چین بار دیگر قاطعانه با دخالت آمریکا در هنگ کنگ مخالفت کرد

پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه بار دیگر قاطعانه با دخالت آمریکا در هنگ کنگ از طریق تصویب «لایحه حقوق بشر و دموکراسی هنگ کنگ» مخالفت کرد و گفت: این طرح با نادیده گرفتن واقعیات، آشکارا در امور داخلی چین دخالت دارد و به شدت با قوانین و اصول مناسبات بین المللی مغایر است.

«گنگ شوانگ» روز چهارشنبه در کنفرانس خبری در پکن افزود: در پنج ماه گذشته، هنگ کنگ شاهد عملیات خشونت آمیز افراطی و جنایت کارانه بوده و این عملیات به شدت به امنیت جانی و مالی شهروندان این شهر آسیب رسانده، نظم را زیرپا گذاشته و صلح و شکوفایی هنگ کنگ را شدیدا تخریب کرده و اصل "یک کشور - دو نظام" را به طور جدی به چالش کشانده است.

وی گفت: مسایلی که هنگ کنگ با آن روبرو است به اصطلاح موضوعات مربوط به "حقوق بشر یا دموکراسی" نیست بلکه توقف هرچه زودتر آشوب و آشفتگی و بازگشت نظم است.

این مقام چینی افزود: طرح کنگره آمریکا با نادیده گرفتن کامل واقعیات و رفاه اصلی شهروندان هنگ کنگی، با هدف پنهانی و سیاسی خود، عملیات خشونت آمیز آشوب گران در آتش سوزی، حمله به شهروندان بی گناه و محاصره دانشگاه ها را با "دستیابی به حقوق بشر و دموکراسی" آراسته است و هدف اصلی آن پشتیبانی از نیروهای افراطی، تخریب صلح و شکوفایی منطقه و مانع سازی در مسیر توسعه چین است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه گفت: رفتار بدخواهانه آمریکا نه تنها منافع چین، بلکه منافع خود این کشور در هنگ کنگ را هم به شدت به خطر انداخته است.

گنگ شوانگ با تاکید بر اینکه هرگونه توطئه آمریکا برای دخالت در امور داخلی چین و مانع سازی برای توسعه چین بی نتیجه خواهد ماند هشدار داد هنگ کنگ بخشی از سرزمین چین است و امور این منطقه از جمله امور داخلی چین به شمار می رود.

او از آمریکا خواست با آشنایی صحیح با واقعیات، با در پیش گرفتن تدابیری از قانونی شدن این طرح جلوگیری کرده و بی درنگ از دخالت در امور هنگ کنگ و امور داخلی چین دست بردارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =