاز به اصلاح یا تصویب قانون جدید در مجلس شورای اسلامی است آن را از این طریق پیگیری می‌کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =